ŽILINA. "Víziu kam chceme smerovať, aké kvalitné vzdelávanie, vedu a výskum chceme poskytovať. Ale aj ako chceme spolupracovať aj s predchádzajúcim stupňom základnými a strednými školami. A potom s podnikateľmi a verejnosťou, pre ktorú vychovávame absolventov," skonštatovala rektorka ŽU Tatiana Čorejová.
Otvorenie akademického roka
Pozrite si fotogalériu >>
O študentov nie je núdza
V akademickom roku 2012/2013 bude na ŽU študovať dovedna 10.698 študentov. V bakalárskom stupni 7125, na druhom stupni vysokoškolského štúdia 3113 a v treťom stupni 460 študentov. Do prvých ročníkov v jubilejnom akademickom roku 2012/2013 sa na prvý stupeň štúdia zapísalo 3028 študentov z celkového počtu prihlásených uchádzačov 6858. Záujem o štúdium bol viac než dvojnásobne vyšší ako možnosti prijatia. Na druhý stupeň štúdia sa zapísalo 1472 študentov z celkového počtu prihlásených uchádzačov 1963, uviedla Čorejová.
Pripomenula, že ŽU poskytuje okrem tradičných technicky a technologicky orientovaných študijných programov aj ekonomicky a humanitne zamerané vzdelávanie. "Rast kvality vzdelávania, vedy a výskumu je spojený aj s primeranou technickou infraštruktúrou, ktorej budovanie bolo aj v uplynulom akademickom roku spojené s projektmi, financovanými zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) vo výške približne 10 miliónov eur," doplnila Čorejová.
Prioritou je aj veda a výskum
Zdôraznila, že jednou z hlavných priorít ŽU je veda a výskum. "Na konci uplynulého akademického roka schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR dva, pre ďalší rozvoj univerzity kľúčové, projektové návrhy Univerzitný vedecký park Žilinskej univerzity a Výskumné centrum Žilinskej univerzity. Projekty majú za cieľ vytvoriť unikátne podmienky pre medzinárodné výskumno-vývojové aktivity a popularizáciu dosiahnutých vedeckých výsledkov," povedala rektorka ŽU.
Pracoviská univerzity sa podľa nej podieľajú na riešení úloh výskumu a vývoja pre domáce i zahraničné grantové schémy s ročnou kapacitou takmer 800.000 hodín. "Hodnota získaných grantov z domácich zdrojov v schémach VEGA a APVV predstavuje ročne približne 2,5 milióna eur. Snahu univerzity o aktívne zapojenie sa do medzinárodných výskumných schém prezentuje riešenie viac ako 20 projektov rámcových programov EÚ, na ktorých pracoviská univerzity participujú ako riešitelia i koordinátori," uzatvorila Čorejová.