Dopravní policajti vám radia
Každú zimu sa s príchodom mrazu a snehu zvyšuje aj počet dopravných nehôd. Jazdiť na cestách v zimnom období je o čosi nebezpečnejšie, a to nielen kvôli tomu, že by ste mohli počasie podceniť, ale aj preto, že ho môže podceniť niekto vo vašej blízkosti.
Stačí jeden ľahostajný vodič a doplatiť naňho môžu aj mnohí iní.
Vy sa však k nim neraďte. Polícia prináša niekoľko rád, ktoré by vám v zimnom období mohli pomôcť.
Nehody neprinášajú len finančnú stratu, ale aj zdravotné následky či smrť. Zaplatiť pokutu je v takýchto prípadoch to najmenej, kým poplatky za zdravotné následky iného účastníka nehody sa môžu vyšplhať na tisícky eur.
Prekontrolujte si vozidlo
Čas ušetrí spojenie sezónnej kontroly spolu s výmenou pneumatík. Netreba to podceňovať, prehliadka vyjde v konečnom dôsledku na menej, ako platenie pokút. „Za nepoužitie zimných pneumatík je možné uložiť pokutu 60 eur. Neodstránenie ľadu a snehu, ktorý by sa mohol počas jazdy uvoľniť, vyjde vodiča tiež na 60 eur.
Nepoužitie svetiel za zníženej viditeľnosti ďalších 60 eur a nepoužitie svetiel do hmly 30 eur. Ak je vozidlo technicky nespôsobilé na cestnú premávku, policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii vozidla,“ povedala hovorkyňa prezídia Policajného zboru Denisa Balghová.
K bezpečnej jazde prispieva aj kontrola bŕzd a batérie. Skontrolovať odporúčajú aj osvetlenie, funkčnosť stieračov a doplniť nemrznúcu kvapalinu.
Hmlovky má mať prvý v kolóne
Ak jazdí niekoľko vozidiel za sebou, v prípade použitia svetiel do hmly odporúčame, aby ich použili vodiči jazdiaci prví a poslední v kolóne. Predíde sa tým zbytočnému oslepovaniu ďalších vodičov. Okrem toho, zapnutá zadná hmlovka môže splývať s brzdovým svetlom. Vodič za vami si tak nemusí všimúť, že brzdíte a skončí vo vašom kufri.
K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky na potrebnú mieru. Dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám.
Pneumatiky radšej prezujte včas
Prvý sneh nás už trochu povaroval. Vodiči nie sú cestári a nemajú daný žiaden termín, kedy majú počítať so snehom. Keby nasnežilo z večera na ráno, hoci aj v septembri, všetci sme povinní mať zimné pneumatiky.
„Zákon totiž hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza, vodič osobného auta môže takéto vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky,“ povedala Baloghová
Rýchlosť, jedna z príčin vzniku nehôd
Keďže rýchlosť je spolu s ďalšími faktormi jednou z hlavných príčin dopravných nehôd, vodičov polícia upozorňuje aj na túto stránku. „Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Taktiež podľa zákona o cestnej premávke vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad,“ dodala Baloghová.
Jazda primeranou rýchlosťou má prednosť pred ustanovením o najvyšších povolených rýchlostiach. Vodiči sú povinní znížiť rýchlosť jazdy napríklad na neprehľadných miestach, pri zníženej viditeľnosti.
Aj nepovinná výbava môže prísť vhod
Polícia ďalej odporúča mať v aute napríklad ťažné lano, štartovacie káble, ale aj náhradné žiarovky a nemrznúcu vodu do ostrekovačov. Síce nie sú povinnou výbavou vozidla, ale môžu prísť vhod práve v najneočakávanejšej chvíli. Najmä v zimnom období, keď sa vodiči chystajú na dlhšiu cestu, je dobré mať v aute deku alebo teplejšie oblečenie pre prípad, ak by sa dostali do kolóny.
Sneh, ľad a námraza sa podpisujú pod mnoho „ťukancov“ na vozidlách. Ide o škodové udalosti, ku ktorým nie je potrebné volať políciu. Vodičom preto odporúčame mať v aute tlačivo Správu o nehode. Je dobré ju už vopred vyplniť. Stáva sa, že keď naozaj dôjde ku vzniku škodovej udalosti, človek je v strese alebo v šoku a nepodarí sa mu vyplniť tlačivo presne, prípadne niektoré údaje zabudne vyplniť.
Policajti budú intenzívne kontrolovať pneumatiky
Podmienky cestnej premávky v jesennom a zimnom období si vyžadujú od jej účastníkov, dôsledné dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Technická spôsobilosť vozidiel má bezprostredný vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
BRATISLAVA. „Polícia v tomto období prijala opatrenia s cieľom udržať priaznivý vývoj a zlepšiť bezpečnostnú situáciu na území Slovenskej republiky. Dopravní policajti sa zamerajú v týchto dňoch na kontrolu technickej spôsobilosti vozidiel, stavu pneumatík a ich používanie v zimnom období,“ povedala hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.
Na základe vykonanej analýzy dopravnej nehodovosti za obdobie od 1. októbra 2011 do 31. marca 2012 s porovnaním rovnakého obdobia jesenných a zimných mesiacov rokov 2010 a 2011 bol zistený pokles počtu dopravných nehôd zavinených vadnou komunikáciou o 43 nehôd. Pri týchto nehodách nebola usmrtená ani zranená žiadna osoba.
V sledovanom období bol zaznamenaný aj pokles počtu dopravných nehôd zavinených technickou závadou vozidla o 19 nehôd. Pri týchto nehodách prišlo k ľahkému zraneniu 5 osôb a ťažko zranená nebola žiadna osoba.
„Úlohou polície je pomáhať a chrániť, no každý jeden účastník cestnej premávky by mal prispieť svojim zodpovedným správaním. Upozorňujeme všetkých účastníkov cestnej premávky, aby vzhľadom na špecifické podmienky cestnej premávky dôsledne rešpektovali všetky okolnosti, ktoré majú bezprostredný vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a prispôsobili im svoje správanie,“ dodala Baloghová.