ŽILINA. Trestné oznámenie pre nekvalitný šindeľ Žilinský samosprávny kraj víta, Považské múzeum v Žiline, ktorého zriaďovateľom je práve kraj, to však vníma ako poškodzovanie a diskreditáciu dobrého mena. Žilinské Občianske združenie Proti korupcii aj za osobnej podpory bývalej premiérky Ivety Radičovej podalo minulý týždeň trestné oznámenie v súvislosti s Radenovým domom v Čičmanoch. Združenie chce dať prešetriť opravu strechy kultúrnej pamiatky, pri ktorej múzeum použilo rezaný šindeľ nízkej triedy namiesto kvalitného štiepaného šindľa, za aký zaplatilo.
„Považské múzeum v Žiline víta akékoľvek antikorupčné aktivity, ktoré sa v súčasnosti snažia zviditeľniť kauzy s genézou netransparentných procesov a výstupov. To, že si občianske združenie ako exemplárny príklad korupcie vybralo čiastočnú rekonštrukciu Radenovho domu v Čičmanoch, múzeum vníma ako poškodzovanie a diskreditáciu jeho dobrého mena. V presvedčení, že konanie múzea vždy bolo a je v súlade so zákonom, sa múzeum rozhodlo uskutočniť všetky kroky smerujúce k očisteniu svojho dobrého mena. Prvý krok bude sprístupnenie všetkých dostupných informácii a dokumentov týkajúcich sa kauzy Radenovho domu na webovej stránke múzea,“ uviedla manažérka múzea Adriana Brziaková.
Naopak, Žilinský samosprávny kraj ako zriaďovateľ Považského múzea, trestné oznámenie víta. „Žilinský samosprávny kraj víta trestné oznámenie, ktoré môže potvrdiť alebo vyvrátiť, či ozaj bol takýto skutok vykonaný alebo nie. Pochybenie riaditeľa Považského múzea, ktoré zistil kontrolór Žilinského samosprávneho kraja, nieslo svoj diel viny. Finančne sme mu to zosobnili. A v prípade, že by sa dokázali ďalšie pochybenia, môžeme ako zamestnávateľ v rámci pracovno-právnych vzťahov pokračovať ďalej,“ reagoval hovorca kraja Peter Kubica, pričom vysvetlil, že riaditeľ múzea Boris Schubert pri verejnom obstarávaní nepožiadal kraj o súhlas pre zvolenú formu obstarávania tak, ako mal.
Brziaková v tejto súvislosti uvádza, že Považské múzeum vždy konalo v súlade so zákonom, dobrými mravmi a dbalo na dobré hospodárenie organizácie. „Aby boli vyvrátené aj najmenšie pochybnosti, ktoré mohli vzniknúť na základe umelých konštrukcií a poloprávd, boli požiadané príslušné kontrolné orgány štátu o vykonanie kontroly, ktoré závažné pochybenia a porušenia zákona zo strany múzea nezistili. V súčasnosti budú predmetom policajného vyšetrovania,“ dodala.
Predsedníčku nového žilinského protikorupčného združenia Vandu Tuchyňovú upozornili na to, že strechu Radenovho domu v Čičmanoch neopravujú v súlade s pokynmi krajského pamiatkového úradu.
„Zistili sme, že na streche je naozaj nekvalitný materiál, napriek tomu, že Považské múzeum zaplatilo podľa všetkého za najkvalitnejší materiál. Podľa našich výpočtov je tam rozdiel päťtisíc eur. Čiže, teraz je na polícii, aby preverila, či dôkazy, ktoré som zozbierala, sú pravdivé a či sú tam pochybenia v trestno-právnej zodpovednosti. Pretože právnička nášho združenia vyhodnotila, že je tam viacero trestných činov. A už je na polícii a prokuratúre, aby to preverila,“ povedala Tuchyňová, ktorá na vec upozornila aj Žilinský samosprávny kraj, ten podľa nej síce kontrolu urobil, no nič nezistil.
Pochybenia nepripustilo Považské múzeum, ani súdny znalec. Pamiatková inšpekcia ministerstva kultúry vytkla múzeu len nedostatočnú záruku na šindle, ktorú múzeum s výrobcom dodatočne predĺžilo na požadovaných 25 rokov.