V obci Hôrky neďaleko Žiliny chcú odvolať starostu. Hlasy z petičnej akcie spočítajú tento týždeň. Podľa našich informácii by mohlo byť dostatok podpisov na referendum. Po Ovčiarsku by išlo o druhú obec, kde starosta môže prísť o svoju stoličku.
HÔRKY. Svoje prvé funkčné obdobie vo funcii starostu obce Hôrky, ako sa zdá, nemusí dokončiť starosta Miroslav Kašuba. V obci v súčasnosti prebieha petičná akcia za vyhlásenie referenda, v ktorom by občania rozhodli o jeho odvolaní. Zratúvať sa oficiálne bude až na zasadnutí obecného zastupiteľstva tento týždeň, ale podľa našich predbežných informácií je podpisov už teraz dostatočné množstvo.
Volili ho, aj keď tam nebýval
Čo sa musí stať, aby za dva roky vo funkcii stratil človek dôveru občanov? Viac nám o tom povedal jeden z členov petičného výboru Igor Kačiak.
"Starosta Kašuba nebýva v našej obci a nebýval tu ani dlhé roky predtým. Pôsobil v takzvanej veľkej politike na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR. Možno aj preto vo voľbách zvíťazil, lebo mnoho našich občanov si myslelo, že má vplyv a kontakty a dokáže pre obec zabezpečiť a priniesť peniaze do jej rozvoja. Čas však ukázal, že to boli z našej strany veľmi plané nádeje. Nielenže žiadne finančné zdroje a projekty do obce neprichádzajú, ale ani bežné hospodárenie nefunguje a riadenie vecí, na ktorých nám - občanom - záleží, ide pomaly a zdĺhavo. Brzdou je, prekvapujúco, práve starosta. Na hospodárenie pod jeho vedením sa už nemohol s pokojným svedomím pozerať ani kontrolór obce. Keďže starosta nebral do úvahy jeho odporúčania na základe kontrol, z funkcie odstúpil."
Čo mu vytýkajú
Nespokojnosť s prácou starostu zjednotila aj siedmich občanov zvolených do obecného zastupiteľstva za poslancov. Starostovi adresovali už dve výzvy, aby zabezpečil nápravu.
Vytýkajú mu častú neprítomnosť bez udania dôvodu. Bez riadnych kompetencií ho vraj museli suplovať zástupca starostu a poslanci. Ďalej ignorovanie a neplnenie úloh schválených zastupiteľstvom, nekoncepčné riadenie obce, neriešenie stažností a podnetov občanov v zákonnej lehote, nekomunikovanie s inými orgánmi štátnej správy, samosprávy, prípadne s inými inštitúciami. Odstúpenie kontrolóra obce, odstúpenie zástupcu starostu, ba dokonca poškodzovanie dobrého mena obce informáciami o obci, jej občanoch a o obecnom zastupiteľstve. Výzvy podpísalo všetkých sedem poslancov.
Petičné memorandum
Keďže na výzvy podľa názoru poslancov starosta nereagoval a ani svoju prácu nijako nezlepšil, rozhodli sa občania obce iniciovať petičnú akciu za vyhlásenie referenda na jeho odvolanie.
V Petičnom Memorande zhrnuli dôvody, prečo Miroslav Kašuba nie je dobrým starostom:
- v obci sa nezdržiava, nebýva a nepozná starosti občanov
- za dva roky nesplnil nič zo svojich sľubov
- nevybavuje sťažnosti a požiadavky občanov, neodpovedá na úradné listy
- predstiera, že pracuje, míňa peniaze na zbytočné "pracovné" cesty a školenia, ktoré obci nič nepriniesli
- rieši svoje osobné záujmy a konflikty, vyhráža sa trestnými oznámeniami
- zle hospodári v obci, kvôli čomu odstúpil kontrolór
- strpčuje život vedeniu školy a jej zamestnancom, namiesto toho, aby ich podporoval.
O jednom z vážnych osobných dôvodov, ktorý je v memorande uvedený, informovať nemôžeme, nakoľko ho nevieme nijako overiť, či je to pravda alebo nie.
