Od výbuchu nástražného systému v telefónnej búdke v Žiline, pri ktorej zahynul aj manželský pár z Kysuckého Nového Mesta, ubehlo už pätnásť rokov. V minulých dňoch vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry navrhol prokurátorovi obžalovať päť osôb z trestného činu vraždy, ktorého sa mali dopustiť formou spolupáchateľstva v štádiu pokusu a trestného činu všeobecného ohrozenia.
KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Dovolenkové obdobie pred pätnástimi rokmi prinieslo obrovskú tragédiu. Po výbuchu nástražného systému v telefónnej búdke v Žiline zahynul aj manželský pár z Kysuckého Nového Mesta.
Za výbuchom stála pätica mužov
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 4. júla navrhol prokurátorovi obžalovať päť osôb z trestného činu vraždy, ktorého sa mali dopustiť formou spolupáchateľstva v štádiu pokusu a trestného činu všeobecného ohrozenia. „Ide o 43- ročného Františka S., ktorý je v súčasnej dobe vo výkone trestu odňatia slobody a trest si odpykáva v Košiciach, 40- ročného Tibora B., ktorý si trest odňatia slobody odpykáva v Dubnici nad Váhom, 36-ročného Patrika B., 48-ročného Štefana K. a 52-ročného Šimona F.,“ informoval hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.
Našli už len torza tiel
Tragédia sa stala 9. júla 1998 v Žiline. Policajti našli po príchode na miesto torzá tiel. O život prišli traja ľudia – dvadsaťjedenročný muž z obce Klin v okrese Námestovo a manželský pár z Kysuckého Nového Mesta.
Gabika Weissová mala vtedy 44 rokov, robila riaditeľku Základnej školy v Radoli, jej 46-ročný manžel Koloman, bol novinár. Do nemocnice ho previezli s ťažkými zraneniami, ktorým neskôr podľahol. Zostali po nich dve siroty - dievčatá. Manželia Weissovci sa v júli chystali na dovolenku, boli si vybrať peniaze. Po výbuchu boli tisíckorunáčky porozhadzované po zemi, ležali tam aj osobné veci, kabelka, cestovné pasy. Polícia mala ťažkú úlohu, keďže musela pri obhliadke zdokumentovať časti tiel. Časti ľudského tela, napríklad prsty, totiž našli aj na priľahlých budovách.
Výbuch odhodil telefónnu búdku
Výbuch odhodil telefónnu búdku asi štyridsať metrov. Nálož bola kombinovaná z dvoch trhavín - danubitu a plastickej trhaviny, a vážila takmer štyri a pol kila.
Zakopali ju pod zem a odpálili diaľkovým vysielačom. V okolí bolo zhruba pätnásť poškodených motorových vozidiel. V tom čase sa začalo rozsiahle vyšetrovanie. Aj napriek tomu v decembri 1998 vyšetrovateľ vec odložil. V januári 2008 vyšetrovateľ KR PZ v Žiline v tejto veci obnovil vyšetrovanie, keďže sa objavili ďalšie dôvody. Dňa 19. apríla 2010 obvinili Františka S. a Tibora B. z trestného činu všeobecného ohrozenia.
Už vlani v auguste polícia informovala, že za výbuchom nástražného systému stála minimálne pätica mužov zo zločineckej skupiny, ktorá sa pokúsila odstrániť nepohodlného 41-ročného Viktora M. Vyplýva to z dôkazov, na základe ktorých polícia vzniesla obvinenia voči trom Žilinčanom. Dvojicu ďalších pravdepodobných páchateľov obvinili už v roku 2010.
Dvojica z obvinených páchateľov, Štefan K. a Šimon F., vtedy pod dozorom ďalších obvinených mužov zakopala výbušninu pod telefónnu búdku. Následne sa Tibor B. pokúsil „nepohodlného“ Viktora M. vylákať na toto miesto, čo sa mu aj podarilo. Nastražená výbušnina však v tomto čase neexplodovala. K výbuchu došlo asi o 90 minút neskôr, keď sa na mieste nachádzali civilisti.