ŽILINA. Bytová situácia je tak v Žiline, ako aj v iných Slovenských mestách, veľmi zlá. Mladé rodiny alebo ľudia, ktorí súrne potrebujú zmeniť bývanie, majú veľký problém.
Nestačilo by ani 20 výškových panelákov
Jedným z riešení je zobrať si hypotéku, zadlžiť sa na 30 rokov a získať vlastné bývanie. Nie každý má však dostatočný príjem na to, aby mu banka dôverovala a verila, že niekoľko desiatok tisíceurový dlh riadne splatí. Tu by mal pomocnú ruku podať štát alebo samospráva.
Ak sa niekto spolieha na druhý variant, je zväčša veľmi nemilo prekvapený. Bytov je málo a mesto nájomné zmluvy nerozdáva. Žiadateľov je tak veľa, žeby nestačilo postaviť ani dvadsať výškových panelákov.
„V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia mesta Žilina o spôsobe prideľovania nájomných bytov vedie mesto vo svojej evidencii žiadosti žiadateľov o pridelenie bytu po dobu troch rokov. Za uvedené obdobie Odbor bytový Mestského úradu v Žiline eviduje cca 800 žiadostí,“ povedal hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.
Ostatní sa tento rok nedočkajú
Dvadsaťštyri čakateľov sa v tomto roku dočkalo. Byty prideľovali na sídlisku Hájik a v Starom meste. Ďalší musia čakať. „Mesto Žilina tento rok neplánuje odovzdávať občanom do užívania nájomné byty, nakoľko do konca roka neukončí žiadnu výstavbu nájomných bytov,“ dodal Čorba.
Väčšina bytov je v súkromných rukách, predávali ich za symbolické sumy
Za malý počet mestských bytov môže fakt, že mesto ich v minulosti rozdávalo a ľudia ich masovo odkupovali. Cena bola viac ako prijateľná. Trojizbový byt na sídlisku vyšiel v prepočte približne 1000 eur. Ich hodnota dnes sa pohybuje okolo 60 000 eur. Takúto devízu si, samozrejme, nikto z rúk nepustí.
Byty, ktoré súkromný majitelia nepotrebujú, ďalej prenajímajú. Cena sa pohybuje v rozmedzí od 350 do približne 500 eur za mesiac, čo je približne cena splátky bežnej hypotéky. Len málokto by platil drahý nájom, keď toľko isto peňazí môže dať do svojho vlastného majetku. Tu ale narážame na už spomínaný problém. Ak vám banka neuverí a pôžičku vám nedá, nemáte inú možnosť, len platiť do vrecka niekomu inému. Vlastníci bytov majú dnes z niekdajšieho šialeného rozdávania mestského majetku dobrý biznis. Doplácajú naň mladé rodiny a ľudia v núdzi.