To, že pacientka zomrela, pretože pri nej nebol žiaden lekár, sa ukázalo ako dezinformácia. Vedenie nemocnice lekárom zakázalo bez súhlasu komunikovať s médiami. Niektorých doktorov museli nahradiť vojaci.
ŽILINA. Úmrtie 64-ročnej ženy, ktorá skonala na žilinskej ortopédii nemalo súvis s aktuálnou napätou situáciou v nemocnici. Žena zomrela na embóliu, štyri dni po operácii endoprotézy.
„Jednalo sa o polymorbídnu pacientku, teda mala zlúčených viacero chorôb, kde je riziko embólie naozaj vysoké,“ povedala hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Mária Koporecová.
Pacientka mala byť do minúty resuscitovaná lekárom z ara, do troch minút mal byť prítomný aj ortopéd. Podľa Koporecovej zdravotná starostlivosť nebola v žiadnom prípade zanedbaná.
Vyjadrenia o tom, že úmrtie malo súvis s výpoveďami lekárov a pokusmi nastoliť nové praktiky v nemocnici vyznievajú účelovo. Ortopéd na oddelení v čase, kedy pacientka zomrela, skutočne nebol. Nebýval tam však ani nikdy predtým, musel byť vždy zastihnuteľný na telefóne a pripravený na prísť na požiadanie. O resuscitácii rozhoduje lekár z oddelenia ARO, nie ortopéd.
Zákaz komunikovať s médiami
Na stole je aj otázka zákazu lekárom informovať médiá. Vedenie nemocnice takúto smernicu nepopiera, jedným dychom však dodáva, že je to štandardný postup. „Ide o štandardnú smernicu, ktorá takýmto spôsobom upravuje komunikáciu s externým prostredím v mnohých nemocniciach. Doteraz v Žiline chýbala,“ dodala Koporecová. Nemocnica chce tak podľa nej zabrániť zastrašovaniu verejnosti dezinformačnými poplašnými správami.
Smernica sa však dotkne aj informovania zo strany odborárov. Lekári si na komunikáciu s médiami musia pýtať súhlas riaditeľa. Ak by odborár, ktorý je zároveň lekárom, chcel poskytnúť negatívne informácie proti vedeniu, to by mu takýto postup muselo najskôr dovoliť.
Armáda v nemocnici
V žilinskej nemocnici okrem zamestnaných doktorov vykonávajú službu aj armádni lekári. Uplynulú noc slúžili na úrazovke dvaja vojaci s jedným zamestnancom nemocnice. Prisľúbená pomoc od armády by mala trvať do konca roka. Ministerstvo zdravotníctva takto riešilo krízovú situáciu. Osemnásť lekárov, ktorým začali plynúť výpovedné lehoty odmietlo astúpiť na večerné služby. Armáda teda vypomáha od 15: 30 do siedmej hodiny ráno.