ŽILINA. Slnečný deň za sprievodu ľudovej hudby bol pekným spestrením pracovného týždňa. „Ide nám o obnovenie peknej tradície, ktorú naši predkovia zachovávali dlhé roky. Verím, že náš máj prinesie občanom i návštevníkom Žiliny optimizmus a radosť. Žilinskí muži venujú tento máj nielen Žiline, ktorú básnik nazval „perlou na Váhu“, ale tiež všetkým žilinským devám, súcim na vydaj,“ odkazuje primátor mesta Žilina Igor Choma, ktorý sa nemohol osobne zúčastniť pre zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky.
„Tradícia stavania májov nielen na Slovensku je dlhá niekoľko storočí. Pôvodne bol zelený strom symbolom mýtu o boji zimy s jarou, smrti so životom a obnovujúcej sa prírody na jar. Bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta v slávnostnom sprievode po dedine za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavovať radosť z víťazstva jari nad zimou,“ dodal hovorca mesta Pavol Čorba.
Fico postavil už približne 15 májov
Na stavanie mája prišiel aj premiér Róbert Fico, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Štrba a zástupca primátora mesta Žilina Štefan Zelník. „Myslím, že sa musíme viac venovať svojim vlastným tradíciám, na ktorých je Slovensko postavené. Preto vítam, že mesto Žilina sa rozhodlo vrátiť k tejto nádhernej slovenskej tradícii. ,“ povedal Fico, ktorý sa priznal, že vlastnej manželke máj nepostavil, na Slovensku ich však tento rok bolo už okolo pätnásť.