Niekoľko rokov ťahajúci sa spor medzi bývalým viceprimátorom Žiliny Michalom Horeckým a poslancom mestského zastupiteľstva Petrom Ničíkom o ochranu osobnosti dospel ku koncu. Poslanec sa ospravedlniť nemusí a nezaplatí ani požadovaných 50 tisíc eur.
ŽILINA. Na spore je pozoruhodné to, že sa zrodil medzi kandidátmi tej istej strany SDKÚ-DS.
Ničík kritizoval e-mailom
V Žiline v roku 2009 primátoroval Ivan Harman. Viceprimátor Michal Horecký bol z rovnakej strany. Jeho počínanie zadávalo dôvod na rozličné podozrenia. Nepriamo sa o nich vyslovil poslanec Peter Ničík e-mailom, ktorý bol rozposlaný viacerým adresátom. O údajných praktikách viceprimátora pri riešení záležitostí v meste a spojení so spriaznenými podnikateľskými subjektmi sa dozvedal od občanov mesta. Sporným e-mailom sa snažil primäť navrhovateľa Michala Horeckého na určitú politickú diskusiu v poslaneckom klube. Kritika bola založená na osobnom vnímaní odporcu nepriaznivej situácie v meste a mala vyjadrovať celkovú nespokojnosť Petra Ničíka s činnosťou viceprimátora.
Horecký sa obrátil na súd, žiadal ospravedlnenie
Horecký usúdil, že došlo k narušeniu jeho práva na ochranu osobnosti a poslanca zažaloval. Žiadal ospravedlnenie a ešte čosi navyše. Požadoval 50 tisíc eur z titulu náhrady akejsi nemajetkovej ujmy.
Už prvostupňový súd v roku 2011 vychádzajúc z vykonaného dokazovania a z interpretácie základných ľudských práv a slobôd rozhodol vo veci tak, že neboli naplnené podmienky zakladajúce zodpovednosť odporcu (poslanca) za zásah do osobnostných práv navrhovateľa. Konanie odporcu vyhodnotil ako legitímne právo na slobodný prejav v medziach Ústavy Slovenskej republiky. Návrh zamietol.
Ani odvolanie neprinieslo úspech
Navrhovateľ Michal Horecký sa s tým nemienil uspokojiť. V zákonom stanovenej lehote podal odvolanie, ktorým sa domáhal zmeny rozhodnutia. Vec sa tak dostala pred odvolací Krajský súd v Žiline. Ten v plnom rozsahu potvrdil nedávno rozsudok okresného súdu a v odôvodnení ešte viac rozviedol myšlienku, prečo má v tomto prípade právo na vyjadrenie názoru prednosť pred požadovaným potvrdením práva na ochranu osobnosti. Ide totiž o špecifickú oblasť ochrany osobnosti osôb a osobností verejne činných, zvlášť osôb angažujúcich sa politicky. Osoba verejne činná je povinná zniesť vyššiu mieru kritiky týkajúcu sa jej činnosti. Nebolo ani preukázané, že by odporca svoj e-mail rozposielal iným ľuďom ako členom poslaneckého klubu, ktorí, podľa ich výpovedí na súde, o skutočnostiach uvádzaných v kritike už mali informácie.
Poslanec je spokojný s rozhodnutím súdu
Peter Ničík vyjadril s rozhodnutím oboch súdov spokojnosť. „Som rád, že nebudem potrestaný za svoj názor na, z môjho pohľadu, nekorektné správanie bývalého pána viceprimátora Michala Horeckého a nebudem mu musieť za to zaplatiť 50 000 eur.“