ŽILINA. Peniaze mal štát poslať mestu na regionálny rozvoj mesta v rokoch 2004 a 2005. Celkovo poskytol 135 159 000 korún (4 486 456 eur), a to bez presnejšieho určenia, či ide o finančné prostriedky, ktoré boli poskytnuté ako kapitálové alebo ako bežná finančná dotácia. Zmluva bola uzatvorená za čias primátora Jána Slotu.
Z nenávratnej návratná
Peniaze však nemali ísť priamo do mesta. Pamätníci v zastupiteľstve hovoria, že financie mali putovať do nemocnice alebo na policajnú stanicu, teda na miesta, ktoré samospráve priamo nevynášali finančné prostriedky z daní alebo nájmov.
Vládne teda všeobecná otázka, prečo štát pýta peniaze od mesta, keď v konečnom dôsledku putovali do štátnych podnikov. Peniaze sa mali míňať aj na účely súvisiace s automobilkou Kia v neďalekej Tepličke nad Váhom.
Dotácia bola pôvodne nenávratná. Časom ju ale zmenili na návratnú a teraz dokonca ministerstvo na jej vrátení trvá. Prečo sa zmenilo znenie zmluvy a kam boli peniaze skutočne investované je teraz záhadou.
Miliónový dotáciu malo mesto vrátiť do konca marca minulého roku. Ešte ani vtedy v Žiline nevedeli, že takýto dlh existuje. Dozvedeli sa to až po žiadosti Ministerstva hospodárstva z augusta 2011.
Zmluvu nemali v účtovníctve
Žilina samozrejme toľko peňazí nemá a tak požiadala o splátkový kalendár. „Splátky by mali byť rozdelené zatiaľ na 15 rokov. Nesmierne ma to mrzí, ale nevieme s tým teraz nič spraviť. Zmluva bola riadne podpísaná,“ povedal primátor Žiliny Igor Choma. Je to podľa neho jediná možnosť ako by sa mesto mohlo vyhnúť nútenej správe.
„Ak zmluva nebola v účtovníctve, tak si niekto porušil povinnosti. Ako potom o tom máme vedieť? Požiadal by som Slotu, či by nám to náhodou nepomohol splatiť,“ podotkol poslanec zastupiteľstva Dušan Maňák.
O dlhu sa dozvedeli pár minút pred hlasovaním
Celé sa to zbehlo veľmi rýchlo. Poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí rozhodujú o postupe mesta len niekoľko minút pred zasadnutím ani len netušili, že mesto má nejaký dlh. Na začiatku zasadnutia primátor rozšíril body rokovania, čo sa poslancom nepáčilo. Pokiaľ ide o takúto vážnu vec, mali podľa viacerých, dostať materiály podstatne skôr.
Hlasovanie si rozmysleli
Poslanci splátkový kalendár schválili a tým uznali aj dlh mesta. Niekoľko minút po hlasovaní si však svoj postoj rozmysleli. Nebolo však už možné uznesenie zrušiť, chceli preto zvolať mimoriadne zasadnutie. To však už nestihnú, nakoľko Ministerstvo financií dalo termín na dohodu o splátkach - 31. január.