ŽILINA. Žilinské ulice aj tento rok zaplnili fašiangové maškary. Tradičné predpôstne fašiangy odštartovali o 14.30 h pri Mestskom úrade v Žiline. V úlohe kráľovnej festivalu sa predstavila Žilinčanka Barbora Švidraňová a ako kráľ improvizátor Lukáš „Pucho“ Puchovský.
Carneval Slovakia
Pozrite si fotogalériu >>
V sprievode sme mohli vidieť pôvodné, ale aj súčasné maškary z okolitých miest a obcí, kde je tradícia fašiangu stále súčasťou života. Súčasťou sprievodu boli, ako každoročne, deti aj dospelí z centier voľného času, základných umeleckých škôl a ďalších škôl v Žiline, členovia Jednoty dôchodcov z Rosiny a Senior klub priatelia. Celkovo sa v sprievode mihlo okolo 350 masiek.
Ocenenie osobnosti
Carneval Slovakia oficiálne otvoril aj primátor mesta Igor Choma. Privítal všetkých účastníkov a zaželal im príjemnú zábavu. „Dámy a páni, chcem vám zaželať všetko dobré, príjemné zážitky a teším sa už na desiaty ročník.“
Súčasťou oficiálnej časti bolo aj tradičné ocenenie osobnosti. „Osobnosťou tohto ročníka festivalu je dlhoročný folklorista a spoluorganizátor Jánošíkových dní Tibor Mahút, ktorý sa zaslúžil o rozvoj kultúry či už v meste alebo na Slovensku,“ vyslovil kráľ Lukáš Puchovský, ktorý ho týmito slovami privítal na pódiu.
Fašiangové zvyky
Deviaty ročník umožnil účastníkom vychutnať si tradičnú fašiangovú atmosféru. „Na fašiangový sprievod sa chodievam do Žiliny pozerať pravidelne každý rok,“ povedala nám Mária z Divinky.
No stretli sme i takých, ktorý fašiangový sprievod ešte nevideli. „Ja som tu po prvýkrát, ale ľutujem, že som sa už predtým nezúčastnila. Je tu dobrá atmosféra, masky sa mi páčia. Ktovie, možno budúci rok prídem aj ja v nejakej," vyslovila so smiechom Lenka z Dolného Hričova.
Po sprievode oslavy pokračovali kultúrnym programom na Mariánskom námestí.
V programe sa predstavili folklórne súbory zo Žiliny, Terchovej, Fačkova, Lietavy, Veľkého Rovného, z Dubnice nad Váhom, Púchava a dokonca až z Giraltoviec. Program vyvrcholil vystúpením hudobnej skupiny Le Payaco.
Okrem toho, na Mariánskom námestí nechýbali stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami a s občerstvením. V ponuke boli zabíjačkové špeciality, výrobky z medu či rôzne darčekové predmety.