ŽILINA. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa vrátila z rokovaní v Bruseli. Jej prítomnosť si vyžiadala aktuálna situácia v žilinskej nemocnici. Po tom, ako skrachovalo posledné rokovanie lekárov s vedením a ako 134 doktorov podalo výpovede z ústavnej pohotovostnej služby, mnohí z nich hodinu pred nástupom na službu, sa ministerstvo rozhodlo k razantnému kroku.
Bez operácií do odvolania
To, že sa lekári zapísali na nočnú službu a potom z nej veľmi krátko pred jej začiatkom začali masovo odchádzať bolo pre ministerstvo, zdá sa, poslednou kvapkou. Pred druhou hodinou v noci padlo dôležité vyhlásenie: „Žilinskí pacienti sa ocitli v ohrození v dôsledku obhajoby záujmov úzkej skupiny nadštandardne zarábajúcich lekárov. My sme zodpovední za všetkých pacientov a nemôžeme si dovoliť čakať, ako sa ráno vyspí lekár zo žilinskej nemocnice a či sa rozhodne prísť do práce alebo neprísť do práce. Preto sme sa rozhodli, že s okamžitou platnosťou zastavujem všetky plánované a odkladné operačné výkony až do odvolania,“ povedala Zvolenská.
Podľa ministerky žilinská nemocnica už neplní funkciu fakultnej a koncovej nemocnice, a preto ňou aj oficiálne prestáva byť.
Vedome znemožnili poskytnúť zdravotnú starostlivosť
„Najhoršie nie je to, že lekári demonštrujú svoje postoje. Rešpektujem ich právo, že sa nechcú starať o pacientov. Najhoršie je, že lekári nám vedome odobrali možnosť poskytnúť týmto pacientom adekvátnu starostlivosť. Pokiaľ by postupovali tak, že nám včas a dopredu dajú vedieť, je to ich právo. Nepovažujem to za správne, morálne ani etické. Ale situácia kedy nenastúpia do služieb a oznamujú to pár minút pred nástupom do služieb, do ktorých sa riadne zapísali, jednoznačne hovorí o tom, že sa snažia, aby sme nedostali možnosť postarať sa o pacientov. Toto je veľmi riziková záležitosť,“ dodala Zvolenská.
Dôvodom zastavenie je aj to, že ministerstvo nechce stav, kedy by lekár v službe operoval a potom by sa nevrátil k svojim pacientom.
Možné zvážanie pacientov do iných nemocníc
Pokiaľ to bude potrebné, všetci pacienti budú ošetrení v okolitých nemocniciach. Najbližšia univerzitná nemocnica je od žilinskej vzdialená len 20 kilometrov. Informovali aj záchrannú zdravotnú službu. Pokiaľ v prípade úrazov alebo neodkladnej zdravotnej starostlivosti nemocnica bude poskytovať starostlivosť, pacienti pôjdu do Žiliny. Rovnako je ale aj možnosť, že pacient bude odvezený do inej nemocnice. „Máme tu na malom území Univerzitnú nemocnicu v Martine, máme ružomberskú nemocnicu, blízko je bystrická nemocnica. Máme plne zabezpečenú zdravotnú starostlivosť v dosahu kratšom ako keď si zlomíte nohu v Bratislave. Tam idete z niektorých častí do nemocnice aj 35 kilometrov,“ povedala ministerka.
Zvolenská pripúšťa aj variant, že by pacientov z nemocnice začali zvážať do iných zariadení. Tie by mali byť schopné pokryť všetky potrebné oddelenia. „Môže to byť natrvalo. Pokiaľ budeme vedieť zabezpečiť služby aj naďalej, pacienti môžu zotrvať tam kde sú, pokiaľ nie, budú prevážaní do okolitých nemocníc. Sú už rezervované sanitky, zhodnotíme situáciu a pokiaľ toto bude potrebné, budeme ich prevážať do okolitých zariadení, ktoré už sú o tom informované, pripravili kapacity, postavili riadne služby,“ dodala.
Ministerstvo aj vedenie nemocnice chce preskúmať, či počínanie lekárov bolo v súlade so zákonom. Ministerka v prípade pozitívneho nálezu ich právneho posudku plánuje osloviť orgány činné v trestnom konaní.