Na besede v Nadácii POLIS sa minulý pondelok stretli hostia: Zuzana Wienk, výkonná riaditeľka Aliancie Fair-play, Ján Marosz, spoluzakladateľ Občianskeho združenia Proti korupcii a priamy účastník pokusu o uplácanie, Gabriel Šípoš, riaditeľ Transperency International Slovensko. Moderovala Vanda Tuchyňová, predsedníčka OZ Proti korupcii.
Na úvod dostal priestor Ján Marosz, ktorý sa stal priamym účastníkom pokusu o uplácanie, keď úplatok si pýtal vysoko postavený úradník Slovenského pozemkového fondu v Žiline.
"Bola to pre mňa veľká dilema, ako sa zachovať, ako postupovať," povedal Ján Marosz, keď predtým opísal celú anabázu, ako sa stal sprostredkovateľom vybavenia jednej žiadosti smerujúcej na fond a ako ho šéf požiadal o úplatok. "Rozhodol som sa spolupracovať s políciou. Aj keď to bolo ťažké, neľutujem to."

Dôležitú úlohu zohrala Maroszova manželka Diana, ktorá ho plne podporila. Na besede povedala: "Čo môžeme proti korupcii urobiť, to urobiť aj musíme. Pre mňa je to vec svedomia. Keby som jeho hlas neposlúchla, trápilo by ma to celý život."
Zuzana Wienk bola z postupu Maroszovcov uveličená. "Je to úžasný výsledok. Ukazuje sa, aké je dôležité mať okolo seba ľudí, ktorí vás podporia v ťažkých rozhodnutiach."
Prípad, o ktorom sme v našich novinách podrobne informovali pred niekoľkými mesiacmi, sa zatiaľ na súd nedostal, aj keď dôkazy sa zdajú laikom jasné. Prečo?
Účastníci besedy potvrdili, že v tomto sa dostávame k najzásadnejšiemu problému celej spoločnosti.
"Ročne je rozpracovaných v štádiu stíhania asi 100 prípadov korupcie," povedal Gabriel Šípoš. "Objasnenosť však nie je vysoká a navyše, aj keď sa podarí zhromaždiť dôkazový materiál, často sa prípady nedostanú ani na súd, pretože ich zastaví už prokurátor," dodal.

Ján Marosz
Zuzana Wienk: "Máme na Slovensku veľmi silné skupiny ľudí, ktoré ovplyvňujú takmer všetko. Majú vplyv a moc, aby v takýchto prípadoch zasiahli a nedovolili spravodlivosti, aby sa vôbec dostala k slovu. Znemožnia zhromaždiť dôkazy, priaťahmi a procesnými pochybeniami vedia zariadiť, aby prípady skončili bez trestu. Povedzte, koľko z evidentných korupčných afér u nás skončilo potrestaním nejakého vinníka? Nikto za korupciu nenesie dôsledky a tento alarmujúci stav je potrebné zmeniť."
Ako ho meniť, to boli otázky pre ďalší okruh besedy.
Dôležitá je v tomto smere podpora ľudí, ktorí sa rozhodnú proti korupcii vystúpiť a vo vlastných prípadoch, ktoré ich osobne zasiahnu, aj niečo účinné podniknúť. Aj to je zásadná myšlienka, ktorá inšpirovala Jána Marosza, aby inicioval v Žiline vznik Občianskeho združenia s názvom PROTI KORUPCII, ktoré danú problematiku potiahne omnoho ďalej.

Zuzana Wienk
"Je potrebné spojiť sily všetkých inštitúcii, osobností a ľudí, ktorí s korupciou prišli do styku, aby sme mohli tieto prípady analyzovať a poskytovať postihnutým konkrétnu právnu, morálnu a inú pomoc, ktorej sa im zo štátnych inštitúcii príliš nedostáva."
Korupcia je všade okolo nás a často tá drobná je ešte nebezpečnejšia ako veľká. Vťahuje nás totiž do morálneho bahna, z ktorého bez pomoci zvonku sa len veľmi ťažko vyhrabeme. Vážme si preto takúto pomoc a podporme každé úsilie k tomu smerujúce.