BRATISLAVA. ŽILINA. Vedenie Ministerstva vnútra spolu s dopravnými inžiniermi vykonalo audit, ktorým posúdilo maximálnu povolenú rýchlosť v obciach.
Najmä okrajové časti mesta
Zmena rýchlosti sa dotkla najmä okrajových úsekov obcí, kde sa nenachádza mnoho domov, nie však v miestach, kde sa pohybujú chodci a cyklisti. „Na tých úsekoch, kde naozaj nedochádza k akejkoľvek kolízii s chodcami alebo cyklistom, je možné, aby sa rýchlosť upravila o 10, 20, 30 kilometrov maximálne,“ povedal ešte v júni šéf rezortu vnútra Róbert Kaliňák.
Niektoré úseky už sú rýchlejšie
Zrušenie pôvodnej šesťdesiatky mnoho vodičov vnímalo negatívne. Výsledok však bol priaznivý, úmrtnosť na cestách sa po zavedení povinnej päťdesiatky znížila o 40 percent.
Kaliňák si však uvedomil, že s 50-kou prišlo aj razantné spomalenie dopravy, a to najmä pri výjazdoch z obcí, kde sa tvorili zápchy. Ministerstvo s inžiniermi vybrali približne 60 úsekov, kde stret auta s chodcom či cyklistom nehrozí. Vaše 40 z nich je už rýchlejších.
„Realizácia zvýšenia rýchlosti doplnením dopravného značenia, respektíve úpravou jestvujúceho dopravného značenia, závisí od rozhodnutia cestných správnych orgánov a samotnej realizácie správcami pozemných komunikácií,“ povedala hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.
Brodno a Strážov
V okolí Žiliny sa zmena rýchlosti týka dvoch miest. Uberať už nemusíte na ceste smerujúcej do Kysúc. Osemdesiatka pri Brodne sa stala minulosťou, po dvojprúdovke môžete po novom ísť v oboch smeroch celý čas stovkou.
Pridať plyn budete môcť aj v Strážove. Novinkou má byť značka s číslom deväťdesiat v smere Stážov – Bytča.
Smerom na Kysuce bola zvýšená rýchlosť v obci Povina. Miestom, ktoré bolo známe spomalením dopravy a častými policajnými kontrolami, budete môcť ísť sedemdesiatkou.
Zopár zaujímavých štatistík
Slováci trávia za volantom veľa času, dosvedčuje to aj fakt, že za prvých šesť mesiacov tohto roku nastúpili Slováci do auta cez 360 miliónovkrát.
Všetci spolu sme už stihli nacestovať viac než dve miliardy a 787 miliónov kilometrov
Každým mesiacom je viac ľudí, ktorí majú cestovanie autom v náplni práce. Dnes je ich na Slovensku vyše 60 000.
Minulý rok sa na Slovensku stalo 15 000 dopravných nehôd. Zomrelo pri nich 324 ľudí, cez 7 000 sa zranilo.
Vlani až 1 903 nehôd spôsobili opití vodiči. Zabili pri tom 75 chodcov a 18 cyklistov.
Minulý rok bol, čo sa týka nehodovosti vodičov pod vplyvom alkoholu, usmrtených a zranených učastníkov nehôd, za dlhý čas štatisticky najlepší.
JURAJ MILO