Slová ako qi gong (Čchi kung) alebo Tai Chi hovoria mnohým len máločo. Michaela Brezániová, okrem toho, že vie, čo znamenajú, ich sama cvičí aj precvičuje.
ŽILINA. Michaela Brezániová už od malička rada cvičila. „Začínala som s baletom, moderným scénickym tancom, neskôr na vysokej škole to bol aerobic, ktorému sa venujem doposiaľ ako trénerka rekreačného aerobicu I. triedy,“ priblížila nám. Dnes už ovláda i čínske cvičenia ako sú Qi Gong a Tai Chi .
Zobrala život do vlastných rúk
Každý z nás zažije vo svojom živote istý zlom. V jednom okamihu života taký nastal aj u Mišky. „Uvedomila som si svoje životné priority,“ povedala. Celkom zmenila svoj životný štýl i životný postoj. „Začala som hľadať vo svojom živote rovnováhu a taktiež som si potrebovala vyriešiť niektoré zdravotné problémy ako bola neustála bolesť hlavy a chrbtice,“ vysvetlila a dodala: „Jednoducho, ako sa hovorí, zobrala som život do vlastných rúk.“
Začala cvičiť Tai Chi. Informácie a kontakty hľadala na internete. „Hľadala som niekoho, kto by ma to naučil, lebo v Žiline bolo taoistické Tai Chi, ale ja som hľadala niečo viac osobné, niečo ako meditáciu v pohybe, niečo na upokojenie - chcela som pochopiť celú filozofiu cvičenia , preniknúť hlbšie k tai chi princípom.“
Dovtedy totiž Miška nesledovala cvičenia podobného typu. „Vedela som o nich, pravdaže, a v podstate ma fascinoval spôsob ich prevedenia v prírode, v krásnych kimonách, ale aj vonku na ulici či priamo v meste miesto obedných prestávok v Číne, v Japonsku.“ Prevedenie jej však pripadalo náročné.
Miška skúšala cvičiť Päť Tibeťanov, sem-tam zašla na jogu, ale podstatu cvičenia a hlavne prácu s vlastnou energiou pochopila, až keď sa začala venovať Tai Chi a Qi Gongu. „Ešte som len na začiatku dlhej cesty poznávania, Tai Chi je dlhá nekonečná, ale krásna cesta .“
Drží ju to už štyri roky
Zaujalo ju prastaré čínske umenie uzdravovania a duchovného tréningu založené na práci s vlastnou energiou, ktorú v Číne nazývajú energia čchi. „Čchi je životná energia, ktorá prúdi úplne všade. Hovorí sa, že kde prúdi normálna zdravá čchi, choroby nemajú šancu. Podľa východnej filozofie je veľa zdravotných problémov spôsobených jej nedostatkom alebo nesprávnym rozložením v našom tele. Je len na nás, aby sme sa naučili túto energiu získavať, naberať, rozvíjať, uchovávať a tým posilňovať svoje fyzické telo, omladzovať ho a efektívne liečiť.“
A tak Michaela vyhľadala svoju učiteľku na Tai Chi a Qi Gong, prihlásila sa na kurz, začala sa postupne učiť najprv krátku 24 prvkovú formu a začala cvičiť. „Odvtedy ma cvičenia Tai Chi ani Qi Gong už nepustili, zmenili mi život k lepšiemu, jednoducho sa stali mojou súčasťou.“ Nedávno si Miška dokončila ďalší seminár a naučila sa Tai Chi s vejárom známy ako Tanec s vejárom.
Celé to trvá už štyri roky a okrem toho, že sama cvičí, aj cvičenia dáva. A to denne v centre integrácie a rozvoja Modrý vrch. „Pre zdravie človeka je dobre cvičiť vždy, keď sa dá, ideálne jeden až dvakrát denne hneď ráno a večer pred spaním.“ Ona sama to tak dodržiava.
Rozprúdi v nej energiu
Ako nám Miška vysvetlila, cvičenie Qi Gong, ak hovoríme o takzvanom vonkajšom, tvorí séria izolovaných a tichých cvikov, ktoré sú manifestované fyzickými pohybmi. Cvičenia sú jednoduché, nevyžadujú atletickú silu či špeciálnu gymnastickú obratnosť, takže sú vhodné pre všetky vekové kategórie vrátane ľudí so zdravotnými problémami.
K cvičeniam nie je potrebné žiadne náradie a cvičiť možno prakticky kdekoľvek. „Sama často cvičím hlavne na jar, keď je pekne, a v lete vonku v prírode.“
Vďaka cvičeniu cíti, ako sa jej v tele rozprúdi energia, ktorá pomáha lepšie fungovať orgánom, uvoľňuje svaly okolo kĺbov, nervov a týmto spôsobom pomáha riešiť v tele to, čo riešiť treba. „Qi Gong mi zlepšuje rovnováhu tak fyzickú ako i emocionálnu.“
Sen o Číne
Miškiným snom ostáva cesta do Číny. „Určíte by som tam chcela aspoň raz ísť.“ So svojim majstrom sa stretla aj osobne, chodieva raz do roka na Slovensko, na 2 – 3-dňový seminár. „Organizuje ho moja lektorka Anička Beňadiková, ktorá je oficiálny certifikovaný inštruktor majstra Yaw Hwa Chin, Malajzijca, ktorý má čínsku vetvu a v súčasnosti žije vo Švajčiarsku.
Miška so svojim majstrom.