ŽILINA. Ku knihám a k ich kráse, nežnosti, farebným fantáziám sa snaží vrátiť deti občianske združenie Celé Slovensko číta deťom. „Zaujali nás projekty, ktoré už naplno rozbehnuté fungujú niekoľko rokov napr. v Poľsku i v Česku,” povedala Ivana Janáková z OZ.
„Prekvapili nás nápadom, čistotou zámeru, potrebou tohto typu oslovenia našich najmenších, a tak trochu navŕtal aj rodičovské svedomie, koľko sme toho ochotní venovať našim deťom. Máme deti a veľmi dobre vieme, že čo zanedbáme v útlom veku našich detí, sa nám neskôr vráti ako bumerang.“
Projekt Celé Slovensko číta deťom podporujú spisovatelia, herci i známe osobnosti z celej krajiny. Do projektu sa zapojilo niekoľko miest na Slovensku a tento rok medzi nimi nechýbala Žilina.
Deti rozprávky poznajú
Žilinským deťom čítali minulý utorok na dvoch miestach. Doobeda v Krajskej knižnici v Žiline a poobede vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline.
Jozef Štrba, podpredseda ŽSK, Katarína Šušoliaková, riaditeľka knižnice, Viera Kučerová z občianskeho združenia, Kristína Sihelská a Branislav Bača, herci Mestského divadla Žilina čítali deťom z knižiek, ktoré si sami vybrali.
Väčšinou to boli ich obľúbené. Kristína Sihelská deťom čítala úvodnú časť z knihy Dubkáčik a Budkáčik Jozefa Cígera Hronského. „Od malička mám rada túto rozprávku, raz som ju dokonca hrala pre deti s bábkami,“ prezradila a pokračovala: „Dej je vtipný a čo sa mi páči najviac je, že sú v nej slová, ktoré sa v dnešnej dobe nepoužívajú, no sú zvukomalebné a dávajú možnosť deťom naučiť sa niečo nové.“
Väčšinu z rozprávok, ktoré deťom čítali známe osobnosti, žiaci prvého až štvrtého ročníka poznali. Napriek tomu obľubujú viac tie zahraničné. „Ja mám rada Harryho Pottera,“ priznalo sa jedno z dievčat. Nebola sama. Na otázku, koľkí z nich už knihu o čarodejníkovi čítali sa zdvihlo hore najviac rúk.
Čítať deťom treba
„Je dobré čítať deťom,“ vyslovil Branislav Bača, ktorý si vybral knihu od Kristy Bendovej. „Ja som sa svoje deti snažil viesť k tomu, aby našli a objavovali hodnotu literatúry. Väčšinou im čítam ja, hoci staršia dcéra už čítať vie, nechce sa jej, a tak túto úlohu musím plniť ja.“
Každý rodič by si mal nájsť denne aspoň dvadsať minút, kedy by čítal svojim deťom. O tom je presvedčená i Ivana Janáková: „Úžasný nápad „Čítajme deťom 20 minút denne, každý deň!“ je cestou, správnym smerom, pomocou, motiváciou, aby sme z našich detí vychovali duchovne a tvorivo bohatých ľudí, aby sme sa o to aspoň pokúsili. Je aj cestou k tichu rodinnej intimity, komunikácii detí a rodičov, detí a starých rodičov, ale aj detí a detí navzájom.“