Európska únia zastavila financovanie kompostárne v Považskom Chlmci. Žilina už do projektu investovala 90 000 eur, nemohla však dodať stavebné povolenie, pretože ho občianske združenie napadlo na súde.
ŽILINA. Mesto definitívne prišlo dva milióny eur z európskych fondov na Regionálne centrum biologicky rozložiteľného odpadu v Považskom Chlmci. Doručili mu rozhodnutie o neschválení žiadosti z dôvodu nedoloženia chýbajúceho stavebného povolenia.
Mali hľadať aj iné riešenia
Nech však mesto chcelo situáciu vyriešiť, nedalo sa. Dostalo sa do začarovaného kruhu. Stavebné povolenie nemohli vydať, nakoľko vec čaká na súde. Európska únia však vyriešenie našich súdnych sporov nečaká a tak dala celému projektu stop.
Občianske združenie budúcnosť považského Chlmca v roku 2010 presvedčilo Mestské zastupiteľstvo, že lokalita v Chlmci nie je vhodná. Zastupiteľstvo žiadosť neschválilo a prijalo uznesenie, ktorým poverilo prednostu Mestského úradu, aby hľadal iné riešenia a v spolupráci s okolitými starostami našiel vhodné miesto. Podľa predsedníčky združenia Anny Smikoňovej sa však tým prednosta nezaoberal.
Združenie argumentovalo aj geologickou mapou mapu vhodných lokalít na nakladanie s odpadom. „Je v nej vyznačené, že okolie Váhu je nevhodné na nakladanie s odpadom,“ povedala Smikoňová.
Nové vedenie mesta stavbu povolilo
Po zmene vedenia mesta sa problém znovu otvoril. V marci tohto roku obec Hôrky ako príslušný stavebný úrad opätovne vydala stavebné povolenie. Združenie sa proti nemu znovu odvolalo, no napriek tomu Krajský stavebný úrad v Žiline ako príslušný odvolací orgán odvolanie zamietol a potvrdil pôvodné rozhodnutie o umiestnení stavby. Budúcnosť Považského Chlmca preto posunula vec súdu.
Mesto to vníma veľmi negatívne. „Táto aktivita zmariť možnosť realizovať projekt podaním žaloby o preskúmanie zákonnosti územného rozhodnutia, ako aj podaním námietok voči zaujatosti zamestnancov Stavebného úradu, voči jeho nepríslušnosti, postupu v stavebnom konaní a proti vydaniu stavebného povolenia definitívne pochovala nádej, že z takmer 90 000 eur, ktoré doteraz Mesto Žilina na projekt vynaložilo, mu viac ako dve tretiny z tejto sumy EÚ preplatí,“ povedal Choma.
Problém ich nemrzí
Odpad však treba riešiť. Podľa Smikoňovej existujú aj iné varianty, ktoré by spĺňali geologické podmienky. „Odpad treba riešiť, My, od samého začiatku, odkedy mesto s týmto zámerom vyšlo, sme apelovali, že to nie je vhodné miesto a urobíme všetko pre to, aby mesto hľadalo inú lokalitu. Vtedy ešte neboli náklady, vtedy to mesto mohlo riešiť. Nás to nijako nemrzí, lebo sme apelovali od začiatku. Keďže mesto nakladalo ďalšie a ďalšie peniaze, tak išlo do tohto rizika,“ dodala Smikoňová.