Odchádzajúci Ján Slota hovorí o generačnej výmene na čele SNS, ale mnoho nasvedčuje tomu, že nový predseda Andrej Danko je marketingovým produktom.
ŽILINA. Ján Slota už nie je predsedom Slovenskej národnej strany. Nahradil ho bývalý prvý podpredseda Andrej Danko, ktorému budú asistovať namiesto šiestich už len traja podpredsedovia. Rozhodol o tom sobotňajší snem v Žiline.
Čestný predseda nedostal právo veta
Slota je čestným predsedom a tvrdí, že bude v politike aktívny. Zostal členom predsedníctva strany s poradným hlasom. Špekulácie, že čestný predseda bude mať právo veta pri zásadných rozhodnutiach, sa nepotvrdili.
„Neodchádzam z politiky, v strane budem aktívne pôsobiť. Čiže, na tom sa absolútne nič nemení. Len mladí majú asi viac energie ako my starší,“ konštatoval bývalý predseda.
Slota vyhlásil, že zmena na čele strany je generačnou výmenou, a nie reakciou na výsledky posledných parlamentných volieb, keď sa SNS na čele so Slotom nedostala do parlamentu.
„Je to ideálna voľba... Možno je aj dobre, že nie sme v parlamente, lebo sa tam stretli negramotní blbci a zradcovia,“ reagoval Slota.
Aj keď Slota tvrdí, že o generačnej výmene hovoril už pred parlamentnými voľbami, zmena vo vedení bola viac nevyhnutnosťou kombinovanou s marketingovým pokusom upadajúcej strany. Program a priority strany nový predseda nemení.
Slota pripustil marketing
Po parlamentných voľbách v roku 2006, keď strana získala takmer 12 percent a vládla so Smerom, sa postupne prepadala až skončila mimo parlamentu. Vývoj strany závislej od popularity Jána Slotu, kopíroval jeho vlastné neúspechy.
Pred šiestimi rokmi získal Slota vyše 170 tisíc preferenčných hlasov, čo boli bez niekoľkých desiatok tisíc takmer dve tretiny všetkých hlasov strany. V ostatných voľbách mu z nich zostala menej ako tretina.
„Prisahám, že by som sa vzdal postu poslanca aj predsedu, aj keby sa strana dostala do parlamentu. Generačná zmena bola potrebná,“ povedal Slota.
Na otázku SME, či voľba relatívne mladého, vzdelaného Danka bola aj marketingovým ťahom, sa odchádzajúci predseda usmial a pripustil, že to bola súhra viacerých faktorov, vrátane marketingu.
Po volebnom neúspechu v roku 2012 bol totiž Slotovým najreálnejším nástupcom jeden z jeho najvernejších Rafael Rafaj. Ten prekvapujúco vyhlásil pred snemom, že sa o predsednícky post uchádzať nebude.
Hovoril o sebe v tretej osobe
Slota pred voľbou predsedu pripustil, že už je starý a dlho na čele strany. Delegátom odporučil voliť Danka.
Advokáta vytiahol do vedenia strany po volebnom prepade strany v roku 2010, keď sa národniari dostali ledva do parlamentu o stotiny percenta.
Lojálny Danko mal byť protiváhou čoraz konfliktnejšej Anny Belousovej. Dovtedy sa objavoval vo volebných a parlamentných komisiách a ako poradca poslancov SNS.
Danko ostro kritizoval Smer, s ktorým jeho predchodca štyri roky vládol. Povedal, že v SNS nie sú boľševici, ani kapitalisti a socialistov označil za „červené stroje so straníckymi knižkami“. Vo vláde sú podľa neho ľudia, ktorí sa tvária ako sociálne cítiaci, ale sú to miliardári.
Slota šéfoval SNS s jednou prestávkou, keď ho nahradila Belousová po rozpade strany na SNS a PSNS, 18 rokov.
Pod jeho vedením strana vládla s Vladimírom Mečiarom, Jánom Ľuptákom aj s Róbertom Ficom. Najznámejšie kauzy SNS, nástenkový tender a predaj emisií, vyšetruje polícia a padli už aj obvinenia.
Odchádzajúci Slota na záver o sebe hovoril v tretej osobe, ako niekedy Ľupták.
„Jano Slota nikdy nezradil, nikdy nestiahol svoje slová a nezmenil názor. Snažil som sa byť čestný a rovný chlap.“
Ján Slota prichádza na snem v Žiline.
FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK
Slota si nasadil masku s menom Danko
SNS podľa niekdajšej predsedníčky strany ostala stranou jedného človeka.
Zmena vo vedení SNS podľa jej niekdajšej predsedníčky a terajšej šéfky strany Národ a spravodlivosť Anny Belousovovej de facto nič nerieši a je len malou kozmetickou úpravou.
Výsledkom podľa Belousovej je, že "SNS má dvoch predsedov. Výkonného predsedu, ktorý je stopercentne kontrolovaný a podriadený čestnému predsedovi Jánovi Slotovi".
Nie je podľa nej v poriadku vyhlásiť za čestného niekoho, koho nemožno stotožniť s obsahom tohto pojmu.
Ako ďalej uvádza, Ján Slota si len nasadil masku s menom Andrej Danko. V praxi to podľa Belousovovej znamená, že SNS ostala stranou jedného človeka.
"Zostáva stranou, ktorá naďalej vlečie za sebou kauzy minulosti, akými sú napríklad nástenkový tender alebo predaj emisií," uvádza Belousovová.
Kritizuje aj fakt, že strana povýšila na piedestál politiku, ktorá zabezpečila jej prepad v posledných parlamentných voľbách.
Šancu má podľa nej teraz jej strana a tí, "ktorí majú skutočný záujem hájiť národné záujmy ľudí".
(sita)
Kto je Andrej Danko
JUDr. Andrej Danko sa narodil 12. augusta 1974 v Revúcej. V rokoch 1988-1992 absolvoval štúdium na tamojšom Gymnáziu Martina Kukučína.
Štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave ukončil v roku 1998.
Po absolvovaní základnej vojenskej služby v Bratislave, založil niekoľko obchodných spoločností so zameraním na reality a ekonomické služby.
Od 1. januára 2003 bol zapísaný do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory a mohol začať vykonávať advokátsku prax.
V roku 2003 začal pôsobiť ako samostatný advokát a vybudoval advokátsku kanceláriu zameranú na právne poradenstvo. Zameriava sa na občianske právo, obchodné právo a zastupovanie pred súdmi.
Svoje znalosti využíva aj v dozorných radách významných spoločností v oblasti energetiky a bánk.
Ako sympatizant Slovenskej národnej strany bol od roku 1997 viackrát nominantom národniarov v rôznych Ústredných volebných komisiách.
V rokoch 2006-2010 pôsobil ako asistent v Národnej rade Slovenskej republiky v prospech poslancov SNS.
Pre SNS tiež vykonával funkciu odborného právneho konzultanta. Ako nominant SNS bol tiež členom parlamentných komisií.
Prvým podpredsedom SNS sa stal od 17. snemu strany v Ružomberku dňa 25. septembra 2010.
(tasr)