ŽILINA. Seminár bol podľa Aleny Mičicovej z Občianskeho združenia (OZ) Leonarda v Žiline venovaný otvorenému systému zisťovania potrieb mladých ľudí vo Švédsku podľa jednotnej metodiky LUPP. "Je to projekt podporený z európskeho programu Mládež v akcii, z časti Mládežnícka demokracia. Projekt sa volá Mladí pod Luppom a ten Lupp je skratka pre dotazník. Z názvu programu vyplýva, že chceme priniesť niečo, čo by znamenalo väčšiu demokraciu pre mladých ľudí. V tom zmysle, že sa na tej demokracii môžu podieľať a môžu participovať na verejných rozhodnutiach," povedala Mičicová.
Švédski hostia - odborný pracovník samosprávy Ake Nystrom a odborná pracovníčka národnej agentúry mládeže Idah Klint prezentovali praktické skúsenosti s realizáciou dotazníkov, ktoré vo Švédsku robia už desať rokov. "V pravidelných trojročných intervaloch zisťujú potreby mladých ľudí zhruba v deviatich oblastiach života. Sú to otázky z oblastí školy, vzdelávania, práce, voľného času, rodiny. Ale aj otázky o kriminalite, drogách, životnom štýle či zdraví. Zbierajú otázky a na konci urobia správu kompletný prehľad toho, čo mladí ľudia povedali. Čiže majú kompletnú štatistiku konkrétnych mladých ľudí. Aké majú potreby, problémy, požiadavky na to, aby sa im žilo v meste lepšie," uviedla Mičicová.
Podľa Nystroma bolo zaujímavé zistenie, že skoro všetci úradníci, politici a tí, čo rozhodujú, sa mladých chceli pýtať na školu a voľný čas. "A keď sa pýtali mladých, čo by bolo treba zisťovať, hovorili o kriminalite, otázke rodovej rovnosti medzi mužmi a ženami a životnom prostredí či nezamestnanosti. Nie je dôležité, ako komunikujeme s mladými ľuďmi, ale ako ich počúvame. A o tom je celé zisťovanie dotazníka a aj náš seminár," konštatoval Nystrom.
Dotazník pre mladých ľudí urobilo podľa Mičicovej aj OZ Leonarda a skladba otázok bola podobná ako vo švédskom dotazníku. "Lebo všetci asi chceme zistiť to isté. Ale je absolútne rozdielne, ako sa podarí s dotazníkom uspieť v praxi. My sme ho prezentovali smerom k mestu, lenže na Slovensku je situácia taká, že každé štyri roky máme voľby. A primátor, ktorému sme to prezentovali, v spolupráci s mladými ľuďmi, už dávno primátorom nie je. A keď príde nová osoba, tak sú nové priority a nové plány, čo treba robiť. Čiže, toto je u nás dosť veľký problém," dodala Mičicová.