ŽILINA. Večer tisícich želaní, kde Žilinčania vypúšťali do vzduchu stovky lampiónov, bol na pohľad pekný. No už tak pekné nebolo ráno, kedy mesto zaplavilo množstvo odpadkov. S tým akosi každý rátal. Žilinčanom však prekážalo, že popadané lampióny hnusili mesto ešte dlho po akcii a že mnoho z nich si museli upratať sami.
Usporiadateľ tvrdí, že o upratovanie sa postaral
Podľa konateľa spoločnosti The All Team usporiadateľ upratanie lampiónov zabezpečil. „Usporiadateľ promptne reagoval aj na požiadavky mestskej polície a informácie od občanov, kde sa ešte lampióny nachádzajú. O týchto krokoch priebežne telefonicky informoval Mestskú políciu v Žiline. Niektoré ulice sa upratovali opakovane, nakoľko niektoré lampióny spadnuté na strechy boli vetrom sfúknuté na už vyčistené ulice,“ povedal Grešák.
My sme sa však na ulici stretli s inou realitou. Na druhý deň ráno sme nevideli ani jedného človeka, ktorý by lampióny upratoval. Obyvatelia sa nám sťažovali, že tak museli urobiť sami. „Ja som ich dal z dvora do koša asi päťdesiat. Za celý čas sa tu nikto nezastavil,“ povedal pán Jozef, ktorý čistenie neporiadku vzal do vlastných rúk.
Usporiadateľ síce tvrdí, že upratovanie zabezpečil, no na druhej strane mu môžu oponovať mnohí Žilinčania, ktorí tvrdia, že keby si nedali ulice pred domami do poriadku sami, lampióny by tam pravdepodobne boli dodnes.
Upratovacie čaty, ktoré sme my, ani nami oslovení občania nevideli, ale ktoré podľa Grešáka skutočne existovali, by sa hodili aj niekoľko dní po akcii. Hlinkovo námestie sa tri dni po Noci tisícich želaní ešte stále topilo v množstve odpadu. Lampióny postupne pošliapali chodci. Na tom istom mieste sme rovnaké lampióny našli aj na druhý deň.
Akcia mala byť zakázaná
Akcia priniesla úsmev na tvári mnohým, to nemožno uprieť. No to nie je dôvod na to, aby sa nedodržiavali „pravidlá hry“. Mesto totiž akciu zakázalo. Po skúsenostiach s minuloročným „upratovaním“ odpadov nechcelo rovnakú situáciu zažiť znovu. „Môžem vás ubezpečiť, že vzhľadom na problémy, ktoré mali občania s dôsledkami akcie pána Trabelssieho minulý rok, sme si vyžiadali stanoviská dopravného inšpektorátu a hasičov. Nakoľko tieto boli negatívne, akciu mesto nepovolilo. Ak i napriek tomu bude zrealizovaná, všetky dôsledky bude znášať organizátor,“ ubezpečoval mailom primátor Žiliny Igor Choma.
Podľa Grešáka však mesto akciu nezakázalo. Na povolenie sa im vraj nemali vyjadriť, a tak ju podľa nich logicky mohli zorganizovať. „Mesto nezakázalo spoločnosti The All Team organizovanie podujatia Noc tisícov želaní. Usporiadateľ oznámil zámer Mestu Žilina usporiadať uvedené podujatie a Mesto Žilina sa do termínu podujatia k zámeru nevyjadrilo,“ povedal Grešák.
Mesto však tvrdí opak. Zákaz organizátorovi poslali, a to dokonca vyše tri týždne vopred. „Mesto Žilina postupovalo v zmysle platnej legislatívy. Zo zákona sme museli požiadať o stanovisko dotknuté inštitúcie vzhľadom na predpokladaný negatívny dopad hromadného vypúšťania, približne 4000 kusov horiacich „lampiónov šťastia“, na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a leteckej dopravy, ako aj bezpečnosť účastníkov podujatia a hroziaci vznik materiálnych škôd v širšom okolí. Z dotknutých inštitúcií sme dostali negatívne stanoviská,“ povedal hovorca mesta žilina Pavol Čorba
Letecký úrad Slovenskej republiky mal mesto upozorniť, že by mohlo dôjsť aj k spáchaniu trestného činu všeobecného ohrozenia. Dopravný inšpektoriát mal problém s padajúcimi dohorenými lampiónmi, ktoré by mohli ohroziť premávku. V minulosti hrozil vznik požiarov na porastoch v Sade SNP, ako aj na ďalších predmetoch v širšom okolí, na ktorých zostali horiace lampióny zachytené. Toto boli dôvody, prečo mesto akciu nechcelo povoliť.
„Akcia bola zakázaná vopred a nie je pravda, že mesto neodpovedalo organizátorom,“ dodal Čorba.
V súčasnosti prebieha konanie vo veci porušenia povinnosti usporiadateľa. Vec je riešená v správnom konaní.