ŽILINA. Financované majú byť z prostriedkov Kohézneho fondu Európskej únie, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov spoločnosti cez Operačný program Životné prostredie. Severoslovenskí vodári už vyhlásili verejnú súťaž vo Vestníku verejného obstarávania, pričom samotné obstarávanie zabezpečuje firma SQM s.r.o. z Banskej Bystrice. Zmluva s vybraným dodávateľom má trvať celkom tri roky, z toho lehota výstavby je dva roky a na oznámenie chýb jeden rok.
Súčasťou investície v Bytčianskom okrese je vybudovanie 52,4 kilometrov vodovodov, vrátane piatich vodojemov. Nové privádzače vody vzniknú pre obce Veľké Rovné, Kolárovice a Petrovice a rozvodové siete pribudnú okrem týchto troch obcí aj v Kotešovej a Štiavniku. V pláne je aj zhotovenie splaškovej kanalizácie v celkovej dĺžke 65 kilometrov v mestských častiach Bytče Malá Bytča a Hliník nad Váhom, ako aj v obciach Kotešová, Veľké Rovné, Kolárovice, Petrovice, Hvozdnica a Štiavnik. Čistiareň odpadových vôd Bytča (ČOV) má byť zrekonštruovaná a zvýši sa jej kapacita pre 28 tis. obyvateľov.
Ponuky sa majú otvárať 15. augusta, dokedy ich treba predkladať a kritériom na vyhodnotenie je najnižšia cena. Uchádzači majú preukázať, že v rokoch 2010 až 2012 dosiahli celkový obrat minimálne 100 mil. eur. Zároveň majú predložiť zoznam stavebných prác obdobného rozsahu a charakteru ako predmet zákazky, ktoré uskutočnili za predchádzajúcich päť rokov od mája 2008 do apríla 2013.
Spoločnosť Severoslovenské vodárne a kanalizácie, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri od 7. septembra 2006, eviduje základné imanie 57,313 mil. eur. Ide o nástupnícku firmu po zaniknutej Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Spoločnosť prevádzkuje verejné vodovody, kanalizácie a čistiarne odpadových vôd v okresoch Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto a Čadca. Akcionármi spoločnosti sú výlučne mestá a obce. Z celkového počtu akcií 96,5 % vlastní 102 obcí a miest zo žilinského a kysuckého regiónu, 0,11 % akcií vlastní sedem obcí z Oravy a Považia, ktorí neodpredali akcie spoločnosti po rozdelení Severoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a 3,39 % akcií je na účte SEVAK po ich odkúpení od miest a obcí z Oravy a Považia.