ŽILINA. Vedúci predstavitelia mesta sa netaja tým, že k platenému parkovaniu pristupujú s filozofiou, že ak obyvatelia financujú nárast motorizácie, v peňaženkách im muselo ostať dostatok na to, aby si zaplatili parkovanie. S tým by dokonca aj mnoho obyvateľov sídlisk súhlasilo. To však iba pod podmienkou, že ak za parkovanie zaplatia, nebudú musieť večer 20 minút hľadať voľné parkovacie miesto. Podľa materiálu, ktorý bol ponúknutý poslancom, však možno usúdiť, že sú to dve odlišné veci, pričom pozornosť sa teraz sústredila zväčša len na výber parkovného a ako celý projekt zrealizovať.
Za nové parkovacie domy zaplatíme druhýkrát
Materiál hovorí o tom, že situácia s parkovaním na sídliskách je neúnosná, je preto potrebné ho regulovať. Témou tvorby nových parkovacích miest sa zaoberá okrajovo. Mesto tvrdí, že pripravuje zámer PPP projektu, ktorý by mal priniesť na sídliská nové záchytné parkoviská či parkovacie domy. Naň však občania pravdepodobne nebudú mať nárok bez ďalšej platby.
Predpoklad je taký, že výstavba nových parkovacích miest sa bude realizovať výlučne na pozemkoch mesta, zdevastovaných plochách a plochách, kde sa rešpektuje dochádzková vzdialenosť do 300 m. Každý bude mať nárok na prvú lacnú kartu. Ďalšie budú podstatne drahšie, maximálne vám ich vydajú tri. Právnické osoby, ktoré majú na sídliskách prevádzky, budú za kartu platiť minimálne desaťnásobok pôvodnej ceny.
Namiesto automatov budú SMS lístky
Zlý súčasný stav podľa mesta zapríčinilo aj to, že Mestská polícia parkovanie na sídliskách príliš nekontrolovala. To sa s nástupom plateného parkovania zmení. Zaujímavé je, že na sídliskách nebudú parkovacie automaty. „Forma výberu parkovného prostredníctvom SMS parkingu je plnohodnotným spôsobom výberu parkovného. Forma výberu prostredníctvom parkovacích automatov by bola pre rozsiahlosť riešenej plochy rezidentského charakteru investične príliš náročná v porovnaní s očakávanou návratnosťou,“ uviedol pre zastupiteľstvo vedúci Odboru dopravy MsÚ Igor Liška.
Parkovanie návštev
Aj návštevy budú parkovať prostredníctvom SMS parkingu. Chcú, aby parkovali maximálne tri hodiny. Od celodenného parkovania ich chcú odradiť vysokou cenou. Návštevy budú môcť parkovať podľa jedného z dvoch variantov. V tom prvom návštevník môže kedykoľvek zaparkovať cez deň a maximálne na 3 hodiny v čase od 16:00 do 08:00. Druhé riešenie umožňuje aj celodenné návštevnícke parkovanie v lokalitách s kapacitnou dostatočnosťou. „Forma výberu parkovného bude SMS parking s regresívnym cenníkom, kedy prvé tri hodiny sú za základnú hodinovú sadzbu a v prípade dlhšieho návštevníckeho parkovania bude nutné uhradiť celodenné parkovné v hodnote odrádzajúcej od tejto formy parkovania, s výnimkou záchytných parkovísk,“ dodal Liška.
Aké zóny parkovania budú na sídliskách?
Vzhľadom na celkovú kapacitnú nedostatočnosť budú sídliská členené v čase zvýšenej záťaže podľa navrhnutej schémy:
- lokality zmiešaného parkovania (rezident plus krátkodobý prípadne dlhodobý návštevník), s obmedzením parkovania návštevníkov cenou a časom,
- lokality rezidentského parkovania v oblasti základných a materských škôl v stanovených časoch na 15 minút bez obmedzení,
- obslužné zásobovacie státia, resp. zásobovacie dvory a parkovacie státia vyhradené pre špeciálne užívateľské skupiny (Polícia SR,...),
- miesta pre ZŤP.
.