Cirkevná škôlka na Solinkách chce viac peňazí

Cirkevnej škôlke na Solinkách sa nepáči objem financií, ktoré im poskytuje mesto. Spisujú teda petíciu. Riaditeľ školy a farár opäť odmieta komunikovať. Objem financií pritom určuje zákon. Žilina siahla po najlacnejšom variante.

ŽILINA. Podľa platného všeobecne záväzného nariadenia Žiliny sa priemerná výška dotácie na mzdy a prevádzku na dieťa materskej školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta určila na sumu 1 407,50 eur.

Mesto ju vypočítalo podielom rozpočtu na mzdy a prevádzku všetkých materských škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a počtom všetkých detí materských škôl podľa štatistík výkazu škôl. Sumu si teda nevymyslelo len tak „z brucha“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnižšiu hranicu určuje zákon

cl2.jpgZ toho sa odvíja aj výška dotácie pre cirkevné školy. V tom istom nariadení sa píše, že mesto poskytne na žiaka súkromnej, umeleckej či cirkevnej škôlky dotáciu vo výške 88 % zo sumy určenej pre mestské školy.

SkryťVypnúť reklamu

Takáto dotácia je najmenšou možnou dotáciou ukladanou novelizovaným zákonom. Viacerí zriaďovatelia neštátnych škôl boli z toho rozčarovaní, dostali totiž menej, ako očakávali. Cirkevnej škôlke sa to nepáči a žiada nariadenie prehodnotiť.

Mesto má problém aj s vlastnými školami

Mesto sa však netají tým, že jeho prioritou je ufinancovať najmä vlastné školy. Žilinské školstvo je v nelichotivej finančnej situácii, eurá chýbajú snáď všade. Primátor medzičasom potvrdil, že sa z úsporných opatrení chystajú zlučovať svoje školy. Nemožno preto očakávať, že v prípade škôl, ktoré nie sú jeho, bude z ničoho nič štedré.

Druhým logickým argumentom prečo mesto nechce uvoľniť väčší balík peňazí je to, že aj ono samo dostalo od štátu menej ako potrebuje. Žilina žiadala o dofinancovanie. To bolo úspešné len z časti. Ministerstvo prispelo približne tretinou požadovanej sumy. Ostatok nedostaneme, prišla len odpoveď: „Musíte si urobiť poriadok sami.“

SkryťVypnúť reklamu

Zmluva s cirkvou

Ne druhej strane medzi zákonmi existuje aj zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou Stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní, podľa ktorej sa katolíckym školám poskytuje finančné zabezpečenie v rovnakom rozsahu, ako ho majú všetky ostatné školy. Tým, že je to medzinárodná zmluva, má podľa ústavy prednosť pred slovenskými zákonmi. Medzi všetky ostatné možno rátať aj súkromné, či jazykové školy a oproti nim nie je cirkevná škola nijako diskriminovaná. Z prázdnej chladničky sa nikto nenaje, keď peniaze raz nie sú, tak ich nikto nevyčaruje.

Primátor Žiliny Igor Choma sa k petícii zatiaľ nevyjadruje. „V prípade, že mi nejaká petícia príde, tak sa jej budeme venovať viac a argumentácia z našej strany bude podstatne širšia,“ povedal pred časom Choma.

SkryťVypnúť reklamu

Farár sa opäť nerozpráva

hudec.jpgSamozrejme sme oslovili aj vedenie cirkevnej škôlky. Riaditeľ a farár Ján Hudec sa ale zachoval rovnako, ako sme tomu boli svedkami aj v iných prípadoch – nekomunikuje, nerozpráva a ignoruje všetky naše žiadosti. Pri osobnom stretnutí nás odkázal na mail. Nevyzeral, že by trpel zjavnou neochotou. Na mail sa však už neozval, hoci sme ho kontaktovali štyrikrát.

Je ale možnosť, že by mesto uvoľnilo viac peňazí – pokiaľ by ich našlo. To by si však žiadalo veľkú vôľu verejnosti. V nej však nie sú len veriaci ľudia. Farár si tak ignorovaním akejkoľvek verejnej komunikácie isto v tejto otázke nepomôže. Ak verejnosť vyjadrí nesúhlas, nebude to veľké prekvapenie.

Petíciu podpisujú najmä v cirkevnej škôlke a v kostole. Dozvedeli sme sa, že pomocnú ruku podali aj iní kňazi, ktorí si petíciu chceli vziať a ponúknuť ju na podpis vo svojej farnosti. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré sa nám podarilo zistiť, v škole zozbierali 1 300 podpisov, celkovo by ich malo vyť viac ako 2 000. Presný a overený počet nám nikto nechcel prezradiť.

Po spočítaní všetkých podpisov by sme chceli požiadať o stretnutie s pánom primátorom, aby mal aj on možnosť predložiť nám argumenty, o ktoré sa opiera,“ povedala Ľubica Joneková, splnomocnenkyňa petičného výboru. Dovtedy platí to, čo povedal primátor: „Mesto bude naďalej platiť len to, čo má.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 050
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 721
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 511
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 164
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 708
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 344
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 627
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu