ŽILINA. Mladý architekt Jakub Kopec zrealizoval v Novej synagóge inštaláciu s názvom Pódium, ktoré využíva náhodnú odchýlku z realizácie stavby Behrensovej synagógy.
Umenie v synagóge
Myšlienka niečo také urobiť mu napadla, keď sa mu dostala do uší informácia Ladislava Horvátha z iQservices, ktorý pracoval na 3D modeli Novej synagógy a povedal: „Mám pre vás zlú správu. Počas modelovania som prišiel na to, že kopula synagógy sa v myslenej dotyčnici nedotkne zeme, je od nej 68 cm. Ak to Behrens pôvodne zamýšľal, stavebníci to tak neurobili.“
Architekt Jakub Kopec je od apríla v Žiline na trojmesačnej rezidencii s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu. Na výstavbu spomínaného pódia použil 105 praktikáblov (divadelných pódií) a vznikla tak plocha o rozmere 210 m2.
„Nejde o jednoúčelovú vec - jeho inštalácia zostane v synagóge počas niekoľkých týždňov a bude miestom ďalších šiestich „pootvorení”, ktoré sme sa ako iniciátori rekonštrukcie zaviazali pravidelne organizovať,“ vyslovil Marek Adam z OZ Truc sphérique.
Prvou akciou a zároveň vernisážou Kopcovej inštalácie bol v nedeľu koncert klaviristu Fera Királyho, ktorý hral skladby z cyklu Organ Music od Philipa Glassa. Súčasťou večera bola aj prednáška rakúskeho teoretika Otta Brusattiho Otto Brusatti „O rozdiele medzi ničím a minimálom v hudbe a umení”.
Päť sobôt
Nasledovať bude ďalších päť sobôt počas mája a júna, kedy Pódium, vždy prestavané a upravené podľa novej funkcie, poslúži ako priestor pre anglický multimediálny projekt Distributed Presence počas festivalu Multiplace, sympózium Umenie a oslobodenie pod vedením teoretika Jana Tábora z Forum experimentale erchitektur z Viedne, ale aj „menej náročné” akcie ako divadlo, malý trh, prehliadka slovenských mladých módnych dizajnérov, detské dielne a benefičný bedmintový turnaj.
„Okrem toho, že priestor budúcej kunsthalle testujeme a pripravujeme na novú funkciu, budujeme aj vzťah s ľuďmi, ktorí rekonštrukciu ako darcovia podporujú,” povedala Katarína Gatialová, kurátorka vernisáže Pódium.