ŽILINA. Podľa hovorkyne nemocnice Márie Koporecovej sa žiadne oficiálne stretnutie riaditeľa s odborármi zatiaľ neuskutočnilo, a preto sa nemocnica ani nevie, či nechce vyjadriť k informáciám, ktoré minulý týždeň prenikli na verejnosť, že lekári začali riaditeľovi klásť nové podmienky. Žilinskí lekári pohrozili, že dohodu vypovedia, ak vedenie prepustí za rok viac ako sedem lekárov, ak niekto podá trestné oznámenie na lekára, ktorý bojoval za svoje práva, ak riaditeľ pri organizačných zmenách bude rušiť alebo spájať oddelenia bez súhlasu odborov a ak zamestnancom zakáže verejne prejaviť názor na chod nemocnice. Podľa Koporecovej vedenie nemocnice rešpektuje podpísanú dohodu a verí, že ju dodržia aj lekári.
Žilinskí lekárski odborári pristúpili 7. decembra na zníženie nadštandardných platov s tým, že po porade s ostatnými lekármi sa s vedením fakultnej nemocnice opäť stretnú a dohodnú, komu a o koľko môže riaditeľ platy znížiť. Dohoda zatiaľ hovorí len o tom, že znížením miezd lekárov má nemocnica ušetriť viac ako 74-tisíc eur mesačne. Okrem toho dohoda lekárom zaručuje, že všetci osemnásti prepustení lekári sa môžu vrátiť do práce a ruší aj nariadenie o nerovnomernom rozdelení pracovného času. Na druhej strane súčasťou dohody je povinnosť lekárov slúžiť ústavné pohotovostné služby, čo bolo predtým iba na dobrovoľnej báze. Pri uzatvorení dohody boli okrem miestnych lekárskych odborárov a vedenia nemocnice aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. Žilinskí lekári a vedenie nemocnice našli kompromis po takmer dva mesiace trvajúcich nezhodách. Za zlučovaním oddelení a prepúšťaním lekárov v žilinskej nemocnici boli podľa jej riaditeľa Štefana Voláka nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť lekárov, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení. Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili. Podľa Voláka však s variantom zníženia platov lekári nesúhlasili a preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých.
Lekári naopak tvrdili, že od začiatku boli ochotní sa s vedením nemocnice dohodnúť a aj sa uskromniť, ale riaditeľ nemocnice nemal záujem sa s nimi rozprávať a nové zmluvy im direktívne nanútil. Krízový stav v žilinskej nemocnici trval dva dni, začal sa vo štvrtok 6. decembra, keď výpoveď z ústavných pohotovostných služieb dalo 134 z 228 tamojších lekárov.