ŽILINA. Ministerka ako aj odborári sa k výsledkom rokovaní ani nálade, ktorá panuje, nechcú vyjadrovať. Vyjednávania robia za zatvorenými dverami.
V Žiline je od včera prítomná aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Dnes okolo tretej hodiny popoludní prišiel aj predseda Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. Jeho úloha na rokovaniach zatiaľ nie je presne známa. Mal sám požiadať o osobné stretnutie s ministerkou.
Počas prestávky sa predseda LOZ v Žiline Peter Blaško stretol so svojimi kolegami a právnym zástupcom. Ten im radil, aby sa nenechali zastrašiť vyhrážkami trestnými stíhaniami.
Navrhli nový odmeňovací systém
Podľa našich informácií dnes ráno dostali lekári možnosť, aby si navrhli odmeňovací systém, ktorý bude prijateľný. Odborári prepracovali ponuku, ktorá im prišla 5. novembra. Odmeňovanie rozdelili do piatich skupín. V prvej, ktorú tvorí ARO, by mali rátať so znížením platu o 150 eur v hrubom. V poslednej piatej by to malo byť až 500 eur. Lekári sa obávajú, že pokiaľ dnes k dohode nedôjde, žilinská nemocnica natrvalo skončí ako fakultná a koncová nemocnica.
Podľa Blaška lekári sami ponúkli nemocnici mzdové riešenie, ktoré ušetrí nemocnici 77 000 eur.
Rokovania v nemocnici začínajú odznova
Oproti štvrtkovej noci, kedy ministerka zdravotníctva zastavila všetky plánované operácie, sa niektoré informácie vykryštalizovali. Do nemocnice prišiel aj župan Juraj Blanár. Ponúkol kapacity krajských nemocníc. Do areálu prichádzajú pacienti, ktorí vyjadrujú svoju podporu.
ŽILINA. V piatok krátko po poludní si opäť vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline sadlo za jeden rokovací stôl s odborármi. Prišla aj ministerka zdravotníctva.
Oproti štvrtku sa niektoré informácie vykryštalizovali. Zistili, že spomedzi 134 lekárov, ktorí vypovedali služby, buď neboli lekári, ktorí v ten deň mali ísť do služby, alebo tí, ktorí podali výpovede predsa len prišli. Informácie, že sa hodinu pred službou rozhodli neprísť do práce a naozaj neprišli neboli pravdivé, hoci tým ministerstvo a vedenie do značnej miery operovalo. Aj kvôli tomu zastavili všetky plánované operačné výkony. Podľa našich informácií by takéto počínanie zapríčinilo smrť minimálne jedného človeka, ktorý v noci akútne potreboval zásah lekárov.
Problém ale ostáva nevyriešený. Vedenie sa môže dostať do situácie, že nebude môcť poskladať služby tak, aby v nemocnici bolo počas noci potrebných 23 lekárov.
Kraj ponúkol svoje kapacity
Do nemocnice prišiel aj predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Ten pacientov ubezpečil, že podľa kontrol, ktoré vykonali, je zdravotná starostlivosť zabezpečená. Jedným dychom dodáva, že v prípade potreby vedia poskytnúť aj krajské nemocnice. „Všetky kontroly, ktoré urobil v tejto veci náš hlavný lekár, konštatujú, že je tu zabezpečená zdravotná starostlivosť kvalifikovanými lekármi. Ako zriaďovateľ štyroch nemocníc, v prípade, že dôjde k nejakej problematickej veci pri rokovaní, sme pripravení pomôcť našimi kapacitami,“ povedal Blanár.
Verejnosť nie je nadšená
Počas dňa prichádzali do nemocnice nielen pacienti, ale aj ľudia rozčarovaní zo situácie v nemocnici. Z toho, čo sa dostalo von boli znechutení a prišli osobne podporiť buď vedenie alebo lekárov. Mnoho z nich sa proti doktorom otočilo. Hovoria, že protestovali za záchranu nemocnice, nie za neprimerané platy doktorov. „Nenechajte sa zatlačiť do kúta, toto je obyčajné zdieranie zo strany lekárov. Pracovala som tu 36 rokov. Je to biela mafia, ktorá neustúpi, hoci nie je v práve. Nech si nemyslia, že tí ľudia prišli podporiť ich platy. Prišli podporiť iba to, aby sa nezlučovali oddelenia alebo sa nerušili,“ povedala jedna z prítomných.
Najhoršie to znášajú samotní pacienti, ktorí nevedeli, čomu majú veriť a ako sa bude v ich prípade postupovať. Svoje rozhorčenie neskrývajú. Zastávali jednu aj druhú stranu. „V januári som bola na internom oddelení, ležala som tam týždeň. Prijal ma lekár, ktorý sa za celý týždeň ani nepokúšal zaujímať o môj stav. Po týždni som sa zobrala a sama som odišla,“ povedala pani, po ktorej však prišla iná s presne opačnou skúsenosťou: „Museli sme ísť so synom na ortopédiu a nemôžem sa ani v najmenšom sťažovať. Lekári boli príjemní, ochotní, odborní. Som s nimi spokojná.“
Rokovania medzi vedením a odborármi naďalej pokračujú. Čas sa kráti a pokiaľ skoro nedospejú ku konsenzu, nie je vylúčené sťahovanie pacientov do iných nemocníc.