Na partizánov pomaly zabúdame

V milosti boli silno glorifikovaní, po zmene režimu im pripadala veľká česť, no dnes už o nich vieme len to, že vôbec existovali. Partizáni mali pre slovenské dejiny významný prínos. Nie všetky ich hroby však svedčia o tom, že sme za to vďační.

(Zdroj: JURAJ MILO)

ŽILINA. Blízko vojnového cintorína príslušníkov Červenej armády na Bôriku sa v parku nachádza trochu menej známy cintorín. Roky úmrtia na náhrobných kameňoch svedčia o tom, že ľudia, ktorí tam sú, zomierali v neľahkých vojnových časoch. Partizánsky cintorín však už nie je na takej úrovni ako jeho sused.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pekné pamätné tabule a zdevastované hroby

Na pohľad by nikto nepovedal, že ide svojim spôsobom o vojnových hrdinov. Hroby, ktoré sú znečistené, zdevastované či na pohľad zanedbané, stále nepatria k tým najhorším. Z niektorých už vyrastajú stromy, na iných z krížov zostali len drevené tyčky. Mená vryté do kameňov môžeme pritom vidieť na pamätných tabuliach, ktoré pripomínajú, ako títo ľudia položili svoj život za vyšší cieľ.

SkryťVypnúť reklamu

cntorin1.jpg

Jedným z nich je napríklad Ondrej Bradáč. Pri budatínskom moste zo žilinskej strany je jeho pamätná tabuľa. Tá bola v nedávnej milosti spolu s ďalšími zrekonštruovaná. Je z nej zrejmé, že Bradáč bojoval proti fašistom. „Tu padol za oslobodenie ČSR Ondrej Bradáč, dňa 30. 8. 1944, vo veku 48 rokov,“ píše sa na tabuli. Samotný fakt, že tejto smrti je venovaná pamätná tabuľa, vyvoláva opodstatnený dojem, že Bradáč bol svojim spôsobom hrdinom.

Jeho hrob však už tomu nenasvedčuje. Pár kilometrov od tabule leží v opadanom, machom zarastenom hrobe. Pri pohľade naň by len málokto povedal, že to bol významný človek našich dejín. Je zjavné, že o tento hrob sa už dlho nikto nepostaral. Skôr pripomína miesto pre dávno zabudnutého človeka. Takýmto spôsobom kameň na pomníku čaká rovnaký osud ako samotného Bradáča – o pár rokov nikto nebude vedieť, že vôbec existoval. Pomaly ho rozožierajú machy, im už niektoré časti podľahli, a na ostatok kameňa sa silným spôsobom podpísal čas. Ani písmo už nie je veľmi čitateľné. Stále je to pritom ten istý človek, ktorého oslavuje pamätná tabuľa.

SkryťVypnúť reklamu

Rodiny o partizánoch často ani netušia

Ešte horšie svetlo na celú situáciu vrhá fakt, že ani samotná rodina častokrát netuší, že má v predkoch partizána. „My ani nevieme vypátrať potomkov. Snažíme sa, ale nie je to ľahké. Aj o tieto hroby by sa mal niekto postarať, ale to je ťažko, keď tí ľudia ani nevedia, že to bola ich rodina,“ povedal Juraj Drotár zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Žilina. „Je to nešťastie, pretože starí pomreli a mladí o nich ani nevedia,“ dodal.

Práve rodina v tejto situácii veľa zmôže. Viaceré sťažnosti od príbuzných partizánov a vojakov dokázali hroby skrášliť. Mestský úrad, ako správca takýchto hrobov, dostáva na starostlivosť o ne financie od štátu. Tieto peniaze by sa mali na opravu spomínaných hrobov na Bôriku využiť budúci rok. Tie tohtoročné smerujú inde.

SkryťVypnúť reklamu

Partizáni na Starom cintoríne „bývajú“ v novom

„Mestu bol poskytnutý príspevok na tento kalendárny rok vo výške 1081 eur. Prostriedky budú použité na opravy a čistenie piatich pomníkov a rámov partizánskych a vojnových hrobov na Starom cintoríne v Žiline,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.

Ide o vojenské hroby na Starom cintoríne, ktorých pomníky a rámy dal vyhotoviť v minulosti Mestský národný výbor, predchodca Mestského úradu v Žiline. Oravy budú realizovať postupne.

Samozrejme, všetko záleží od finančných možností mesta. Partizáni na Bôriku by sa v budúcom roku mali okrem opravy pomníkov a úpravy okolia dočkať aj oplotenia cintorína.

Ruský cintorín oplotia

Cintorín vojakov červenej armády na Bôriku bol vytvorený presne rok po oslobodení Žiliny od fašistov. Odvtedy prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, najnovšie ho idú oplotiť.

ŽILINA. Na cintoríne sú samostatné hroby vojakov s vyššími funkciami a masové hroby rádových príslušníkov Červenej armády. Je na ňom pochovaných spolu až 1786 sovietskych vojakov. Od roku 1981 je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok.

„Na základe aktívnych vzťahov a priebežných rokovaní mesta s Veľvyslanectvom Ruskej federácie a iniciatívy primátora Igora Chomu sa podarilo získať od Ruskej federácie príspevok vo výške 50 000 eur, ktorý bude použitý na oplotenie vojnového cintorína,“ potvrdil hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.

Vytvorili už aj projekt a geometrické zameranie. Zrealizovať oplotenie plánujú do konca roka. „Cintorín bude oplotený z troch strán, v dolnej časti pri cestnej komunikácii ako bola hlavná brána, vľavo a v hornej časti. Oplotenie na pravej strane, ktoré oddeľuje cintorín od záhradiek zostane zachované. Bude oplotený celý cintorín vrátane partizánskych hrobov, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti vo svahu,“ dodal Čorba.

Na sovietsky cintorín už putovalo z Ruskej federácie nie málo peňazí. Na jeho rekonštrukciu, ktorá bola v roku 2009, poslali vyše 20 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 971
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 657
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 119
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 990
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 815
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 622
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu