ŽILINA. V tomto prípade niekto nie je nepostihnuteľný. Tak ako vlastníci nehnuteľností, aj mesto zodpovedá za to, že chodníky sú v zimnom období prechodné bez toho, aby ste riskovali úraz.
Mesto môže vlastníkovi nehnuteľnosti, ktorý údržbu chodníka zanedbal, napariť pokutu. Má vypracovaný Operačný plán zimnej údržby. Spoločnosť Žilinské komunikácie, ktorá vykonáva posýpanie, zhŕňanie či pluhovanie vozoviek sa má postarať aj o chodníky. Jeden z najvyužívanejších chodníkov v meste ale do tohto plánu zahrnutý nie je. Konkrétne je reč o chodníku na Hviezdoslavovej ulici popri železničnej stanici. O tom, že to tak je, svedčí aj pohľad voľným okom. Vrstva utlačeného snehu, ktorý sa vplyvom kolísavých teplôt a tisíckami topánok zmenil na ľad, mení tento chodník na nástrahu pre každého, kto chce tadiaľ prejsť.
So samotným Operačným plánom to je prinajmenšom zvláštne – nakoľko ide o údržbu verejných komunikácií. Vieme o ňom, že existuje, ale na otázku, čo obsahuje a o ktoré ulice sa má spoločnosť postarať, už odpoveď tak ľahko nenájdete. „Ja neviem, či sa zverejňuje. Všetci kompetentní, ktorí s ním pracujú, ho majú. Neviem, prečo by sa mal zverejňovať, máme telefónne číslo a každý sa naň môže informovať,“ povedal riaditeľ Žilinských komunikácií Eduard Hulín, ktorý hovorí, že ho ohľadom zverejňovania nikto nekontaktoval a preto tak ani neurobili.
Poslanec z odboru dopravy, ale aj hovorca mesta však poskytujú iné tvrdenia, ktoré sú oproti Hulínovému odlišné. Podľa nich to nie je tak, že o zverejnení nikto nehovoril, ale práve Žilinské komunikácie tento dokument zakázali zverejniť, lebo naň majú autorské práva. Mesto ho však na úrade poskytuje k nahliadnutiu.
Kto sa o chodník má starať, bolo otázkou. Najskôr sa hovorilo o tom, že mesto v rámci racionálneho míňania verejných financií nepočíta s údržbou tohto chodníka, nakoľko oproti je ďalší upravený. Neskôr mesto začalo tvrdiť, že to nie je ich záležitosť. O samotný chodník by sa podľa Pavla Čorbu, hovorcu Žiliny, mali postarať železnice, nakoľko pri chodníku je priľahlá nehnuteľnosť – v tomto prípade pozemok ŽSR.
Rovnaký scenár nastáva aj na druhej strane. Tamojšie parkovisko je očistené ukážkovo. Inde však vrstva utlačeného snehu a ľadu svedčí o tom, že o túto časť chodníka sa dlhšie nikto nepostaral. Je pritom ešte vyťaženejší ako ten pred železničnou stanicou. Nájomník jednej z budov na tomto chodníku priznáva, že niekedy sneh odhŕňajú len raz za týždeň, prípadne, keď očakávajú nápor zákazníkov.
Ak sa na neupravenom chodníku zraníte, alebo si spôsobíte škodu, máte právo pýtať si odškodné. Takéto požiadavky prišli už aj na mesto. „V niektorých prípadoch áno, mali sme niekoľko žiadostí. Je to však skôr sporadické. Každý prípad je úplne iný a špecifický, preto nie je možné určiť priemernú výšku odškodného,“ dodal Čorba.
V Žiline je spolu 160 kilometrov chodníkov, do Operačného plánu je zaradených iba 60. O všetky ostatné sa musia postarať vlastníci priľahlých nehnuteľností.