ŽILINA. Liga za duševné zdravie cestuje po Slovensku a priúča ľudí o tom, že všetkého veľa škodí. Špeciálne alkoholu, ktorý môže spôsobiť omnoho viac problémov, ako sa môže na prvý pohľad zdať.
Nejeden človek si ani neuvedomoval svoju závislosť. Nepríjemnú skutočnosť zistia mnohí príliš neskoro. Preto na seminár o účinkoch nadmerného pitia alkoholu prizvali najmä mladých ľudí, ktorí sa pred skazeným životom môžu ešte zachrániť.
Zmeniť názor je veľmi ťažké
„Chceme naučiť ľudí zmeniť zmýšľanie. No pravdou je, že niektorí skôr umrú, ako zmenia svoje názory,“ povedala na úvod Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie. „Je veľmi dôležité informovať verejnosť, pretože len informovaní ľudia môžu mať správne názory,“ dodala.
Napriek tomu, že niektorí zo žiakov prednášku „statočne odignorovali“, našli sa aj takí, ktorí si z nej niečo vzali. „Alkoholizmus je závislosť a závislosť je duševná porucha. Človek, ktorý má duševnú poruchu, nemusí byť automaticky blázon, ktorého možno len zavrieť do blázinca. Na mnohých to ani nespoznáte. Často spočiatku to nezbadajú ani sami na sebe,“ povedala pani Valentová.
Namiesto potešenia depresie
Ako hosť, ktorý vie poskytnúť informácie o alkoholizme a jeho následkoch z prvej ruky, bola prizvaná psychiatrička Marcela Tomková. „Alkohol, tak ako každá iná droga, ponúka krátkodobé odpútanie sa, ale v konečnom dôsledku človeka zráža čoraz do väčších a väčších depresií,“ povedala Tomková.
Nielen študentov zaujímalo, ako sa z človeka stane závislý. Hranica, kedy je pitie alkoholu v poriadku a kedy sa z „ohnivej vody“ stáva pán, ktorého musíme poslúchať, je u každého niekde inde. Spoločné je to, že keď ju človek prekročí, nerobí zle len sebe, ale aj ostatným naokolo. Zväčša si závislosť odtrpia jeho najbližší.
Alkohol ničí životy naokolo
„Hovoríme aj o takzvaných spoluzávislých. To sú ľudia, ktorí nie sú priamo závislí, ale trpia následkom závislosti niekoho iného. Takíto ľudia potom taktiež upadajú do depresií, pretože vidia, že ich situácia je ťažko riešiteľná a nepridáva to ich sebahodnote,“ dodala Tomková.
Práve sebahodnota hrá v závislosti veľkú úlohu. Takisto aj súdnosť, ktorou by sa mali obrniť mladí ľudia. Medzi plnou sálou, tak ako bolo možné očakávať, sa nenašiel ani jeden, ktorý by nikdy nevyskúšal alkohol. Väčšine z nich, dúfajme, niekoľko poldecákov za život neurobí nič. No tí, ktorí cítia, že s alkoholom majú problémy, mali možnosť zamyslieť sa, čo je pre nich dôležitejšie. Neboli by totiž prví, ktorým by dno pohárika skazilo život.