Robiť film je vytrvalostná skúška

Keď sa Žilinčan Tomáš Krupa hlásil na filmovú školu, túžil robiť jedine hrané filmy. Škola a okolnosti ho priviedli k dokumentárnej tvorbe. Zapáčilo sa mu to natoľko, že si dnes sám seba nevie predstaviť ako režiséra hraných filmov. Jeho debutový film Ab

Režisér Tomáš KrupaRežisér Tomáš Krupa (Zdroj: ARCHÍV REŽISÉRA)

solventi sa práve dostáva do kín.

ŽILINA. Do kín prichádza v týchto dňoch dokumentárny film Absolventi s podtitulom Sloboda nie je zadarmo. Ide o celovečerný debut režiséra Žilinčana Tomáša Krupu.

Film je o zápase mladého človeka, ktorý sa po absolvovaní štúdií ocitne v realite a musí sa prispôsobovať potrebám spoločnosti. „Mnohokrát musia absolventi pristúpiť na tvrdé podmienky, mimo svojich záujmov a predstáv. Ich ideály a sny narážajú na globálnu finančnú krízu, nevedia presne, ako sa riadiť pravidlami trhu a majú pocit, že žijú v nespravodlivej krajine. Sme slobodní, ale pokladáme si vo filme otázku, do akej miery sme schopní zobrať svoj osud do vlastných rúk a zápasiť o vlastnú existenciu,“ predstavuje svoj film Tomáš Krupa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvky autobiografie

Námet na film vznikol celkom prirodzenou cestou. „Myslím si, že vždy, keď človek robí niečo také ako film, je v tom istá autobiografia,“ priznáva režisér a pokračuje: „So spoluautorom Pavlom Palárikom sme sami v tom čase dokončili štúdia na vysokej škole a ocitli sme sa v realite, v ktorej sme sa stávali so svojim „umením“ a remeslom nepotrebnými. A to je zaujímavý moment, ktorý sme odpozorovali nielen na sebe. Kam sme sa pozreli, tak sme videli ďalšie a ďalšie príklady z rôznych odvetví, nejde len o u úzku sociálnu vrstvu.“

krupa1.jpg

Ako ďalej dodal, na škole to je ešte hra a niekto vás stále vedie alebo núti, ale potom to skončí a už je to ďalej na vás. „Častokrát sa udeje to, že človek pod tlakom okolností a možností poľaví a upustí od pôvodných plánov a snov, začne robiť kompromisy a tie ho môžu doviesť aj do nešťastia. A to je smutné, ale zároveň ten proces, ten súboj je dramatický a dobrý pre film, pretože obsahuje konflikt, navyše priam existenciálny. A keď sa počas nakrúcania v roku 2009 ohlásila celosvetová ekonomická kríza a fenomén absolventov vyplával na povrch a mohutne sa rozšíril všade, bolo jasné, že je to veľmi aktuálne a treba to dokončiť za každú cenu. Že to má zmysel.“

SkryťVypnúť reklamu

Keďže ide o film dokumentárny, dá sa povedať, že scenár napísal sám život. „My sme ho odpozorovali a pridali niekoľko významov, pretože nám šlo o to, aby mal film výpovednú hĺbku a aby obstál aj ako filmový obraz. Oscilujeme na hranici toho, čo je vo filme skutočnosť a čo je sen,“ vysvetľuje Tomáš.

Extrémy

Vo filme o absolventoch sú vykreslené extrémne prípady, najviac pohnuté osudy a príbehy z prostredia, ktorému tvorcovia sami dobre rozumeli. „Ale nie je to film o umelcoch. Ide o tých, ktorí niečo vyštudovali, ale musia robiť v živote niečo celkom iné. A takých je u nás väčšina,“ vraví Tomáš Krupa.

krupa2.jpg

Jedným z hrdinov je herec, ktorý sa živí ako stevard pre leteckú spoločnosť, ďalším je fotograf, ktorý podniká s chovateľskými potrebami, a posledným je študent, ktorý sa chce presadiť v modernom umení, ale spoznáva, že to nie je vôbec jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

„Naši absolventi dokončili podobné smery a každý sa vydal inou cestou. Na takto zvolenej platforme si myslím, že sa dá zachytiť niečo všeobecne platné. To pomenovanie problémov vo filme je totiž prenosné. Film rozpráva o konflikte medzi predstavami a plánmi jednotlivcov, verzus situácia a možnosti tam vonku. Každopádne, nám vo filme ide o tento „romantický“ konflikt; začína to ako hobby, niečo, čo nás vyjadruje a musí sa to pretransformovať na prácu. Alebo je po všetkom a sme len ďalšie tehly v stene.“

