Vo Veľkej Británii sú vianočné sviatky oslavou porozumenia, lásky a hojnosti. Predchádzajú im vianočné večierky, vyzdobené ulice, výklady obchodov a vôňa koláčikov zvaných „Mince Pies“. Ako hovoria Angličania: „Vianoce začínajú dňom, kedy sa objaví Mince Pie v obchode.’’
„Ide o koláčiky, ktoré dostať kúpiť už od konca novembra. Dajú sa kúpiť kdekoľvek, v kaviarniach, reštauráciách či na ulici,“ povedala nám Anna Kantoríková, ktorá v Anglicku žije už sedem rokov.
Základom koláča je tvrdšie piškótové cesto v tvare malej mištičky, naplnené zmesou vyrobenej zo sušeného ovocia, tuku a alkoholu. Na vrchu je hviezdička z lístkového cesta. Koláč je posypaný cukrom a tradične sa podáva horúci. „Ponúkajú ho na firemných vianočných oslavách, na trhoch, rozdávajú ho na uliciach pri charitatívnych činnostiach, ktoré sú veľmi populárne,“ prezradila viac a pokračovala:
„Nedávno som organizovala občerstvenie pre 250 ľudí. Sprostredkovali sme im tieto ‘Mince Pies’ a varené víno. Ľudia k nám prišli z celého mrakodrapu na prízemie do hlavnej recepcie na občerstvenie a prispievali jednou librou na neďalekú školu, z ktorej nám malé deti počas akcie spievali koledy.“
Na Štedrý deň pracujú
Ostrovania berú 24. december ako obyčajný pracovný deň. „Akurát veriaci idú večer do kostola,“ vysvetlila Anna. Pravé Vianoce v Anglicku totiž začínajú 25. 12.
Ľudia trávia tento deň s rodinnými príslušníkmi a počas neho si vymieňajú darčeky a pohľadnice s blahoželaniami. Deti si ráno hneď po tom, ako sa zobudia nájdu na svojej posteli pančuchu naplnenú drobnými darčekmi. „Darčeky im nosí ‘Father Christmas’, v preklade Otec Vianoc, ktorý celý rok žije na Severnom Póle a v jednu noc na saniach poháňanými sobmi dokáže rozniesť všetkým deťom darčeky.“
Keďže sa ‘Father Christmas’ spúšťa dolu komínom, pri krbe má nachystané koláčiky Mince Pies a brandy, ktoré si vraj rád vychutná.
Vianočné hody
Tradičné vianočné hodovanie sa zväčša začína o 15.00 h. „Kedysi mávala v televízii kráľovná Alžbeta príhovor. Býval naživo, dnes ho dávajú zo záznamu a tak si ho ľudia môžu počas dňa pozrieť niekoľkokrát a v podstate začať jesť kedykoľvek.“
Druh jedla sa však nemení. Predjedlom je údený losos s hnedým chlebom potretý maslom a kúskom citróna alebo kreveta zabalená v údenom lososovi. „Hlavným jedlom je pečený moriak, ktorý podávajú s restovanou koreňovou zeleninou. Ďalšou prílohou na stole je ‘Chipolatas’ - malé klobásky zabalené v slanine, ružičkový kel zvyčajne s vlašskými orechmi a slaninou – dokonca aj ľudia, ktorí nemajú radi ružičkový kel si ho na Vianoce dajú, no a nechýba omáčka z cibule, strúhanky, mlieka, šľahačky a rôznych korenín. Ak niekto nevyrástol pri tejto omáčke, ťažko mu bude chutiť.“
Zapečená minca
Na vianočnom stole nechýba Vianočný puding. Tvorí ho sušené ovocie, orechy, múka, vajcia, maslo a najdôležitejšia ingrediencia – alkohol. „Toho tam je veľmi veľa,“ zasmiala sa Anna.
„Dobrý Vianočný puding pripravujú domáci už mesiace pred Vianocami. Rozbaľuje sa až na Vianoce, a niekoľko hodín sa nad parou zohrieva. Potom sa poleje horúcim brendy, zapáli a podáva.“
Krásnou tradíciou je zapečená trojpencová alebo šesťencová minca práve v tomto koláči, ktorá už roky nie je v obehu. „Nájsť ju na svojom tanieri znamená šťastie. Ľudia si túto mincu predávajú z generáciu na generáciu,“ vysvetlila Anna.
Vianočný „cracker“
Zaujímavou tradíciou je i vianočný cracker. „Vyzerá ako veľká zabalená salónka,“ opísala nám ho Anna a dodala: „Má okolo tridsať centimetrov a tradične sa ťahá dvoma ľuďmi. Keď praskne, osoba, ktorej v ruke ostal väčší kus, získava darček, ktorý je v nej ukrytý.“
Týmto darčekom najčastejšie býva papierová koruna, no môže obsahovať motto, vtip, hádanku, hlavolam alebo malú hračku. „Cracker sa vždy podáva pred jedlom či na Vianoce alebo na Silvestra.“
Karneval na Silvestra
Posledný deň v roku trávia ostrovania zväčša v baroch. „Noc však zvyknú tráviť s rodinami, spoločne si pozrú ohňostroj a pripijú šampanským,“ vyslovila Anna. Jedinou výnimkou je spev. „Presne o polnoci vítajú nový rok nahlas spievajúc starú Škótsku pieseň ‘Auld Laud Syne’ držiac sa za ruky. Pieseň znamená niečo ako ‘dávno pradávno’ alebo ‘staré časy’.“ Zaujímavosťou je, že túto pieseň zvyknú spievať aj na pohreboch alebo na konci nejakej udalosti ako je napr. koniec vojenskej služby, úcta k odchádzajúcemu vyslúženému kolegovi a je známa vo viacerých Anglicko hovoriacich krajinách.
„V západnej časti Anglicka sprevádza oslavy karneval a tu v Londýne tradičný ohňostroj od roku 2010 sprevádza mix veľmi známych piesní od populárnych britských interpretov ako Blur, The Beatles a Queen.“