Žilinský samosprávny kraj a jeho štyri regionálne nemocnice čakajú na verdikt Medzinárodnej organizácie práce v Ženeve. Dovtedy považujú za predčasné vyjadrovať sa k zmene statusu všeobecných nemocníc v súvislosti s vládou schválenými novými kompetenciami pre ministerstvo zdravotníctva. ce na diskrimináciu pri oddlžovaní nemocníc a nižšie platy v porovnaní so štátnymi nemocnicami.
ŽILINA "Štyri krajské nemocnice, ktorých zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, boli pri oddlžovaní nemocníc za pôsobenia ministra Ivana Uhliarika bezprecedentne diskriminované a sú diskriminované aj pri neadekvátnych platbách za zdravotnícke výkony od zdravotných poisťovní v porovnaní s ostatnými nemocnicami. Žilinský samosprávny kraj očakáva rozhodnutie Medzinárodnej organizácie práce v Ženeve, kam adresoval sťažnosť na Slovenskú republiku za porušovanie princípu nediskriminácie, ku ktorej sa zaviazala medzinárodnou zmluvou,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa kraja Hana Danová.
Vládny kabinet minulý týždeň odobril pre ministerstvo zdravotníctva nové kompetencie nad všeobecnými nemocnicami. Vydávať povolenie na prevádzkovanie všeobecnej nemocnice by tak po novom malo namiesto samosprávnych krajov ministerstvo zdravotníctva, ktoré chce túto kompetenciu preniesť na seba novelou zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Takáto úprava v zákone by rezort zdravotníctva oprávňovala vykonávať dozor nad zdravotníckymi zariadeniami. Snaha ministerstva preniesť na seba kompetencie v oblasti všeobecných nemocníc narazila na odpor samosprávnych krajov. Tie nesúhlasia s tým, aby rezort vydával povolenia na prevádzkovanie všeobecných nemocníc, ktoré je v súčasnosti v ich právomoci. "Nevidíme dôvod vyňatia uvedenej kompetencie samosprávnemu kraju, len v prípade odňatia všetkých kompetencií,“ konštatoval v pripomienke Žilinský samosprávny kraj. Kraje obhajujú decentralizáciu a chcú si ponechať svoje kompetencie predovšetkým v prípade nemocníc, ktorých sú zriaďovateľmi tak, aby v nich mohli vykonávať dozor a kontrolu i naďalej. V rámci pripomienkového konania však samosprávy neuspeli, ministerstvo ich námietkam nevyhovelo.
Podľa šéfa žilinskej krajskej samosprávy Juraja Blanára neoddlžením regionálnych krajských nemocníc štát diskriminuje 330 tisíc obyvateľov Žilinského kraja, čo si platia zdravotné poistenie rovnako ako pacienti štátnych nemocníc, ktoré vláda oddlžuje. "Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja sú diskriminované a nepristupuje sa k nim rovnako ako k nemocniciam štátnym, ktoré sú rovnako verejné nemocnice. Pristupujeme k jednoduchšej forme, nie priamo k žalobe. A myslíme si, že táto forma by mala pomôcť, aby Slovenská republika začala napĺňať dohovory, ku ktorým sa zaviazala. Ak Slovenská republika nebude ochotná tieto dohovory dodržiavať, tak nevylučujeme, že sa to môže skončiť až na medzinárodnom súdnom dvore. V prípade úspešnosti našej sťažnosti, jej dopady a závery sa dotknú všetkých samosprávnych krajov, pretože je to napádanie systému, ktorý je platný pre všetky samosprávne kraje na Slovensku pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ povedal Blanár pri podaní sťažnosti.