Žilina 4. októbra (TASR) .
Podľa riaditeľky gymnázia Gabriely Vankovej ich do 7. októbra čakajú worshopy, prehliadka mesta, prijatie u primátora Žiliny a výlet do Terchovej.
Cieľom projektu je zbližovať pedagógov a študentov jednotlivých krajín a učiť ich myslieť proeurópsky. Na základe vzájomného porozumenia a rešpektovania európskych kultúr si učitelia vymieňajú pedagogické skúsenosti, riešia spoločné problémy a umožňujú žiakom vzájomne sa stretávať a spoznávať sa. Každú krajinu zastupuje v projekte jedna stredná škola. Naša škola zastupuje v projekte Slovenskú republiku od mája 2009. Členmi Europrojektu sú stredné školy z Belgicka, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Írska, Luxemburska, Maďarska, Nemecka, Nórska, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Španielska, Švédska, Talianska a Veľkej Británie, priblížila projekt Vanková.
Spolupráca školy v projekte je výbornou príležitosťou pre našich žiakov zdokonaľovať sa v anglickom jazyku, ale aj v iných jazykoch, rozvíjať komunikačné a prezentačné schopnosti, získavať nové poznatky o európskych krajinách a ich kultúrach či nachádzať nových priateľov.
"Veríme, že konferencia bude významnou udalosťou nielen pre našu školu a región, ale aj pre propagáciu Slovenskej republiky," skonštatovala riaditeľka Gymnázia bilingválneho.
Vďaka Europrojektu vycestovalo podľa nej od roku 2009 do zahraničia, participovalo na aktivitách a rozširovalo doma myšlienky projektu 14 učiteľov a približne 160 študentov žilinského gymnázia vo forme výmenných pobytov s francúzskou, luxemburskou a talianskou strednou školou. Zúčastnili sa aj na konferenciách v Luxembursku, Grécku a Fínsku a pracovných stretnutiach vo Veľkej Británii, Rakúsku a Írsku alebo na špeciálnych hodinách matematiky vo Švédsku.
"Vďaka nadviazaným kontaktom a priateľstvám sa formy spolupráce neustále rozširujú a zlepšujú. V súčasnosti absolvuje 9 žiakov nášho gymnázia trojmesačný študijný pobyt v členských školách vo Francúzsku, Španielsku, Fínsku a Luxembursku," uviedla Vanková.
Doplnila, že práca v projekte je členená na dvojročné obdobia, počas ktorých školy užšie spolupracujú na dohodnutých témach (využitie slnečnej energie, jazykové vzdelávanie, tolerancia, špeciálne potreby žiakov a pod). Každý rok sa riaditelia škôl, koordinátori projektu a zainteresovaní učitelia stretávajú na októbrovej pracovnej konferencii, kde sa zoznamujú so vzdelávacím systémom, kultúrou a tradíciami hostiteľskej krajiny, posudzujú splnené úlohy a dohadujú možnosti a formy vzájomnej spolupráce.
Na výročnej májovej konferencii sa za účasti 4 žiakov z každej školy prezentujú jednotlivé krajiny výsledkami spolupráce a tvoria spoločné programy pre ďalšie obdobie. Organizovaním pracovného stretnutia a konferencie je poverená vždy iná členská škola, uzatvorila riaditeľka slovenského zástupcu v Europrojekte.