Ukázať, že hasiči vedia pomôcť nielen pri zásahoch sa dnes rozhodlo 48 novoprijatých príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí v Strednej škole požiarnej ochrany (SŠPO) Ministerstva vnútra SR v Žiline darovali krv spolu so šiestimi príslušníkmi Policajného zboru SR.
ŽILINA. Podľa samostatnej odbornej inšpektorky SŠPO MV SR v Žiline Ivety Daniškovej je 48 hasičov z celého Slovenska na šesťtýždňovom základnom odbornom výcviku. "Počas neho sa naučia základy poskytovania prvej pomoci a oboznámia sa s technikou v hasičských automobiloch. S Národnou transfúznou službou (NTS) sme sa dohodli na pravidelnom odbere krvi každé tri mesiace, v spolupráci s Okresným riaditeľstvom Hazz v Žiline a Záchrannou brigádou HaZZ v Žiline," povedala Danišková.
Vedúca lekárka NTS Žilina Mária Laurincová aktivitu hasičov uvítala, pretože aktuálne je zásoba krvi nižšia. "Tento návrh nás veľmi potešil. K hasičom do týchto priestorov sme už chodievali na odbery, takže sme zopakovali nie tak dávnu históriu. Podpora darovania krvi z ich strany je veľmi vítaná. Každému darcovi sme pred odberom vyšetrili hladinu krvinkového farbiva a hemoglobínu. Zmerali tlak a vypísal dotazník, ktorý rozobral s lekárom. Všetky odbery potom vyšetríme u nás na pracovisku," uviedla Laurincová.
Súčasťou dnešného podujatia v SŠPO boli aj ukážky výučby prvej pomoci. Každý príslušník v HaZZ prejde trojstupňovým vzdelávaním v poskytovaní prvej pomoci. "Prvý stupeň získa na základnej príprave, kde sa naučí manipulovať s prostriedkami potrebnými na prvú pomoc. Po troch mesiacoch príde do odbornej špecializácie hasič záchranár, v ktorej už prejdeme k zložitým úkonom. A to je vynášanie z poschodia, prenášanie, zásypy, závaly, ku ktorým máme potrebné pomôcky. No a štyridsaťhodinový kurz prvej pomoci, akreditovaný ministerstvom zdravotníctva, prejdú všetci zásahoví hasiči," dodala samostatná odborná inšpektorka SŠPO MV SR v Žiline.
Podotkla, že preškolených je už asi tisíc zásahových hasičov. "V kurze sa zoznamujú s manipuláciou, vyslobodzovaním z havarovaného automobilu, poskytnutím prvej pomoci motorkárovi, zastavením krvácania, imobilizáciou či prenášaním. Každé dva roky si obnovujú vedomosti a praktické zručnosti na jednotlivých krajských riaditeľstvách HaZZ, ktoré sú vybavené potrebnými pomôckami a majú inštruktorov s minimálne prvým stupňom vysokoškolského vzdelania v oblasti urgentná starostlivosť," uzatvorila Danišková.