BYTČA. Bohatý program Mestského zastupiteľstva v Bytči spôsobil, že rokovanie poslancov sa natiahlo až do neskorých večerných hodín. Podarilo sa však schváliť viacero zaujímavých investičných zámerov.
"Schválenie investičných zámerov pokladám za veľmi dobrý krok," povedal primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik. "Dá sa do krajšieho stavu jedno rekreačné miesto pri rybníku a v meste pribudne niekoľko domov pre individuálnu bytovú výstavbu aj pre komplexnú bytovú výstavbu."
Nebolo to však také jednoduché. Poslanci dookola rozoberali, či zámery sú alebo nie sú v súlade s platným územným plánom mesta. Napokon sa hlasovaním zhodli na tom, že výstavbe nič nebráni, pokiaľ ju schvália príslušné stavebné orgány. Stavať by sa malo na plochách, ktoré ešte územný plán v nijakom prípade nevylúčil z tejto možnosti.
Na pozemkoch v mestskej časti Hrabové sa tak vytvorí rekreačná zóna s viacerými možnosťami aktívneho oddychu. Nebudú chýbať drobné služby, ale aj mini zoo, rybárska bašta, lepšie možnosti kúpania či rybárčenia.
Druhým takým najdramitickejším bodom, ktorým sa zaoberalo mestské zastupiteľstvo, bol prenájom domov smútku, miestnych cintorínov a s tým súvisiaceho majetku.
Spoločnosti G.A.S., ktorá doposiaľ cintríny v Bytči spravovala, končí zmluva o prenájme. Mesto vyhlásilo obchodnú verejnú súťaž, do ktorej sa prihlásili dva záujemcovia. Terajší nájomník a Anna Lokajová ako fyzická osoba. Komisia vybrala druhú menovanú na základe ponúknutia lepších podmienok pre mesto.
Podstatný pri vyhodnocovaní súťaže bol najmä poplatok za prenájom. Do mestskej kasy pribudne ročne za nájom cca 12 tisíc eur, čo rozhodne nie je nezaujímavá suma. Doposiaľ za prenájom cintorínov mesto nedostávalo nič.
Zmenu nájmu na cintorínoch búrlivo prerokovávali nielen poslanci mestského zastupiteľstva v Bytči, ale vrelo to aj medzi divákmi. Nechýbali invektívy na adresu nových nájomcov najmä za niektoré nové poplatky pre cudzích remeselníkov, ktorí by prišli opravovať hroby. Napokon však zástupca Anny Lokajovej, prítomný na rokovaní, tieto polatky zrušil s tým, že je na to oprávnený. Poslanci následne už nájom cintrínov bez problémov odobrili.
V ďalšom priebehu sa veľa priestoru dostalo zariadeniu pre seniorov Jesienka, o ktorom píšeme aj na inom mieste tohto vydania Žilinských novín.
Riditeľka zariadenia odpovedala na mnohé otázky poslancov najmä o budúcnosti tohto zariadenia, ktoré je ešte stále len v štádiu nábehu. Pripravuje sa tam kuchyňa a až po jej realizácii sa postupne zariadenie dostane na plnú kapacitu svojich možností.
Na zariadenie kuchyne bola vyhlásená verejná súťaž elektronickou formou, do ktorej sa prihlásilo množstvo záujemcov. Na zaradenie do zariadenia Jesienka sa potom následne vytvorí poradovník podľa toho, koľko bude prihlásených seniorov. V súčasnosti evidujú záujem aj z iných miest okrem Bytče.
V ďalšom priebehu poslanci venovali pozornosť otázkam trhoviska v centre Bytče, pretože po zásahu hygienikov sa tento spôsob predaja produktov stal takmer nulovým. Zámerom je, aby trhovisko v Bytči dostalo novú podobu a zodpovedalo vyšším štandardom poskytovania týchto obchodných služieb obyvateľom.
Chce to, samozrejme, zlepšiť najmä isté služby, ako je prívod vody, zriadenie možnosti WC a iné, vrátane toho, ako by mali v budúcnosti vyzerať stánky určené na trhový predaj. Odznelo viacero návrhov v tomto smere a bolo vidieť záujem zo všetkých strán, aby sa situácia na trhovisku zlepšila.
Mesto vypracuje koncepciu do apríla 2013, kedy by trhovisko už malo slúžiť občanom.