Štyri roky

Film od vývoja až po dokončenie vznikal štyri roky časozbernou metódou. „Museli sme byť schopní zo dňa na deň so štábom flexibilne reagovať na očakávané, ale aj náhle zmeny v životoch troch ústredných postáv - byť pri každej ich rozhodujúcej chvíli, pri dôležitých udalostiach, sledovať vnútorné zmeny a uvažovanie človeka,“ hovorí režisér.

krupa3.jpg

Ustáť to po realizačnej stránke bolo podľa slov Tomáša Krupu celkom náročné pri takom dlhom časovom úseku a bez dlhodobej podpory zvonku. Film zastrešovali od začiatku tri producentské subjekty na rôznych úrovniach - Family Film, Furia Film a Tomáš Krupa aj ako producent. „Napokon nás podporil Audiovizuálny fond a v ko-produkcii aj RTVS.“

Sloboda nie je zadarmo

Absolventi nesú podtitul Sloboda nie je zadarmo. Tvorcovia si ho zvolili, pretože chcú, aby film komunikoval. Bližšie to Tomáš vysvetľuje takto: „Od začiatku sme boli odhodlaní na pozadí príbehu absolventov zachytiť silnú generačnú výpoveď - hľadať zmysel v tom, čo tu robíme a prečo to takto robíme. Vo výsledku sme sa snažili o dokumentárnu esej na tému slobody jednotlivca v systéme, ktorá zároveň nesie kritickú správu o spoločensko-ekonomickom usporiadaní, v ktorom dnes žijeme.“

Filmový príbeh, podľa jeho slov, môže obstáť v čase vtedy, keď má významový presah. „Vybrali sme si tému o slobode a snažili sme sa ju porozprávať na príklade mladých absolventov. Dnes je sloboda niečo ako voda. Tvrdí sa, že je to samozrejmosť pre všetkých a všetci majú na ňu právo, každý k nej musí mať otvorený prístup. V skutočnosti je to s vodou oveľa komplikovanejšie. Prístup k vode nemá možno tretina ľudí na svete. Myslím si teda, že podobne je to aj so slobodou. Dnes už ani nikto presne nevie, čo to je. Akonáhle si zvyknete na nejaký štandard, stanete sa na tom závislí a už nebudete chcieť z toho poľaviť. Budete sa báť, že o to, čo máte, môžete prísť a tak začnete robiť kompromisy a zaradíte sa do davu.“

„Lenže, keď nemôžete robiť to, čo by ste chceli, a robíte presný opak, pretože sa bojíte o prežitie, nemôžete sa vyjadrovať formou, akou potrebujete a pred ľuďmi, ktorí vás obklopujú, tak to potom nie je sloboda. Sloboda nie je zadarmo. O tom je náš film.“

Načítavam video...

Každý si kladie otázky

Ide teda o film o vnútornej slobode, kde si kladieme otázku, nakoľko sme schopní zobrať svoj osud do vlastných rúk. „To nie je otázka len pre mladých študentov a absolventov. Všetci si z času načas pokladáme otázku, či to, čo robíme, je s našim súladom, a kam smerujeme. Mnohí robíme v živote a v práci veci, ktoré nechceme, aby sme zarobili peniaze na veci, ktoré nepotrebujeme. Stávame sa svojimi vlastnými väzňami, neochotní vystúpiť zo svojho relatívneho pohodlia a zmeniť veci na obraz svoj. Náš film s vami na túto tému komunikuje,“ vysvetľuje režisér.

Ak potrebujete viesť vnútorný dialóg, film Absolventi by vám mohol pomôcť na niečo prísť.

„Keď čokoľvek vytvoríte a ukážete to ľuďom, prvé, čo uvidia, je to, čo majú v sebe. Ak diváci na niečo počas toho prídu a odnesú si to so sebou, tak je to zázrak, o ktorý sme sa snažili a v ktorý dúfame.“

Režisér ako absolvent

Vo filme robia hrdinovia niečo celkom iné, ako vyštudovali. Ako je na tom Tomáš? Pôjde za svojimi snami napriek realite?

„Robiť film kdekoľvek, nielen u nás, je nesmierna vytrvalostná skúška. Vraj jedna z najťažších. Myslím, že som odhodlaný nepoľaviť, ale neviem, koľkokrát za sebou dokážem v takejto skúške za život obstáť. Keď dokončíte film, tak prvé, čo prichádza, je pocit, že ďalší film už neurobíte. Buď máte pocit, že toto je ono, nikam ďalej sa nedá ísť, dosiahli ste svoj tvorivý vrchol, alebo ste unavený a bez viery, že to ešte znova dokážete. To sú pocity, ktoré bežne mávajú tvorcovia, ale nech je v danej chvíli ako chce, aj tak to budete skúšať znova. Je to láska. Ja som na filme celkom závislý a neprestanem film milovať do smrti.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 938
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 517
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 312
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 794
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu