ŽILINA. Už viac ako rok pracuje Juraj Šerík na projekte Srdce pre Slovensko. V týchto dňoch práce na obrovskom srdci dokončuje, aby ho v celej svojej kráse predstavil v sobotu 29. júna v Dlhom Poli na XXIII. ročníku stretnutia drotárskych majstrov. Rozhodol sa tak urobiť pri príležitosti 150. výročia dlhopoľského rodáka Jozefa Holánika, jeho pradeda a zároveň pri príležitosti nedožitých 90. narodenín Ladislava Jurovatého, taktiež významného drotárskeho majstra.
Drotárska technika
Umelecký remeselník a pravnuk Jozefa Holánika, Juraj Šerík, začal tento projekt s cieľom spojiť ľudí dobrej vôle a posilniť národné povedomie o majstroch drotároch.
Prácu na drôtenom srdci zhotovenom špeciálnou drotárskou technikou, ktorú do remesla priniesol majster Holánik, začal symbolicky v maštali na Vychylovke. „Vybrali sme si maštaľ, pretože aj naši predkovia, drotári zvykli drôtovať v maštaliach, stodolách i pod holým nebom,“ vysvetlil Šerík.
Technika, ktorú pri drôtovaní používa, je podľa jeho slov špecifická pre jeho rodinu. „Máloktorí drotári ju používajú, lebo je náročná na pracnosť,“ povedal Juraj Šerík. Technika je podobná košikárskemu výpletu a obohatená o určité prvky, ktoré sú rodinným tajomstvom.
Práca na srdci vo svojich začiatkoch. FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ
Prispeli aj ľudia zo zahraničia
Na tvorbe Srdca pre Slovensko nepracoval iba drotár Šerík, ale do projektu sa mohla zapojiť i široká verejnosť. „So srdcom sme prešli viac ako tridsať miest a obcí na Slovensku, navštevovali sme festivaly a jarmoky, kde ľudia mohli pridať ruku k dielu,“ vyslovil.
Tí, čo nikdy nedržali drôt v ruke, sa nemuseli báť, že by na srdci niečo pokazili. „Každému som rád ukázal, ako treba drôt obtočiť, zatiahnuť, pritlačiť.“
Všetci, čo boli súčasťou tohto zaujímavého projektu, sa podpísali do pamätnej knihy. Práve v týchto listinách možno vyčítať, že nielen Slováci pomáhali drôtovať srdce, ale i ľudia zo zahraničia. „Do projektu sa zapojili ľudia z každého kontinentu,“ vyslovil Šerík a doplnil, „najväčšie zastúpenie mala Európa, no sú tu aj ľudia z Afriky, Ameriky, Austrálie, Ázie. V Červenom kláštore sa napríklad zapojil aj Japonec. Takže to srdce je istým spôsobom svetové.“
Takto vyzeralo srdce počas Staromestkých slávností v Žiline. FOTO: TASR
Jedenásť kíl
Obrovské srdce je z mosadzného drôtu, ktorý je kombinovaný s medeným. Váži jedenásť kíl, je na ňom viac ako stotisíc očiek a po poslednom meraní bolo väčšie ako samotný drotársky majster.
V sobotu bude v Dlhom Poli slávnostné odhalenie srdca. Následne s ním Juraj Šerík plánuje prejsť všetky mestá a obce, v ktorých sa ľudia do jeho drôtovania pripojili, aby si sami mohli pozrieť výsledok práce, ku ktorej prispeli.
Srdce chce venovať Slovákom
„Bolo by mi veľkou cťou, keby pán prezident prevzal za všetkých Slovákov môj dar, toto Srdce pre Slovensko, a ostalo v paláci na obdiv celému svetu,“ prezradil Šerík. Stať by sa tak malo koncom tohto roka.