ŽILINA. Podľa šéfa mestského odboru dopravy Igora Lišku budúci rok mesto pripravuje aj pokračovanie cyklotrasy z Bulvára až na sídlisko Solinky.
V Žiline vlani pribudlo tristo nových univerzálnych cyklostojanov, o ktoré sa dá bicykel zamknúť o rám a zároveň aj o koleso. Tento rok sa cyklisti môžu tešiť aj na uzamykateľné prístrešky. V rámci projektu Central MeetBike chce radnica takto zlepšiť podmienky pre ľudí, ktorí aktívne využívajú bicykel na ceste do práce, do školy, na úrady či za oddychom. „Cykloprístrešky budú slúžiť na bezpečnú úschovu bicyklov, budú sa zamykať a odomykať podľa potreby cyklistov,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Odborníci zo Žilinskej univerzity odporúčajú v Žiline vyznačiť aj cyklopruhy a stopčiary a navrhujú umožniť cyklistom obojsmerný prejazd cez jednosmerné ulice. Profilové sčítanie cyklistov, ktoré univerzita robila v rámci projektu Central Meetbike, totiž podľa Mariána Gogolu z Katedry cestnej a mestskej dopravy potvrdilo, že okrem cyklotrás využívajú cyklisti aj bežné komunikácie a že väčšiemu využívaniu bicykla ako dopravného prostriedku im bráni prepojenie jednotlivých cyklotrás. V súčasnosti je totiž v Žiline len osem neucelených úsekov cyklochodníkov a nie sú vybudované súvislé trasy.
V rámci zlepšenia podmienok pre cyklistov odporúčajú odborníci z univerzity urobiť nízkonákladové opatrenia, ako napríklad dopravné smerové značenie, ktoré v meste absentuje. Vyznačenie cyklopruhov alebo piktokoridorov by malo priniesť vyššiu bezpečnosť pre cyklistov pohybujúcich sa po cestách. V prípade riešenia križovatiek navrhujú vytvoriť stopčiary tak, aby stáli cyklisti na križovatke pred autami a tým by bola zaistená ich bezpečnosť. Podľa Gogolu nová legislatíva umožňuje aj obojsmerný prejazd cyklistov cez jednosmerné ulice a trendom v európskych mestách je tiež upokojovanie dopravy a vytváranie zón s povolenou 30-kilometrovou rýchlosťou v obytných oblastiach.
Vzorom a zdrojom pri budovaní systému integrovanej cyklistickej dopravy majú byť skúsenosti bývalého východného Nemecka. Jeho mestá v 90. rokoch minulého storočia stáli na rovnakej štartovacej čiare ako ostatné postkomunistické krajiny, no za posledných dvadsať rokov urobili v mestskej cyklodoprave najväčší pokrok. Central MeetBike je medzinárodný projekt dvanástich európskych miest. So zahraničnými partnermi z Nemecka, Česka a Poľska sa na jeho príprave na Slovensku podieľa okrem Žiliny aj Prešov. Žilina dostala na podporu a osvetu cyklistickej dopravy 180-tisíc eur.