ŽILINA. „Mesto má naozaj problém ufinancovať všetky školy, a to nielen v našej zriaďovateľskej pôsobnosti,“ povedal primátor Žiliny Igor Choma.
Na negatívne emócie sú pripravení
Mesto musí financovať aj súkromné a cirkevné školy. Prispieva však iba sumou, ktorú im prikazuje zákon, teda
88 percent. Faktom je, že aj keď „cudzím“ školám nedá ani cent navyše, nemá dostatok peňazí ani na vlastné.
„Riešením by mohlo byť zrušenie a spájanie škôl. Vieme, že to prinesie mnoho negatívnych emócií od rodičov aj učiteľov, ale inak to nepôjde,“ dodal Choma.
Štát prispel len tretinou potrebných peňazí
Mesto dostáva od štátu peniaze na chod škôl. Tie sú však nepostačujúce a tak Žilina žiadala o dofinancovanie. To bolo úspešné len z časti. Ministerstvo prispelo približne tretinou požadovanej sumy. Ostatok nedostane, prišla len odpoveď: „Musíte si urobiť poriadok sami.“
Málo žiakov v triedach aj celých školách
Žilina je v počte žiakov na triedu oproti iným krajom vcelku komfortne. Banskobystrický kraj má priemer 380 žiakov na základnú školu, iné kraje sa šplhajú až na 500. Žilina má priemer 322 žiakov.
„Naozaj budeme zvažovať, že pôjdeme z 18-tich škôl na 14. Je to o peniazoch. Mesto musí platiť učiteľov a je rozdiel, či jeden učiteľ má v triede 15 alebo 25 detí,“ dodal Choma. V Žiline máme priemerne 18 žiakov na triedu. Choma ráta aj s tým, že do škôl nastúpilo viac žiakov, ako odišlo, a tak sa ich počet v jednej triede ešte zvýši.
Nízke platy učiteľov by sa mohli zvýšiť
Platy učiteľov nerobia žilinskému školstvu dobré meno. V mzdách pedagogických pracovníkov sme na tom podľa Chomu najhoršie v rámci krajských miest. „Keď sa v školách urobí poriadok, bude dosť peňazí aj na vyššie platy,“ povedal Choma.
Ktoré školy to budú, ešte nevieme
Kroky so zlučovaním škôl však neprídu ihneď. Mesto si ich chce dobre rozmyslieť. Možno očakávať verejnú diskusiu spojenú s nevôľou a petíciami. Mesto je na to pripravené a chce sa s tým vyrovnať.
Ktoré školy budú definitívne vymazané zo zoznamu žilinských škôl, Choma ešte nechce povedať. „My už
v tomto roku musíme rokovať s Krajským školským úradom, Mestským zastupiteľstvom
a každým, kto má k tomu čo povedať, a potom budeme pristupovať k zlučovaniu škôl,“ povedal Choma.
„Budeme zlučovať školy, ktoré sú buď blízko seba, alebo ktoré v rámci optimalizácie vyjdú ako tie, ktoré má význam nejakým spôsobom zlúčiť.“