VARÍN. NP Malá Fatra vyhlásili nariadením vlády 18. januára 1988. "Je zaradený do sústavy chránených území členských krajín Európskej únie pod názvom NATURA 2000 v kategórii národný park a chránené vtáčie územie. Jeho poslaním je zachovanie prírodného bohatstva, ochrana najvzácnejších a najohrozenejších biotopov," uviedla Alena Badurová zo Správy NP Malá Fatra.
Až 112 druhov chránených rastlín
Doplnila, že na rozlohe 22.630 hektárov s ochranným pásmom 23.262 ha sa nachádza 14 národných prírodných rezervácií, 9 prírodných rezervácií, 5 prírodných pamiatok a 1 chránený areál. "V Malej Fatre rastie okolo 1140 druhov vyšších rastlín, z ktorých je 112 druhov chránených, je miestom 120 druhov pravidelne hniezdiacich vtákov a na jeho území žije 188 druhov chránených živočíchov. Najvyšším vrchom NP Malá Fatra je Veľký Fatranský Kriváň (1709 m n. m), hlavný hrebeň je dlhý 23 kilometrov (km) a pre návštevníkov je vyznačených okolo 150 km turistických chodníkov a trás," povedala Badurová.
Veľmi navštevovaná Vrátna dolina či Rozsutec
Najvýznamnejšie strediská cestovného ruchu v NP sú podľa nej Terchová, Zázrivá, Veľká Lučivná, Šútovo a Trusalová a najnavštevovanejšie miesta Vrátna dolina, Snilovské sedlo, Diery, Malý a Veľký Rozsutec. NP predstavuje najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, ochrana prírody je v ňom nadradená nad ostatné činnosti, plní dvojakú úlohu. Jednak je to záchrana a ochrana prírodného bohatstva, ale zároveň je aj centrom turistického ruchu. Jeho najdôležitejším poslaním je ale záchrana miznúcich druhov rastlín, živočíchov a biotopov.