Primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik má za sebou polovicu prvého volebného obdobia v tejto funkcii. Požiadali sme ho preto, aby v krátkosti zhodnotil zo svojho pohľadu, čo sa v Bytči podarilo vyriešiť a čo má spolu s poslancami mestského zastupiteľstva a pracovníkmi úradu ešte pred sebou.
Čo bolo potrebné po zvolení za primátora riešiť v Bytči ako prvé?
V prvom rade sme museli urobiť audit budov a ostatného nehnuteľného majetku mesta, aby sme vedeli, v akom stave sa tento majetok nachádza a čo konkrétne bude potrebné riešiť prioritne, čo neskôr. Podľa toho aj v súčasnosti postupujeme.
Môžete konkretizovať, na ktoré objekty v majetku mesta ste sa prioritne zamerali?
Boli to sociálne zariadenia, škôlky a školy, pretože tie slúžia takým skupinám našich občanov, ktoré samé nijako nemôžu ich technický stav zlepšiť a sú odkázaní na starostlivosť mesta o tieto objekty. Podarilo sa nám dať do poriadku škôlky na Hurbanovej a Dostojevského ulici. Bolo to priam akútne vzhľadom na obsadenosť a počty detí, ktoré je potrebné v týchto predškolských zariadeniach umiestniť. Podobne sme sústredili investície na rekonštrukciu Základnej školy Eliáša Lániho, kde sa opravovali sociálne zariadenia, kotolňa, rozvody kúrenia. Okrem toho sa tam realizuje nadstavba. Najväčším pozitívom však je nová kuchyňa. Investovalo sa do technického zariadenia a vďaka tomu je v súčasnosti kuchyňa schopná pripravovať dve hlavné jedlá denne. Stravujú sa tam deti zo základnej školy a žiaci susedného gymnázia.
To, že robíte nadstavbu, znamená, že v Bytči pribúda detí?
Demografické čísla to ukazujú a my musíme tento faktor vziať do úvahy pri plánovaní a realizácii rôznych investícií. Spomínaná nadstavba vyrieši nielen problém počtu žiakov, ale tiež ich doterajšie nevyhovujúce umiestnenie v suteréne budovy školy. Nové učebne budú väčšie, modernejšie a, verím, že budú aj čoraz lepšie technicky vybavené.
Aké boli ďalšie vaše priority v úrade primátora?
Keďže som stavbár, na mojich prioritách sa to trochu odráža. Chcel by som, aby sa životné prostredie občanov nášho mesta, bytové kapacity a vybavenosť zlepšovali. Máme v Bytči 11 800 obyvateľov a je predpoklad, že tento počet klesať nebude, skôr naopak. Musíme veci riešiť tak, aby bolo kde bývať a z týchto dôvodov nedochádzalo ani k sociálnej nespokojnosti občanov. Aj preto je jednou z mojich priorít výstavba nájomného bytového domu. Podľa odhadov by mesto potrebovalo asi 50 až 60 bytov, aby uspokojilo nároky žiadateľov o byt. Uvažujeme s väčšou kapacitou v súlade s predpokladmi rastu počtu obyvateľov.
V Bytči a okolí je v súčasnosti veľmi málo možností sa zamestnať a získavať tak primerané finančné prostriedky na živobytie. Nebude rast počtu obyvateľov skôr na škodu?
Určite nie, aj keď situácia v zamestnanosti nie je práve priaznivá. Ovplyvňuje ju celý rad faktorov, ktoré nie vždy je v silách mesta nejako ovplyvniť alebo zmeniť. Nezamestnanosť dosahuje hodnoty 13,6 % v Bytči a je len šťastím pre Bytču, že pracovné príležitosti môžu ľudia hľadať v relatívnej blízkosti – v Žiline či Považskej Bystrici. Napriek tomu pri rozvoji mesta musíme hľadieť viac dopredu a vidieť budúcnosť na viac rokov. Preto sú potrebné úvahy o rozvoji individuálnej i komplexnej bytovej výstavby namieste. Je potrebné na to hľadať vhodné miesta a vytvárať také podmienky do budúcnosti, aby sme sa pri dogmatickom pohľade na staré územné plánovanie nestali brzdou vlastného rozvoja. Určite nie sme na úrade a v mestskom zastupiteľstve ako poslanci zvolení preto, aby sme len hľadali dôvody, ako sa čo nedá a nemôže urobiť, ale občania v nás vložili svoju dôveru, aby sme viac hľadali cesty rozvoja a prosperity tohto mesta. To je mojím cieľom a úlohou.
Môže mesto nejako ovplyvniť zamestnanosť?
