Slávnostného odovzdávania ocenení osobnostiam za rok 2011 sa zúčastnil primátor, podpredseda kraja a množstvo ich rodinných príslušníkov, priateľov, ako aj poslanci mestského zastupiteľstva.
ŽILINA. „Veľmi ma teší, že v Žiline pôsobili alebo pôsobia dnes ocenené osobnosti. Vážim si vašu prácu, ktorou ste sa zaslúžili o rozvoj mesta Žilina a reprezentujete naše mesto na Slovensku i v zahraničí. Je potešujúce, že Žilinčania navrhli nominácie na ocenenia vo všetkých oblastiach života. Zároveň chcem poďakovať Žilinčanom, že nezabúdajú aj týmto spôsobom oceniť osobnosti,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma.
Celkovo občania Žiliny navrhli na ocenenie 53 osobností. Štyri z nominácií vyradili, boli to ľudia, ktorí už ocenenie dostali.
Čestné občianstvo mesta Žilina získali traja ľudia.
Andrej Barčík (nar. 1928 v Žiline – zomrel 2004 v Žiline), in memoriam
Slovenský kresliar, grafik, maliar a tvorca koláží. Za skoro 50 rokov pôsobenia na výtvarnej scéne kreoval osobitný „barčíkovský“ svet. Bol jedným zo zakladajúcich členov skupiny Mikuláša Galandu a nositeľom Ceny Cypriána Majerníka. Celý svoj život pôsobil a tvoril v Žiline. Svojou tvorbou výrazne ovplyvnil historický vývoj výtvarného umenia a zanechal posolstvo pre ďalšie generácie. Cenu prevzala dcéra Andreja Barčíka, pani Eva Leitmanová.
Ivan Krajíček (nar. 1940 v Žiline– zomrel 1997 v Bratislave), in memoriam
Slovenský herec, spevák, komik, režisér a moderátor. Ako režisér režíroval veľa diel napr. Ťululum (hudobná komédia), Cyrano z predmestia (muzikál) a mnohé iné. Pracoval v dabingu, v programoch pre deti, moderoval rôzne súťaže, podujatia, zábavné programy ako napr. Bratislavská lýra alebo Vtipnejší vyhráva. Začal moderovať program Diskotéka pre starších a pokročilých, táto neskôr zmenila názov na Smiem prosiť a Repete. Na festivale v Karlových Varoch získal cenu za herecký výkon v stvárnení postavy Kornélia v muzikáli Hello Dolly!. Cena bude rodinným príslušníkom odovzdaná dodatočne.
Alexander Lombardini (nar. 1851 vo Veľkej Bytči – zomrel 1897 v Žiline), in memoriam
Slovenský národovec, žilinský právnik, archivár a historik. Patril k tým predstaviteľom našej kultúry, ktorí sa v čase silnejúceho národnostného útlaku svojou prácou snažili o pozdvihnutie národného povedomia. Bol mestským právnikom a archivárom. V roku 1874 vydal vlastným nákladom knihu „Stručný dejepis slobodného mesta Žiliny“. Napísal aj 205 životopisných portrétov a zachoval nám aj cenné historické opisy miest a hradov, najmä z oblasti stredného Považia. Cenu prevzal JUDr. Milan Sekera, ktorý sa stará o Lombardiniho dom na Hornom vale a dbá o zachovanie pamiatky na tohto slovenského velikána. Potomkovia Alexandra Lombardiniho nie sú známi.
Odovzdávali aj uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta 2011. Ocenení boli štyria.
Vlado Bača (nar. 1948 v Žiline)
Vlado Bača sa venuje reklamnej aj výtvarnej fotografii. Je členom viacerých prestížnych medzinárodných združení. V roku 1968 bol jedným zo zakladajúcich členov Zväzu slovenských fotografov, v roku 2004 mu Medzinárodná federácia fotografického umenia udelila titul AFIAP (Author of the FIAP) a v tom istom roku, ako prvý slovenský fotograf, získal od Federácie európskych profesionálnych fotografov (FEP) certifikát QEP (Qualified European Photographer). Fotografie Vlada Baču boli vystavené na vyše 150 medzinárodných výstavách a ocenené mnohými oceneniami. Publikuje v domácich i zahraničných periodikách. Renomované vydavateľstvo GRAPHIS (New York) uverejnilo jeho fotografie v prestížnych ročenkách PHOTO ANNUAL 2000 a NUDE 3. Roku 2007 bol prezentovaný v prvej slovenskej fotoročenke FOTO SK 2006. V roku 2008 vydal publikácie Žilina – fotografie a Obrázky spod Rozsutca, ktoré boli ocenené v súťaži Najkrajšia kniha o Slovensku. Svoju zatiaľ poslednú autorskú zahraničnú výstavu mal v Berlíne v roku 2010, v súčasnej dobe pripravuje výstavu v Moskve.
Michal Novinski, (pôvodným menom Michal Ničík, nar. v roku 1971 v Žiline)
Je autorom hudby k desiatkam divadelných predstavení, komponuje hudbu k filmom, televíznym inscenáciám na Slovensku aj v zahraničí. V roku 2009 skomponoval hudbu k celovečernému filmu Nedodržaný sľub (režisér Jiří Chlumský – ocenenie Slnko v sieti za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu) a v roku 2010 napísal hudbu k filmu Kuky sa vracia (režisér Jan Svěrák). Za svoju tvorbu získal niekoľko významných ocenení: Cenu Slovenského literárneho fondu za hudbu k Cyranovi (1993), ocenenie DOSKY ’99 za hudbu k inscenácii Poviedky z viedenského lesa, DOSKY ’04 za hudbu ku Hre o svätej Dorote, DOSKY ’06 za hudbu k martinskej inscenácii Ivanov a v roku 2011 Českého leva za hudbu k filmu Kuky sa vracia.
Ing. Ján Pagáč (nar. 1931 v Kysuckom Lieskovci)
Ekológ a ochranár prírody je dlhoročným spolupracovníkom Krajského kultúrneho strediska (KrKS) v Žiline, vedúcim Klubu zelenej kultúry pri KrKS v Žiline. Zaslúžil sa o vznik Školy ochrany prírody – jedinej na Slovensku a bol aj zakladateľom jedinečnej medzinárodnej výstavy Ekoplagát. Aktívne pracoval vo viacerých združeniach, ktoré sa zaoberali ochranou prírody. Jeho zásluhou vznikla Poradňa o hubách a liečivých rastlinách. V roku 2011 získal Cenu ministra životného prostredia Slovenskej republiky za celoživotný prínos v oblasti ochrany prírody.
Ing. Miroslav Pfliegel, CSc. (nar. 1946 v Žiline)
Vedecký pracovník, vynikajúci organizátor, publicista, výtvarný fotograf, dokumentarista, bývalý riaditeľ EDIS-u (vydavateľstva Žilinskej univerzity), niekdajší predseda fotoklubu GAMA pri Žilinskej univerzite. Pracoval v niekoľkých komisiách pri ČSAV a SAV, ako organizátor Bienále medzinárodného salónu fotografie s názvom Doprava a cyklu výstav Premeny Žiliny. Je spoluautorom rovnomennej knižnej publikácie (1990), členom predsedníctva Zväzu slovenských fotografov, predsedom Slovenského národného centra FIAP (medzinárodná fotografická organizácia), spoluzakladateľom a predsedom Zboru Žilincov. Vyvíja aktivity aj v publikačnej sekcii Zboru Žilincov. Je jedným z troch autorov publikácie pre deti Moja prvá kniha o Žiline (2004).
FOTO: JURAJ MILO / ARCHíV / TASR