ŽILINA. Považská galéria umenia v Žiline otvorila minulý týždeň výstavu Ašota Haasa s názvom Nestálosť geometrie.
Na Slovensku má tento typ umenia svoje miesto. Zaujímavé však je, že sa geometrii venuje mladý autor, väčšinou sa jej venuje skôr staršia generácia. „Prídavkom tejto geometrie je, že je orientovaná viac humánnejšie,“ vyslovila Mira Sikorová - Putišová, kurátorka výstavy.
„Rozohráva interaktívnu hru s divákom, nevyvyšuje sa iba tými parametrami, ktoré sú prísne a sterilné. Je to taký nový humánny typ geometrie,“ dodala.
Diela s pridanou hodnotou
Zároveň doplnila, že každé jeho dielo v sebe nesie pridanú hodnotu navyše, ktorá ho činí osobitým. „Popri očividných znakoch geometrie a konštruktivizmu s náležiacich racionálnym výtvarným jazykom sú totiž dôkazom uchopenia prakticky neuchopiteľného – zhmotnenia princípov existencie a fungovania fyzikálnych zákonov, v našej prítomnosti trvalo prítomných, no bežne neviditeľných.“
Autorovo ovládnutie a následné používanie postupov, ktoré majú pôvod vo sfére matematiky a fyziky, fragmentuje a transformuje naše vizuálne vnemy tak, aby sme ich prítomnosť vnímali cez efekty nestálosti, vibrácie, či ilúzie pohybu v inak statických objektoch, maľbách alebo plastikách. A práve narábanie s iluzórnosťou nás nenecháva vnímať iba ich „high-tech“ chladné estetické parametre.
Pocit je na divákovi
Diela Ašota Haasa integrujú prvky a postupy náležiace do sfér dizajnu, sochárstva a sklárskeho výtvarníctva. Príčina je skrytá v autorovej trajektórii štúdií, počas ktorej pôsobil vo viacerých ateliéroch. I to sa výrazne podpisuje pod viac vrstevnatosť obsahu a koncepcií jeho diel. „Snažím sa geometriu „poľudštiť“ a dať jej nejaký príbeh. Všetko sa totiž točí okolo príbehu. A baví ma sledovať ako sa divák na základe vizuálu do príbehov vťahuje,“ vyslovil umelec.
Komentovaná prehliadka
Tým, ktorým sa nepodarilo prísť na vernisáž výstavy, nemusia zúfať. Šancu stretnúť sa s autorom výstavy budú mať ešte v piatok 28. septembra o 17.00 h na komentovanej prednáške, kde bude hovoriť o svojej práci i o tom, akými technológiami ju vytváral.