ŽILINA. V kultúrnom centre Stanica Žilina – Záriečie si od 6. do 8. 12. vypočujete prednášky na tému „metódy výskumu a spracovania reality v antropológii a umeleckých projektoch“ v rámci medzinárodného sympózia Karaoke Europe: Očarenie realitou. Prednášať ich bude viac ako desať umelcov a odborníkov z oblasti antropológie, filmu, divadla, či komunitných a participatívnych projektov.
„Umelci, ktorí sa na projekte zúčastnia, sa zaoberajú témou „reality so sociálnym presahom.“ Svoje pracovné metódy a postupy predstavia napríklad antropologičky Soňa Lutherová, Miroslava Bobáková a Adriana Kábová,“ prezradil viac Peter Hapčo, PR manažér Stanice.
Okrem nich sa tiež predstavia divadelní režiséri Ján Šimkoa Jana Svobodová (Cz), Anna Lengyel (Hu), dramaturgička pracujúca metódou dokumentárneho divadla Verbatim, filmový dokumentarista Juraj Chlpík, výtvarníci Daniela Deutelbaum, Dušan Barok a Sarah Günther (D), fotografka Illah van Oijen (Nl), hudobník Matej Gyarfáš, či skladateľ Marek Piaček. Na podujatí by mal vzniknúť priestor pre konfrontáciu a otvorený dialóg medzi týmito rozličnými disciplínami.
Medzinárodné sympózium je súčasťou projektu Karaoke Europe, ktorý sa zaoberá problematikou minorít imigrantov či spoločensky a kultúrne vylúčených komunít, pričom sa pokúša využívať skúsenosti aktivít umelcov zo štyroch európskych krajín.
„Súčasťou sympózia bude aj exkurzia do závodu KIA Motors Slovakia. Automobilová továreň v Žiline zamestnáva komunitu Kórejcov, ktorí žijú v izolácii od ostatného obyvateľstva a s lokálnym obyvateľstvom sa nestretávajú,“ povedal Hapčo.
Trojdňový program uzavrie súčasná opera Kráľ duchov, Štós, ktorú naštudoval Marek Piaček s Dychovým orchestrom a mužským spevokolom Štós. Časť pôvodných Goetheho textov bola preložená do mantáčtiny, archaického karpatsko-nemeckého jazyka.
Všetky prednášky sympózia budú v anglickom jazyku. Program je otvorený pre verejnosť, účasť je bezplatná.