ŽILINA. Samospráva v Žiline dokázala identifikovať všetky nehnuteľnosti, ktoré sú, alebo by potenciálne mohli byť, jej majetkom.
Na kataster sa radšej nespoliehajú
Podľa mesta nie je vždy možné spoliehať sa len na údaje z katastra nehnuteľností. „Často ide o pozemky, ktoré z rôznych dôvodov neboli v prospech mesta v evidencii nehnuteľností zapísané. Vykonaná identifikácia bude prvým krokom. Nasledovať bude rozhodnutie o ďalšom naložení s týmito pozemkami,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.
Mestskí poslanci budú potom rozhodovať, ktoré pozemky si mesto ponechá, ktoré prenajme a ktoré s ohľadom na ich výmeru, polohu a bonitu ponúkne ako nevyužiteľné na predaj.
Rozdiel až 200 000 metrov štvorcových
Medzi tým, čo je zaevidované a tým, čo v skutočnosti máme, je rozdiel až 200 000 metrov štvorcových,“ povedal primátor Žilina Igor Choma.
Výsledok je taký, že mesto objavilo svoj majetok, čo je na škodu pre tých, ktorí ho užívali a doteraz si mysleli, že oprávnene. Mesto proti tomuto zakročí. „Teraz pristupujeme k ďalšiemu kroku, ideme vyzývať ľudí, ktorí neoprávnene zaberajú mestské pozemky, aby ich dali do poriadku alebo si ich kúpili,“ dodal Choma
Náklady za pasport sa tento rok vyšplhali už na 50 000 eur. Postupne sa ukazuje, že to neboli vyhodené peniaze. Mesto z majetku, o ktorom ani netušilo, očakáva väčšie príjmy, ako za pasport zaplatilo.
O mnohé pozemky mesto nemá záujem
Choma priznáva, že mnoho pozemkov, ktoré mesto vlastní, sú preň nezaujímavé a bude skôr uprednostňovať ich odkúpenie súkromnými osobami. „Jednak sa zbavíme pozemkov, ktoré mesto nepotrebuje, a na druhej strane budeme mať tak viac financií. Pre mesto sú tieto pozemky jednoznačne nevyužiteľné,“ dodal Choma.
Pasport budov
Niečo podobné plánuje Žilina aj v rámci budov. „Robíme pasport technického stavu budov. Do konca roka by sme sa tak mali dozvedieť, v akom stave sú budovy, ktoré vlastníme,“ povedal primátor.
Samospráva si od pasportu budov sľubuje lepšie podklady na riešenie návrhov, akým spôsobom sa správať pri rekonštrukciách. „Zistíme tak, či máme ísť napríklad do rekonštrukcie kotolne alebo niečoho iného a aj aká je tam návratnosť. Dostaneme tak informácie, či je dobré, aby mesto spravovalo konkrétnu budovu, alebo sa o správu postará nejaká spoločnosť,“ povedal Choma.
Či pôjde skôr o mestské alebo súkromné spoločnosti, ešte primátor nevie. Zásadným argumentom budú financie a to, čo bude pre mesto výhodnejšie.