Starosta vysvetľuje
Pre objektívnosť sme oslovili aj starostu Miroslava Kašubu, aby sa k dôvodom petičnej akcie za jeho odvolanie vyjadril. V prvom momente nás odmietol, ale o deň neskôr sám zavolal a dohodli sme stretnutie.
K jednotlivým bodom Petičného Memoranda uviedol: "Nastúpil som do funkcie v obci bez skúseností z tejto práce. Tie práce, ktoré som robil na ministerstve, boli celkom iného charakteru. Preto aj tie školenia a cesty, ktoré som, jednoducho, musel absolvovať, aby som sa v komunálnej sfére a riadení obce vedel lepšie orientovať."
Podnet na prokuratúru
Ďalej pokračoval na oveľa vážnejšiu tému. "V čase môjho nástupu sa ukončovala a odovzdávala stavba v rámci projektu rekonštrukcie školy financovaného z prostriedkov EU a iných fondov. Kvôli nepredvídaným nákladom muselo z prostriedkov obce odísť o 5 percent financií viac, ako bolo plánované. Rôzne nedostatky zistila aj kontrola z ministerstva a bolo ich potrebné vyriešiť a odstrániť, aby nám schválili záverečnú platbu. Najväčším prešľapom bolo nevydokladovanie stavebného materiálu v objeme 1200 ton, čo však obec preplatila a bývalý starosta podpísal. Chýbali vážne lístky zo smetiska. Museli sme ministerstvu vrátiť 50 tisíc eur. Na základe toho je mojou povinnosťou ako štatutára obce dať podnet na prešetrenie veci prokuratúrou, či nedošlo k porušeniu zákona. Inak by som bol za to zodpovedný ja sám. Predmetné faktúry podpísal bývalý štatutár obce aj stavebný dozor a uznesením v roku 2009 ich odobrilo obecné zastupiteľstvo. Mali sa venovať vecnej stránke týchto faktúr."
Čo sľuboval a čo splnil
Starosta Kašuba vytiahol leták, na ktorom boli jeho predvolebné sľuby.
"Nastúpil som do funkcie starostu s mínusom na účte. Od začiatku som sa snažil, aby v obci začali niektoré veci lepšie fungovať. Od apríla som zobral na verejnoprospešné práce v obci šesť ľudí vedených ako nezamestnaní. Venujú sa údržbe verejných priestranstiev a čistia vodné toky. V lete 2011 som pripravoval projekt vyregulovania vodných tokov v obci ako protipovodňové opatrenie. Projekt bol za 600 tisíc eur a naši poslanci ho neschválili, lebo obec mala vynaložiť 15 tisíc na projektovú dokumentáciu.
Pripravené sú ďalšie projekty cez VUC na cezhraničnú spoluprácu vo výške 50 tisíc eur, riešenie havarijného stavu materskej škôlky za 200 tisíc eur, zateplenie kultúrneho domu za 15 tisíc eur, riešenie dažďovej kanalizácie v obci, internetová knižnica, premietacia technika do kultúrneho domu a podobne. V riešení je obecný hasičský zbor."
O pracovnom čase
"Starosta nie je zamestnancom obce, nemá pracovný pomer ani pracovnú dobu," povedal na vysvetlenie svojho pohybu a času tráveného v úrade. "Obecný úrad má úradné hodiny a navyše je tam na mňa telefonický kontakt aj schránka na podnety od občanov. Nesľuboval som, že budem sedieť na úrade, ale že sa budem starať, aby na rozvoj obce prichádzali peniaze. To aj robím. Pána Kurica ako zástupcu som si vybral sám. Je to človek, ktorý pre obec urobil veľa, jeho prácu si vážim. Inak je to s kontrolórom, ktorého považujem za nekompetentného. Išlo mu len o to, aby účty obce previedol do banky, v ktorej pracuje."
Záver
O výsledkoch petície a vyhlásení či nevyhlásení referenda vás budeme v našich novinách informovať.