ŽILINA. Fotografie detí zapojených do protidrogového projektu, vystavené vo vestibule žilinského mestského úradu, hovoria hlasné nie drogám. Žilinské základné školy sa v rámci protidrogového projektu Povedzme hlasné nie! snažili od augusta do decembra žiakov naučiť, ako odmietnuť drogu.
Výstava Povedzme hlasné nie!
Pozrite si fotogalériu >>
„Keďže na žilinských základných školách v minulosti plošné pokrytie jednotlivých ročníkov preventívnymi programami nebolo, rozhodli sme sa na základe podnetov učiteľov, výchovných poradcov a odborníkov z danej problematiky zabezpečiť informácie, prípravu a pomoc žiakom, ako sa majú zachovať, keď prídu do priamej konfrontácie s drogou,“ povedal žilinský primátor Igor Choma. Výstava určená nielen pre samotné deti a ich rodičov ale aj pre širokú verejnosť potrvá do 28. februára.
Protidrogové aktivity na základných školách zabezpečilo mesto v spolupráci s Úniou centier prevencie a pomoci DAFNÉ. Išlo o primárnu protidrogovú prevenciu zameranú na posilnenie asertívneho správania a motivácie odmietnuť drogu, prostredníctvom hrania rolí, scénok a rôznych situácií, ktorých cieľom je naučiť deti, ako sa zachovať a reagovať na to, keď im niekto ponúkne drogu.
Metaforickým spôsobom sa deťom snažili ukázali, čo sa deje v tele, keď je závislé na nejakej droge, ako sa môže cítiť človek, ktorý je na niečom závislý, ale aj aké pocity má človek po požití drogy. Aktivity projektu mali žiakov naučiť zodpovedne sa rozhodnúť v situáciách, keď jedinec podlieha tlakom skupiny alebo tlakom vnútorného prostredia. Celý projekt stál 3 032 eur, z toho 2 880 eur prispel mestu Úrad vlády SR v rámci podpory programov, iniciatív a aktivít v oblasti národnej protidrogovej stratégie pre rok 2012.
Súčasťou výstavy je brožúrka informujúca o vzťahu človeka s drogou, ktorá obsahuje aj kontakty pomoci. Brožúrka, ktorá má slúžiť ako prevencia, je pre verejnosť dostupná na mestskom úrade a určená najmä deťom a ich rodičom, učiteľom, sociálnym pracovníkom a polícii.
V rámci projektu žiaci odpovedali na dotazníkové otázky zamerané na efektívnosť aktivít ale aj na komunikáciu žiakov v súvislosti s drogami či už doma alebo v škole. Vyhodnotené dotazníky budú zverejnené na internetovej stránke mesta a školám by mali dať odporúčania do budúcnosti či navrhnúť ďalšie preventívne aktivity s vybranými skupinami.