Odpoveď na túto otázku nie je ľahká. Nemôžeme nikomu dávať nereálne prísľuby. Makyta zavrela a Kinex znížil výrobu. O prácu prišlo naraz veľa ľudí. Našou snahou je rokovať so zamestnávateľmi o podmienkach ich výroby, vychádzať im v ústrety v rámci našich možností, ktoré však nie sú veľké. Iniciujeme stretnutia s potenciálnymi investormi, aby preniesli svoje výroby do Bytče. Žiaľ, nevieme im ponúknuť primeraný ucelený priestor v podobe nejakého priemyselného parku. Pozemky, vhodné na niečo také, sú spravidla v rukách iných vlastníkov a nie mesta. Podmienky nájmov potom vedia záujemcov odradiť. Chcel by som na túto tému vyvolať širšiu verejnú diskusiu s odborníkmi, ktorí v Bytči žijú a niečo aj ovplyvňujú, rovnako s poslancami, ktorí by mali taktiež hľadať možnosti, ako túto situáciu zlepšiť. Len spojením rozumu sa môžeme posunúť ďalej.
Aj keď hovoríme o nepríjemných veciach, predsa sú tu potešiteľnejšie údaje. Napríklad to, že mesto Bytča hospodári dobre a nevytvára žiadnu novú zadlženosť. Ako ste to dosiahli?
Prísnejšou finančnou disciplínou a narábaním so zverenými finančnými prostriedkami. Darí sa v súčasnosti dodržiavať a znižovať výdavky, ale, ako som už povedal, nie na úkor rozvoja mesta a služieb pre jeho obyvateľov. Na účte vieme udržať finančné prostriedky, pričom časť financií sme po dohode s bankou uložili na lepšie úročený účet, než je bežný. Mestu sa darí plynulo zabezpečovať všetky potrebné služby, ako je chod úradov, škôl, škôlok, čistenie ulíc a zber odpadu, osvetlenie, čím sa vždy nemôžu pochváliť niektoré okolité mestá a obce. Dôslednou kontrolou vieme šetriť takmer v každej položke a to sa na hospodárení mesta prejavuje.
Nebolo by lepšie ušetrené peniaze nejako vrátiť občanom? Veď im predsa patria.
Samozrejme, že to aj chceme urobiť. Ale chceme ich investovať rozumne do rozvoja mesta, aby priniesli dlhodobejší efekt a hodnotu. Napríklad na sanáciu niektorých budov a objektov, ktoré má mesto vo svojej správe. Máme záujem sústrediť investície na výstavbu športovej haly, ktorú Bytča už dávno potrebuje. Rovnako je tu zámer výstavby krytej plavárne. Na športovú halu máme vypracovanú štúdiu, pripravuje sa výber kandidátov na vypracovanie projektovej dokumentácie. Miesto pre halu existuje v rámci jestvujúceho športového areálu.
Takéto zámery chcú viac peňazí, ako sa môžu nájsť v rozpočte mesta. Odkiaľ ešte chcete prostriedky získať? Môžu pomôcť eurofondy?
My sa neustále usilujeme pre Bytču získať čo najviac prostriedkov z eurofondov, nakoľko ide o veľmi výhodné investície s 5% spoluúčasťou mesta na financovaní. Vidieť to všade okolo nás. Revitalizovali sme námestie v centre Bytče, niektoré parky, komunikácie a chodníky a v tomto procese chceme pokračovať. Aj na spomínané väčšie projekty budeme hľadať rôzne zdroje, ktoré by sa spolupodieľali na ich financovaní. Do akej miery to bude z eurofondov, alebo z iných možných zdrojov, si povieme, až budú rôzne rokovania v tomto smere ďalej a budeme to vedieť istejšie.
V poslednom čase sa na vás v médiách spustila dosť ostrá kritika týkajúca sa odmeňovania, platov vás a pracovníkov úradu, rovnako kritický bol článok o údajnej „podozrivej zákazke“ na výstavbu knižnice. Ako budete na tieto informácie reagovať?
Takéto ničím nepodložené, skreslené a nepravdivé informácie nemôžem ponechať bez odozvy. Pripravujem primeranú reakciu, zrejme zároveň aj s podaním na súd o ochranu osobnosti, cti a vážnosti dotknutej osoby. Autor týchto článkov by mal zodpovednejšie pristupovať k spracovaniu a interpretácii faktov, aby nezavádzal verejnosť. Kritike, ani zo strany médií, sa rozhodne nevyhýbam, ale nemala by mať charakter osobného útoku, ale mala by stáť na faktoch a nie domnienkach a pochybných vyjadreniach iných osôb. Budeme žiadať konkrétny časopis aj o zverejnenie nášho stanoviska.
Veci, o ktorých sa písalo, rozhodne nie sú a neboli riešené takým spôsobom, ktorý by mohol vzbudiť akúkoľvek pochybnosť o čestnosti a transparentnosti konania nášho úradu či mňa osobne. Vždy sa snažím robiť všetko na prospech občanov Bytče a tak to aj naďalej bude.