ŽILINA. Milovníci fotografie sa stretli minulý týždeň v Makovického dome v Žiline pri príležitosti odovzdávania ocenení pre víťazov regionálnej súťaže neprofesionálnej fotografie AMFO 2013.
Nezvyčajne skoro sa konala výstava AMFO 2013 oproti minulým rokom. Dôsledkom skoršieho termínu uzávierky súťaže bola znížená účasť autorov. Celkovo ich bolo 24 a porota hodnotila 146 fotografických prác. „Súťažilo sa v štyroch kategóriách, v troch vekových skupinách. Nepovšimnutou ostala kategória multimediálnej prezentácie,“ vyslovil Juraj Rek, jeden z porotcov amatérskych fotografií.
Netradičnou kategóriou bola téma výročia príchodu Cyrila a Metoda a Európsky rok občanov. Zúčastnilo sa jej 5 autorov s 12 fotografiami.
Ocenili motívy
Odborná porota v zložení Juraj Rek, Zuzana Horváthová a Ján Láclavík, ktorí hodnotili fototografie, povedali, že to nebola ľahká úloha. „Musím konštatovať, že v každej kategórii sa našli práce, ktoré vykazovali prehrešky voči základným kompozičným, technickým a obsahovým pravidlám fotografickej tvorby. Tými sme sa nezaoberali,“ povedal Juraj Rek.
Ján Láclavík, skúsený dlhoročný porotca i fotograf, ocenil motívy najmladšej skupiny, ale podotkol, že mladým ešte chýba fotografické videnie a je potrebné viac popracovať na kompozícii.
„Amatérsky prístup k fotografickému vyjadrovaniu je veľmi liberálny, slobodný a vo svojej podstate i neohraničený. Preto práca poroty vychádzala z maximálnej tolerancie k súťažným fotografiám a posudzovala ich individuálne,“ dodal Juraj Rek.
Honba za efektom
Fotografia sa ako fenomén rozvíja mimoriadne rýchlo, prináša nové prístupy a pohľady. No a práve v tomto sa skrýva nebezpečie bezbrehého prístupu k obsahu i kompozícii, čo množstvo autorov pokladá za prejav objavnosti a skutočného umenia. Nie je to tak..
„Ako každé odvetvie umenia, i vo fotografii treba stavať na pomyselnej pyramíde skúseností predchádzajúcich tvorcov. Je treba rozlišovať medzi progresívnou vynaliezavosťou a lacnou honbou za efektom,“ vyslovil Rek.
Zároveň dodal, že fotografiám by prospelo koncipovanie do cyklov, ktoré boli zastúpené ojedinelo. Zuzana Horváthová sa, na margo cyklov, ktoré v súťaži boli, vyjadrila: „Hodnotnejší je cyklus, ktorý má rovnaký formát fotografie a dobrú myšlienkovú repracovanosť, náväznosť a dramatičnosť.“
Ku škode autora, niektorí fotografi prezentovali zbytočne veľkým počtom variácií na jednu tému.
Stagnácia
Ako vyslovil Juraj Rek, celkovo možno považovať tohoročnú kolekciu AMFO za štandardnú a v porovnaní s minuloročnou za stagnujúcu. „Svoje spravila nižšia účasť i málo nových autorov.“
Tento rok porotcovia vysoko hodnotili dielo Dávida Lajmona. „Poukazuje na schopnosť mladého autora vidieť fotografiu i v hlboko ľudských dimenziách a hľadať prostú, neštylizovanú krásu človeka,“ vysvetlil Rek a doplnil: „Hoci jeho fotografia nevyzerá po technickej stránke nejako svetoborne, ale téma, ktorej sa zmocnil – nahé telo ženy v druhom stave, tá prirodzená úcta k modelu, žene, čo dnes nie je časté, to sme ocenili.“
Pri farebnej fotografii príjemne prekvapili porotu mnohé práce. „Možno ich považovať za profesionálne. Tu mám konkrétne na mysli snímky prírody Martina Hodoňa.“
Úspešní autori
V najmladšej vekovej skupine do 16 rokov v kategórii farebná fotografia udelila druhé miesto Anne Bechnej zo Žiliny.
V druhej skupine autorov do 21 rokov prvé miesto v kategórii čiernobiela fotografia získala Lucia Gschwandtnerová a v kategórii farebná fotografia Lucia Bechná, obe autorky zo Žiliny.
V tretej skupine autorov nad 21 rokov porota ocenila v kategórii čiernobiela fotografia prvým miestom Dávida Lajmona a v kategórii farebná fotografia Mariána Závackého.
Tematická kategória bola venovaná výročiu príchodu Cyrila a Metoda na naše územie a Európskemu roku občanov. V nej zvíťazil Žilinčan Marián Závacký.