ŽILINA. Bývalá premiérka Iveta Radičová nebola v Žiline prvýkrát. Takým záujmom, aký bol medzi divákmi a poslucháčmi v Nadácii POLIS, však bola príjemne prekvapená. Miestnosť na Mariánskom námestí bola plná na prasknutie, stoličky nestačili.
Moderátorskej úlohy sa bravúrne zhostil Peter Ničík, aj keď mal zdatných sekundantov - Iveta Radičová má dar reči, a tak čas ubiehal, ani sme sa nenazdali a bol večer.
Ako žije Iveta Radičová teraz?
"Oveľa viac času nemám, som neustále na cestách. Teší ma, keď niekde natrafím na informácie o Slovensku. Nedávno v Španielsku som videla jeden film, vďaka ktorému som sa do Slovenska zamilovala po druhýkrát."
Inak trávi dosť času turistikou, v súčasnosti spoznáva Alpy.
Čo jej dala politika?
"Cítila som obrovskú zodpovednosť, ako nikdy v živote. Boli to pekné chvíle, ale prišli aj sklamania. To posledné bolo pri páde vlády, za čo som aj voči sebe vyvodila osobnú zodpovednosť, a to tým, že som odišla nadobro z politiky. Možná je to príliš tvrdý trest, ale tak som to cítila."
V publiku rezonovali otázky, či by sa rovnako nemali zachovať aj iní, ktorí tento stav na Slovensku spôsobili. Skloňovalo sa v tejto súvislosti najmä meno Sulík. Na otázku o Sulíkovi však Iveta Radičová odpovedá: "Richard Sulík? Kto je to..?"
Tieto slová hovoria za všetko, aký je medzi nimi v súčasnosti vzťah, hoci boli kedysi priatelia.
Na Sulíkovi nenechal nitku suchú ani bývalý poradca premiérky Marián Balázs. "Je to vec etiky a morálky, ako sa kto zachová a akú zodpovednosť príjme. Možno sa na to musí opýtať pána Kočnera..."
V tej súvislosti sa natískajú otázky, kto vlastne vládne na Slovensku. Sú to občania? Politici? Alebo nejaké skupinky, ktoré cez lobistov ťahajú za povrázky?
Iveta Radičova hovorí: "Je to ťažký každodenný súboj v politike o moc a záujmy. Chýba tu dobrý zákon o lobingu, zákon o zverejňovaní sponzorov politických strán, ktorý by všetky tieto ionformácie urobil transparentnejšími. Ja mám šťastie, že nie som nijako zosieťovaná a nikomu nič nedlhujem."
Kto a ako vládne, sa ukazuje vypuklo aj v otázke generálneho prokurátora, ktorý, aj keď bol riadne zvolený parlamentom a túto voľbu uznal za regulárnu aj ústavný súd, ešte stále nie je menovaný do funkcie, nakoľko prezident Gašparovič sa rozhodol mienku zákonodarného zboru Slovenska prinajmenšom ignorovať. Osobuje si teda vplyv na dianie v justícii, ktorý mu rozhodne neprislúcha.
Podľa Balázsa je to hanba pre Slovensko, takéto konanie a správanie sa prezidenta.
"Pri reforme štátu smerom k právu a spravodlivosti je otázka generálnej prokuratúry jednou z najzásadnejších," povedala Radičová. "Bez generálneho prokurátora sa nemôže nič meniť, ani nič v tejto inštitúcii zlepšovať. Vyzerá to tak, akoby niektoré štruktúry bránili zásadnej zmene."
Preto nie sú vyriešené niektoré vleklé kauzy a nič sa nerieši ani v kauze Gorila, ktorej počiatok siaha až do roku 2005.
Nespôsobil rozpad vlády aj istú diskreditáciu pravice?
Na túto otázku odpovedali obaja dosť podobne, a to, že pravica bude mať po voľbách veľmi ťažkú pozíciu, aby opäť získala nejakú silu a vplyv na politické dianie. Rozdelenie samotné na pravicu a ľavicu však už nikto nechápe tak doslova, ako je to historicky dané. Veci, ktoré strany zaraďujú do svojho programu, sú často totožné, len ich presadzovanie sa môže líšiť, prostriedky a rozsah sú iné.
Ak teda z pléna padli otázky, či Iveta Radičová vidí niečo pozitívne aj na vláde Roberta Fica, odpoveď znela, že určite. Sú to najmä tie otázky, ktoré sa týkajú európskej integrácie a zotrvaniu Slovenska v Európskej únii.
Ľudia, ktorí sa prišli pozhovárať s bývalou premiérkou, ju doslova zasypali otázkami, ktorým nebolo konca. Napríklad, či na politiku je potrebný silný žalúdok, kedy jej bolo na premiérskej stoličke najťažšie, či dostal Sulík za niečo, čo spôsobil, od niekoho zaplatené, čo sa udialo v daňovej správe a spôsobilo to známe problémy, aké dilemy pri svojej práci riešila a podobne.
Ak by chcela na všetky otázky naozaj vyčerpávajúco odpovedať, večer by trval niekoľko dní.