Ak chceme zdravo žiť, musíme kupovať aj zdravé potraviny. Niekoľko zaujímavých alternatív vám prinášame v ôsmom bonuse Zmenárne.
< Predchádzajúci bonus Nasledujúci bonus >
9. časť - Doladíme ešte čo sa dá
Zorientujte sa v ponuke „zdravých obchodov“
Jesť zdravo neznamená, že vaša peňaženka bude na konci mesiaca zívať prázdnotou. Treba však vedieť dobre rozpoznať prešpekulovaný marketing od kvalitných produktov, ktoré budú pre telo ozajstným liekom. Ponuka je pestrá, poďte si s nami vybrať.
Poďme na to po slovensky
Dnes dostaneme na trhu množstvo potravín dovážaných z rôznych kútov sveta. Pravdou však stále zostáva, že suroviny vypestované v našich zemepisných šírkach sú pre naše telo najvhodnejšie. Príkladom je ovocie a zelenina, ktoré sú k nám dovážané ešte nedozreté. I keď navonok pôsobia bezchybne, s chuťou je to už horšie. O výživovej hodnote a možnej toxicite nehovoriac.
Jarný detox so žihľavou
Očistenie organizmu a odstránenie toxických látok sa nám v jarných mesiacoch žiada akosi prirodzene. Pri detoxikácii dochádza k rozpúšťaniu rôznych ložísk a k uvoľňovaniu hlienov. Podmienkou, ktorú musíme dodržať je vylučovanie odpadových látok a samozrejme správny pitný režim, aby škodliviny odišli z tela von čo najskôr.
Na pomoc môžeme využiť bylinky či už v prírodnej alebo koncentrovanej podobe. Z kategórie bylinných detoxikačných pomocníčok vyčnieva žihľava. Táto rastlina je známa tým, že čistí krv a je výborná na vlasy a pleť. Obsahuje množstvo prospešných látok, najmä chlorofyl, betakarotén, vitamín C, železo, vápnik aj horčík. Nechýbajú ani flavonoidy s antioxidačnými účinkami či fytoncídy, ktoré ničia baktérie. Žihľava je tiež plná železa, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek. S kombináciou s vitamínom C, ktorý tiež obsahuje, napomáha jeho vstrebávaniu je malým zázrakom pre všetkých trpiacich anémiou.
Sladká tráva namiesto cukru
Cukor je považovaný za jed, ktorý vo väčšom množstve spôsobuje prekyslenie organizmu a stáva sa tak príčinou mnohých chorôb. Ale predsa len sme ľudia a občas si potrebujeme osladiť život. Odpoveďou na naše chute na sladké je rastlinka stévia objavená v 19. storočí v paraguajských lesoch. Je 300-krát sladšia než cukor, avšak bez kalórií. Japonci ju používajú na prípravu jedál už niekoľko desaťročí. Na rozdiel od cukru jej listy obsahujú vitamíny a minerálne látky. Vďaka nim má liečivé a antibakteriálne účinky, zlepšuje krvný tlak, zvyšuje imunitu a večne hladným dodáva pocit sýtosti. Používa sa tiež na problematickú pleť a akné.
Oleje na vysmážanie, studenú kuchyňu aj pleť
Rastlinné oleje obsahujú množstvo cenných látok a sú nevyhnutné napríklad pre tvorbu hormónov. Častým problémov je však ich úprava a tepelné spracovanie. Za jeden z tepelne najstabilnejších rastlinných olejov sa považuje sezamový olej, ktorý môžete použiť aj pri vysmážaní. Pri príprave šalátov skúste pre zmenu namiesto olivového oleja použiť konopný, ľanový alebo tekvicový olej, ktorý dodá jedlu novú nepoznanú chuť. Využitie olejov je naozaj všestranné a používať ich môžeme nielen v kuchyni, ale aj pri masážach či namiesto krému. Zabezpečia, že pokožka bude vláčna, pružná a podporí sa jej prirodzená hydratácia.