Lekárom sa znížia mzdy, vedenie stiahne výpovede osemnástich lekárov a zruší októbrové organizačné zmeny. To sú výsledky dlhých rokovaní medzi lekárskymi odbormi a vedením žilinskej nemocnice.
ŽILINA, BRATISLAVA. Štát povolal vojakov, zastavil plánované operácie a ministri Smeru hrozili väzením. Lekárski odborári zasa celoslovenským štrajkom.
Spor lekárov žilinskej nemocnice s jej vedením sa v piatok vyostril, večer sa potom rokovania skončili dohodou. Polovica lekárov protestovala proti prepúšťaniu osemnástich kolegov tak, že podali výpovede z pohotovostných služieb.
V piatok sľúbili, že slúžiť budú. Riaditeľ nemocnice musí prijať naspäť všetkých, ktorým dal pôvodne výpovede. Tvrdil, že prepúšťal pre nedostatok peňazí. Všetci lekári zasa súhlasili, že im znížia platy.
V nemocnici môžu opäť operovať. „Zodpovednosť lekárov zvíťazila. Dobrovoľne sme si znížili mzdy,“ povedal po dohode šéf žilinských odborárov Peter Blaško.
Ministerka Zuzana Zvolenská (Smer) sa neobáva, že protest by sa šíril do iných nemocníc.
"Som veľmi rád, že sme dospeli k dohode, pretože mi na nemocnici záleží. Uvítal som, že aj ostatní kolegovia pochopili ideu, o ktorú ide,“ povedal riaditeľ nemocnice Štefan Volák.
"Požiadavka riaditeľstva bola predložiť návrh na nové odmeňovanie lekárov, ktorý bude pre riaditeľstvo akceptovateľný a následne my v plnom rozsahu zabezpečíme pohotovostné služby," povedal v priebehu dňa Blaško.
Lekári si znížili platy
„Pacienti teraz budú mať záruku, že lekári nastúpia na večerné pohotovostné služby,“ povedala Zvolenská.
Lekári sa podľa dohody vrátia do večerných služieb a riaditeľ stiahne výpovede osemnástich, ktorých chcel prepustiť.
Lekárom navyše znížia platy. Mesačne má na tom nemocnica ušetriť zhruba 75-tisíc eur.
Odmeňovanie rozdelili do piatich skupín. V prvej, ktorú tvorí ARO, by mali rátať so znížením platu o 150 eur v hrubom. V poslednej piatej by to malo byť až 500 eur. Lekári sa obávajú, že pokiaľ dnes k dohode nedôjde, žilinská nemocnica natrvalo skončí ako fakultná a koncová nemocnica.
Suma je podľa Blaška „výrazne nižšia ako tá, čo nám navrhli vo štvrtok“. Žilinskí lekári zarábali pred týmto znížením platov najviac na Slovensku, tvrdilo ministerstvo. Mesačne dostávali od 2500 do 3500 eur.
Operácie a dlhy
Ministerka tiež zruší zákaz plánovaných operácií. Vydala ho ešte v noci na piatok, keď sa vrátila z Bruselu. Svoju pracovnú cestu zrušila práve pre kritickú situáciu v nemocnici a zostane jej prívlastok fakultná a koncová.
Žilinská nemocnica mesačne zvyšuje svoju stratu o 600- až 700-tisíc eur. Celkovo je jej dlh desať miliónov. „S takto nastavenými parametrami má nemocnica šancu, že ju vytiahneme z dlhov,“ povedala Zvolenská.
Komunikácia medzi lekármi, nemocnicou a vládou sa počas piatka vyostrovala. Minister obrany Martin Glváč dokonca povedal, že žilinskí lekári možno spáchali organizovaný zločin.
Organizovaný trestný čin
„Ako právnik by som chcel doplniť, že tu môže ísť aj o naplnenie skutkovej podstaty, ktorá môže byť páchaná organizovanou skupinou, pretože vo štvrtok o pol tretej, to čo sa tu dialo, to vyzeralo, že to naozaj niekto organizoval, čiže to môže naplniť aj vyššiu sadzbu,“ tvrdil Glváč v Žiline.
