Na hrade Lietava majú za sebou ďalšiu úspešnú sezónu. Hoci v týchto dňoch členovia združenia odložili všetky náradia a nepracujú, hrad ostal verejnosti naďalej sprístupnený. Najbližšiu veľkú akciu chystajú na
Valentína.
LIETAVA. Hoci sa stavebné práce na Lietavskom hrade skončili, hrad neostáva opustený ani počas zimných mesiacov. Poslednou akciou na hrade bolo vítanie Nového roka.
„Už niekoľko rokov, vždy v posledný deň roka, pár hodín pred polnocou chodíme privítať Nový rok na hrad Lietava,“ povedal Ľubomír Chobot, riaditeľ Združenia za záchranu Lietavského hradu.
„Zakúrime v piecke, vyberieme jedlo, ktoré každý zo zúčastnených prinesie, pustíme dobovú hudbu a čakáme v príjemnom rozhovore na polnoc,“ opísal nám Ľubomír, ako to celé zvykne na hrade na Silvestra prebiehať.
Ako nám prezradil, tradícia „silvestrovania“ na hradoch sa začala na prelome roku 2001, kedy tri Silvestre strávili na hrade Uhrovec. „Od roku 2005 sme každý rok na hrade Lietava. Podľa nás je to najkrajšie, najpohodovejšie a najpokojnejšie „silvestrovanie“, na ktoré sa vždy spoločne už vopred tešíme.“
Život na hrade v roku 2012
Pri obhliadnutí sa späť možno povedať, že rok 2012 bol pre Lietavský hrad úspešný. Pracovnú sezónu na hrade otvorili v apríli, kedy začali stavať náročné lešenie v interiéri Podkovitej veže. „V prvom rade bolo nutné zabezpečiť príjazdovú plošinu, ku ktorej sa až potom začalo stavať lešenie. V tomto mesiaci práce prebiehali aj vo veži starej brány, kde sa začala montovať konštrukcia budúcej podlahy na gotickom strope,“ prezradil viac riaditeľ združenia.
O mesiac už mali postavené lešenie do úrovne 4. poschodia. Jún sa začal Dňom detí, kedy obec Lietava v areáli hradu zorganizovala záverečnú zábavu akcie „Cesta rozprávkovým lesom“. V rovnaký deň sa vo večerných hodinách uskutočnil hudobný JAM festival alternatívnej hudby založenej hraním na netradičných nástrojoch ako sú bongo a píšťaly. „Pracovne sme tento mesiac začali konzultáciou s metodikom a statikom, ktorí riešili v odbornej rovine postup budúcich stabilizačných prác na Podkovitej veži,“ povedal Ľubomír Chobot a dodal: „Plán prác sme rozdelili na tri etapy, avšak ešte pred samotným zásahom bolo nutné budúce stavenisko uzatvoriť pred verejnosťou z bezpečnostných dôvodov.“
Koncom júna prišli na hrad pomôcť i firemní dobrovoľníci v rámci projektu Naše mesto. Pomáhali s odvodnením dvoch nádvorí.
Leto plné prác, ale i kultúry
Počas leta na hrade dokončili odvodnenie hlavného nádvoria, osadili nové spojovacie schodisko vo veži starej brány a dokončili podlahu gotického stropu. Zároveň skenovali prostredníctvom špeciálneho prístroja múry.
V auguste sa okrem toho konali i dve kultúrne podujatia. „Každoročne organizujeme vždy prvú augustovú nedeľu „Svätú omšu“ a najbližšiu sobotu k 20. augustu, na deň výročia vzniku združenia, organizujeme „Deň otvorených dverí“ pre verejnosť so zaujímavým programom,“ povedal Chobot.
Stavebná aktivita v tomto mesiaci pokračovala v druhej etape na Podkovitej veži v obnovení špaliet a záklenku severného okna poschodia a v zamurovaní kaverny renesančného krbu.
Koncom augusta sa spustila aj tretia etapa, v ktorej sa stabilizovala časť koruny Podkovitej veže. V nej boli stabilizované formou premurovania tri podstrešné okná, pričom do jedného okna musel kamenár vyrobiť nový kus ostenia.
Akcia metakaolín
Počas roka zaznamenali na hrade dva úspechy. Združenie za svoju 13-ročnú aktivitu získalo prestížne ocenenie odborného časopisu Pamiatky a múzeá, ktoré zástupcovia združenia prevzali 14. septembra v novo zrekonštruovanej budove Reduty v Bratislave. Ďalším úspechom bolo pre združenie zorganizovanie pracovnej dielne – workshopu, kde sa premiérovo použil pri záchrane hradu špeciálny prípravok Metakaolín. „Je to stavebná prímes do malty, ktorá nahrádza cement, lebo ten sa pri stavbe hradu nepoužíval. Metakaolín je síce v dnešnej dobe nový prvok, ale výskumom sa zistilo, že sa úspešne používal už v neskoršom staroveku,“ prezradil riaditeľ.
„Podľa starých zvyklostí sa murovanie vápennou maltou vykonáva len od Juraja 24. apríla do Václava 30. septembra. Na základe týchto overených zvyklostí sme jeseň na hrade v mesiacoch október a november venovali zatrávneniu koruny veže starej brány, dovozu nových kamenných blokov budúceho nárožia prvej brány, demontovali sme lešenie a upratali sme areál pred oddychovým zimným obdobím.“
Stavebné pomôcky premiestnili z hlavného nádvoria do Podkovitej veže, kde v prízemí objektu vytvorili nepremokavý dočasný sklad. „Stavební pomocníci ako sudy, forma na výrobu malty a väčšia časť podlážok získali príjemný zimný penzión,“ vyslovil Chobot. Výhodou tohto uskladnenia je aj to, že hrad je pre návštevníkov v tomto období čistý a môžu si ho vychutnať bez rušivých stavebných elementov.
Nedostatok financií
Rok 2012 na prvý pohľad po finančnej stránke nevyzeral dobre, ale aj napriek tomu sa práce na hrade nezastavili. „Špeciálne poďakovanie za to na záver preto patrí Ministerstvu kultúry SR a mnohým sponzorom, ktorí svojím gestom ukázali, že im nie je ľahostajný, tak ako nám, osud Lietavského hradu,“ dodal na záver Ľubomír Chobot.