Pridala sa k nemu aj ministerka zdravotníctva. Hovorila, že právnici už analyzujú, či nedošlo k trestnému činu. „Pokiaľ boli naplnené trestnoprávne aspekty, určite budeme informovať orgány činné v trestnom konaní,“ povedala Zvolenská.
Po dohode už analýzy trestného činu nespomínala.
Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský videl vo vyjadreniach ministrov zastrašovanie.
„Už v lete sme informovali ministerku, že večerné služby sú problém,“ povedal.
Ministri prekvapili aj právnika. „Ak niekto využije svoje zákonné právo podať výpoveď, nemôže to byť trestný čin,“ komentoval vyhlásenia ministrov súdny lekár a právnik Peter Kováč. „Ak ide o organizovanú kriminalitu, zaujímala by ma konkrétna skutková podstata, ku ktorej naplneniu malo podľa ministra Glváča údajne dôjsť,“ povedal.
Prečítajte si viac o situácii v Žiline.
Rokovania začínali odznova
Počas dňa prichádzali do nemocnice nielen pacienti, ale aj ľudia rozčarovaní zo situácie v nemocnici.
ŽILINA. V piatok krátko po poludní si opäť vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline sadlo za jeden rokovací stôl s odborármi. Prišla aj ministerka zdravotníctva.
Oproti štvrtku sa niektoré informácie vykryštalizovali. Zistili, že spomedzi 134 lekárov, ktorí vypovedali služby, buď neboli lekári, ktorí v ten deň mali ísť do služby, alebo tí, ktorí podali výpovede predsa len prišli.
Informácie, že sa hodinu pred službou rozhodli neprísť do práce a naozaj neprišli neboli pravdivé, hoci tým ministerstvo a vedenie do značnej miery operovalo.
Aj kvôli tomu zastavili všetky plánované operačné výkony. Podľa našich informácií by takéto počínanie zapríčinilo smrť minimálne jedného človeka, ktorý v noci akútne potreboval zásah lekárov.
Za záchranu nemocnice
Do nemocnice prišiel aj predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Ten pacientov ubezpečil, že podľa kontrol, ktoré vykonali, je zdravotná starostlivosť zabezpečená. Jedným dychom dodáva, že v prípade potreby vedia poskytnúť aj krajské nemocnice.
„Všetky kontroly, ktoré urobil v tejto veci náš hlavný lekár, konštatujú, že je tu zabezpečená zdravotná starostlivosť kvalifikovanými lekármi. Ako zriaďovateľ štyroch nemocníc, v prípade, že dôjde k nejakej problematickej veci pri rokovaní, sme pripravení pomôcť našimi kapacitami,“ povedal Blanár.
Počas dňa prichádzali do nemocnice nielen pacienti, ale aj ľudia rozčarovaní zo situácie v nemocnici. Z toho, čo sa dostalo von boli znechutení a prišli osobne podporiť buď vedenie, alebo lekárov. Mnoho z nich sa proti doktorom otočilo. Hovoria, že protestovali za záchranu nemocnice, nie za neprimerané platy doktorov.
„Nenechajte sa zatlačiť do kúta, toto je obyčajné zdieranie zo strany lekárov. Pracovala som tu 36 rokov. Je to biela mafia, ktorá neustúpi, hoci nie je v práve. Nech si nemyslia, že tí ľudia prišli podporiť ich platy. Prišli podporiť iba to, aby sa nezlučovali oddelenia alebo sa nerušili,“ povedala jedna z prítomných.
Pacienti nevedeli, čo robiť
Najhoršie to znášali samotní pacienti, ktorí nevedeli, čomu majú veriť a ako sa bude v ich prípade postupovať.
Svoje rozhorčenie neskrývali. Zastávali jednu aj druhú stranu. „V januári som bola na internom oddelení, ležala som tam týždeň. Prijal ma lekár, ktorý sa za celý týždeň ani nepokúšal zaujímať o môj stav.
Po týždni som sa zobrala a sama som odišla,“ povedala pani, po ktorej však prišla iná s presne opačnou skúsenosťou: „Museli sme ísť so synom na ortopédiu a nemôžem sa ani v najmenšom sťažovať. Lekári boli príjemní, ochotní, odborní. Som s nimi spokojná.“
Juraj Milo, zilina.sme.sk